Покрити с мъх и папрат, в гориста местност край Шефийлд, се издигат останки от някогашни стени. Край тях счупени стълби не водят до никъде, огънати огради ръждясват. В тревата могат да бъдат разпознати и бетонните основи на 80 сгради, които някога са били част от втория най-голям военен затвор на Великобритания по време на Втората световна война.
По времена на пика на военните действия зад стените му са били хвърлени близо 11 хил. войници. Най-вече германски заложници, но и италианци и украинци.
Съвсем наскоро студенти от университета в Шефийлд откриха лагера и разкриха историята му.
Условията за живот там не били приятни – храната се сервира от контейнери за боклук, а лишените от свобода делят едно помещение с още 70 души – два пъти повече от позволения капацитет. Опитите за бягство пък свършват в реки от кръв.
Лодж Муур или Лагер 17 бил затворът, в който британците държали най-опасните и фанатични заложници, не само от Втората световна война, но и от Първата световна война. За кратко той бил дом на мъжа, който се превърнал в наследника на Адолф Хитлер.
Адмирал Карл Дьониц бил капитан на няколко германски подводници. През октомври 1918 година неговата U-boat 68 е принудена да се покаже на повърхността, а той е арестуван.
Дьониц прекарва шест седмици в лагера в Шефийлд. След това умело се престорил, че има психическо заболяване. За кратко бил изпратен в психиатрична клиника в Манчестър, а после - екстрадиран обратно в Германия. Когато започнала Втората световна война, той станал главнокомандващ на Германските военноморски сили и командир на подводниците на фюрера. Той потопява множество плавателни съдове. А след самоубийството на Хитлер – наследява поста на президент на Третия Райх, ала за кратко.
Лодж Муур е само един от 1500 затворнически лагера във Великобритания, но доскоро той тънеше в забрава. След края на войната той трябвало да бъде напълно разрушен, но работниците не свършили изцяло работата си. Сега мястото, където някога е бил Лагер 17, е популярно място за разхождане на кучета.
В началото на Втората световна война Лодж Муур бил обитаван главно от италиански затворници, които били наказани с работа в местните ферми. Те все пак не се оплаквали много – имали добра връзка със своите британски съседи, които споделяли с тях ограничените си запаси от чай. Храната била в изобилие, всеки имал достъп не само до легло, но и до образование. Можели дори да си купуват цигари и бира с джобните си пари.
Но с пристигането на германците в лагера, качеството на живот доста се влошило. Той се превърнал в "най-важният, но най-нещастният лагер във Великобритания“. Затворниците били толкова много, че нямали почти никакво лично пространство, хранели се от контейнери за боклук, стояли с часове под дъжда и в калта, нямали почти никаква хигиена, било им студено и носели почти едни и същи дрехи всеки ден. Дори Червеният кръст през 1944 година го определя като неподходящ за обитаване. Горе-долу по това време се случва и най-голямото бягство от затвора. Група германски военни успяват да преминат през охраната, но 24 часа по-късно били хванати близо до град Родъръм. Вторият опит за бягство приключил със смърт.
Германските войници пристигали с хиляди. Според тяхната отдаденост на нацистите, те били разпределяни в три групи – черни били онези, които фанатично се кланяли на Хитлер, бели – невярващите. Останалите били сиви.
Според данните, най-известният нацистки подводничар Ото Кречмер, който потопил рекордните 47 кораба, прекарал част от 7-те си години по лагери именно в Лодж Муур. Той със сигурност бил в категорията „черен“. Хората като него били и най-фанатични и устремени към бягство. Техните тунели все още могат да се намерят край лагера.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поскъпна с 35% за седмицата на "Епична ярост" и повлече надолу и Wall Street
Азербайджан е привел въоръжените си сили в бойна готовност след атаките с ирански дронове
Сателитните снимки не показват щети по завода за втечнен газ в Катар
Марина Шидеров: Подобно на спорта и в бизнеса успехът се постига чрез работа в екип
Защо конфликтът в Близкия изток може да се отрази негативно на икономиката на САЩ
Исландия ще проведе референдум за възобновяване на преговорите за ЕС на 29 август
Тайните на женската енергия: Как да се свържем с тялото и емоциите си?
Рецепта за сиренки без месене - приготвят се за минути
Тази държава забрани популярен детайл в много нови коли
Късна емисия
Ежедневни навици за повече енергия и по-добър живот
Спортът по телевизията днес, 7 март
И без Везенков Олимпиакос пак взе гръцкото супердерби в Евролигата
Мачовете по телевизията днес, 7 март
Де Бройне се завърна, Наполи победи 2:1 Торино
Див късмет помогна на Реал в Галисия
Атлетик Билбао - Барселона
Дневен хороскоп за 7 март, събота
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
Българският европрокурор подаде сигнал за натиск и заплахи
Варна отбелязва Международния ден в памет на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг
Ограничават движението в центъра на Варна в неделя
Във Варна бе изтеглен жребият за Европейското първенство по художествена гимнастика
Чартър на “България Еър” прибира туристите на два оператора от Дубай
Славия разгроми Спартак Варна с 4:0
Астрофизици разкриха защо екваторът на Слънцето се върти по-бързо от полюсите
Казахстан си постави амбициозна цел, за да върне тигрите в историческите им земи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4