В Слънчевата система някога са съществували девет планети, пет от които са били гиганти. Деветата планета е била буквално изблъскана извън пределите на Системата, което е спасило Земята от катастрофална разруха. Така смята астрофизикът Дейвид Несворни от Югозападния изследователски институт в Сан Антонио, пише Утро.ру.
Когато Слънцето навършило 600 млн. г. и започнало да събира около себе си небесни тела, големи планети от водород и хелий – такива като Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун се движели по-хаотично. В това време техните орбити още не били установени, затова те отблъсквали от себе си телата с по-малък размер. Някои от тях излетели извън пределите на Системата, в пояса на Кайпер, а някои се врязали в други, които се намирали по-близо до Слънцето и се състояли от желязо и силикати.
Но в процеса на тези хаотични сблъсъци орбитата на Юпитер постепенно се изменяла, което придавало повече инерция на движението на вътрешните планети – Венера, Земята и Марс. Рано или късно това трябвало да унищожи напълно устройството на Слънчевата система. Но нещо попречило Земята да се вреже с ускорение в Марс или Венера.
Несъгласният с колегите си учен предложил теорията за „скачащ Юпитер”. Нейната същност е в това, че планетата рязко е сменила орбитата си, отблъсквайки се от Уран или Нептун, когато минала покрай тях, и заела мястото в Системата, което ни е известно. Така Юпитер престанал да влияе на орбитите на вътрешните планети и да им придава излишен импулс. Това и спасило Земята от катастрофален край преди 4 млрд. г.
Но историята не свършва дотук. Такова движение е трябвало да изхвърли Нептун извън пределите на Слънчевата система. А той си е на мястото. Американски учени създали 40 компютърни модела, за да разгадаят защо при „скачането на Юпитер” всички са останали на местата си.
И ето че скорошен експеримент прояснил тази ситуация. Според математически изчисления планетите някога са били девет. Зад Нептун е бил разположен още един газов гигант. Юпитер изтласкал планетата извън пределите на Слънчевата система.
„Това прилича на многоходова игра, например на шахмат. В резултат на тези премествания е била спасена Земята, където са се създали условия за зараждане на живот. В шаха, за да спасиш царицата, жертваш пешка”, казва Несворни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 август
Зукърбърк се опитва да изиграе „доброто момче“ на АІ, но вероятно без успех
Проливните дъждове в Бразилия тази година правят чашата ароматно кафе по-скъпо
Eni планира първата си термоядрена централа в Европа до 40-те години на века
Paramount и щата Калифорния ще проведат разговори по придобиването на Warner Bros.
Иран обяви нови залежи от над 210 млрд. куб. м природен газ
Японските храни за здраве и дълголетие
Цените в Гърция привличат българите: Опашки за чушки, праскови, маслини (СНИМКИ)
Централна емисия
Холанд е като Рапунцел - загуби силите си
Трент за обидите в Ливърпул: Боли ме
Голяма драма! Дузпа в края спаси Ливърпул срещу Нюкасъл
Лоши новини за Левски преди битката с АЕК
Монако излъга Льо Авър като гост
Атлетико и Виляреал със зрелищно равенство
Дневен хороскоп за 24 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 24 - 30 август 2026: Успехи за Стрелеца
Италианска бисквитена торта с маскарпоне
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Таро карта за 23 август, неделя - Тройка чаши
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Хороскоп за 24 август 2026
От синдикат "Образование" се обявиха против започване на учебната година на 14 септември
Волейболните националки загубиха от Гърция на европейското
Зеленски очаква 30 милиарда евро от ЕС за отбраната на Украйна
Западнонилската треска се е разпространила в 12 държави в Европа
Напрежение заради новата билетна система в градския транспорт във Варна