Активната гражданска позиция е единственото препятствие срещу унищожаването на дюните в България и информацията в цифровата карта на дюните, изготвена от "Зелени закони", е много важна за тяхното опазване. Създаването на дигиталната карта е отнела над десет години и ако дюните бъдат вкарани в нея, тя ги пази в много голяма степен. Това каза Стефан Аврамов, "Зелени закони", в ефира на предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
"Публичността е основното средство да защитим дюните... Хиляди декари дюни все още не се водят дюни и не са включени в картата... Има дюни, които са неопределени, и не могат да се ползват от пълната защита по закон - върху тях даже би могло да се строи. Има дюни, които въобще не са отразени", обясни гостът.
Такава карта би трябвало да е задължение на Агенцията по кадастър и Министерството на регионалното развитие и благоустройство, които до скоро са предлагали само сканирани хартиени карти на публичните си сайтове, които са крайно неудобни за ползване, каза Аврамов. След обществен натиск институциите са качили информацията в цифров формат, а "Зелени закони" са я направили достъпна на безплатен GIS сървър.
През 2012 г. Министерството на околната среда и водите извършва подробно на 90% картиране на дюните, но има големи разминавания при отразяването му към картата в Агенцията по кадастър, каза Аврамов.
Той цитира пример с плаж с две различни дигитални карти - според едната там има защитени сиви дюни, а според другата става дума за ембрионални дюни, върху които са разрешени почти всякакви дейности.
Според него продължава да е проблем самият Закон за устройство на Черноморското крайбрежие, където се казва, че е забранено строителството, поставянето на преместваеми обекти, движението с МПС върху бели, сиви и облесени дюни, но същевременно не е забранено тяхното унищожаване: "Можете да отидете с една мотичка и да ги очукате на ръка, без МПС, и няма да има никакво наказание, ако сте извън "Натура 2000". Има и такива случаи."
Подобно "почистване" на дюни остава най-голямата заплаха в момента, след блокиранията на около 4 кв.км дюни заменки с най-вероятна цел застрояване, каза Аврамов. Площта на дюните намалява според данните от сателитни снимки, които показват чисти плажни ивици на места, където през 2007-2012 г. е имало дюни.
Дюните могат да се възстановят, като най-добрият начин за това би било да бъдат оставени без човешка намеса.
Обществото в България винаги е било будно по въпросите за опазване на околната среда, а "картината не е напълно трагична", каза Аврамов, след като хиляди дюни вече са попаднали под защита.
"Българското Черноморско крайбрежие е твърде малко за нас - милиони хора натоварване му идват твърде много. Трябва да разделим част от плажовете да бъдат опазени като дюни, част от тях да си бъдат плажове."
Целият разговор - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инвеститорите на Wall Street отново избягаха от производителите на чипове
Moldindconbank ще изплати на акционерите дивидент от 20,3 млн. евро за 2025 г.
Пазарът на бизнес имоти в света: Сделките се забавят, но не се спират
Няма признаци за недостиг на керосин в ЕС
ФНИБ е сключила предварителен договор за продажбата на Камбаните Грийн Офиси
SOFIX записа седмичен ръст от 0,27% и затвори при ниво от 1 248,31 пункта
Лесен хляб от червена леща
Рецепта от тефтера на баба: Царевичен хляб
Обичаи за здраве и задължителни ястия за трапезата на Еньовден
Късна емисия
Къде спортуват децата: Спортна площадка без ток, с боклуци, счупени греди
Драматична победа за "Балкан" срещу "Локомотив" (Пд) и осма титла в НБЛ
Легенда на Германия се раздели с жена си + СНИМКИ
Участваш на Мондиал 2026 - носиш по 5000 долара дневно на клуба си
Марин Петков: Липса на концентрация, малшанс и грешки
Капитан Турицов: Нямахме късмет и допуснахме грешки
Шок за Байерн и Германия: Карл се контузи, май пропуска Мондиал 2026?
Селекционерът на България: Допуснахме детински грешки!
Таро карта за 6 юни, събота
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Поверия за ангелската дата 6/6
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Промените, които очакват всяка зодия през юни 2026
Задължителни ястия за Летен Тодоровден на 8 юни
Възможен ли е умисъл на нотариуса по сделките в "Баба Алино"?
Изследване: Над 60% търсят съвети за психично здраве от изкуствения интелект
Крадци атакуват по обед жилищата, докато собствениците им са на работа
Спират разходките с кораби и регата в Балчик заради съмнения за дронове
Каква е посоката на кабинета „Радев“?
По-малко обяви за работа спрямо миналата година отчита българският пазар на труда
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx