IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как можем да си направим личен герб?

Условие са доброто име и доброто образование

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Всеки, който се ползва с добро име, не е осъждан и е добре образован, може да си направи свой личен герб, ако има нужда от свой символ. Би било хубаво да бъде и глава на семейство, за да може родът му да ползва неговия герб, разказва пред БТА Александър Алексиев, секретар на Българското хералдическо и вексилоложко общество. През 11-14 век е имало и условие човек да е благородник, но днес това изискване вече е отпаднало.

Изработването на личен герб струва между 1500 лева и 2000 лева, защото включва работата и на художник, и на специалист по хералдика. Това обаче е много ниска цена в сравнение със страните от Западна Европа, където един герб струва поне десет пъти повече, отбелязва Алексиев.

В България няма голямо търсене за направа на лични гербове

 В България няма голямо търсене за направа на лични гербове, но и няма орган, който да се занимава с темата за гербовете, каквито има в други държави, обяснява експертът.

Освен това малко хора стигат до идеята да имат нужда от свой герб, а някои от тях не различават лого и герб и затова се получават гербоподобни емблеми, които са навсякъде във всекидневието ни, коментира той.

Трудно лаик може да разбере разликата. При емблемата и логото няма ограничения за цветове, тинктури, брой символи и разделение на щита, докато в хералдиката тези изисквания съществуват и се спазват.

Гербовете са всъщност като твой собствен подпис и символ, с който се олицетворяваш като личност и са за цял живот. Затова е важно да се подбира внимателно всеки детайл от тях. Разликата между видовете гербове е тяхното предназначение - има държавен герб, владетелски герб, родов или личен герб, църковен, местен и корпоративен. Всеки се състои от щит, поле, гербова фигура, шлем, бурлет, нашлемник и девиз, може да има и наметка, щитодръжци и девиз.

Някои елементи могат да се ползват само за определени видове гербове - щитодръжците може да се сложат на държавен или владетелски герб, но не и на личен, освен ако човекът няма благородническо потекло. Не може да се използва например лъвът от българския държавен герб за личен герб. В самия щит и в полето на герба не може се използват букви и цифри, нито да се слага сребърно върху златно.

Има различни символи - животни, например кон, вълк куче, растения, митологични фигури като кентавър или грифон. Трябва да се изберат от един до три символа, обяснява Александър Алексиев.

Той има свой личен герб от 2009 г., който ще бъде наследен от сина му. На герба е изобразен на зелен фон сребърен кентавър със сребърен меч и зелен щит, над него - сребърна сова, а девизът е "Сила чрез знание".

Въоръженият кентавър олицетворява победата на духа над тялото, на човешкото над природното, животинското и същевременно - тяхното съществуване в едно, разяснява Алексиев. Щитът е свързан с личното му и фамилно име, означаващи "защитник", а мечът - с борбата за истина и справедливост. Совата е символ на мъдрост. Зеленото изразява междинното състояние между старо и ново, между смърт и живот, възраждането на старото в ново, надеждата, а сребърното - благородство, откровеност, чистота на помислите, невинност и правдивост.

За личен герб е необходима препоръка от човек, който познава кандидата

Александър Алексиев уточнява, че членовете на Българското хералдическо и вексилоложко общество дават консултации и правят гербове както на хора, така и на населени места, но много хора се обръщат и направо към художници. За личен герб е необходима препоръка от някого, който познава кандидата.

Дружеството регистрира безплатно всеки герб при желание в своя гербов регистър. Когато гербовете станат 100, се издава гербовник. Засега те са по-малко от 30.

Организацията навършва 11 години в края на 2015 г. Тя е неправителствена, с идеална цел и обединява различни хора с интерес към хералдиката, науката за гербовете и вексилологията, науката за знамената. За 11 години има постижения, с които членовете й се гордеят, сред които - откриване на непознати досега гербове на български владетели в гербовници в западноевропейски библиотеки, участие в изложби, научна и просветителска дейност.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата