Арктика продължава да е по-силно засегната от климатичното затопляне, отколкото останалата част от планетата, се казва в доклад на международен екип от учени, цитиран от Франс прес.
Повишаването на температурите в Арктика е два пъти по-голямо, отколкото другаде. Това се обяснява с по-малкото отразяване на слънчевата светлина заради отстъплението на площите с лед и намаляването на снежната покривка в Гренландия през пролетта и лятото.
Учените представиха доклада си на есенната конференция на Американския геофизичен съюз в Сан Франциско, Калифорния. Те установили също, че е налице прогресивно намаляване на някои популации полярни мечки, чийто хабитат е засегнат от топенето на снежната покривка.
"Затоплянето в Арктика води до промени, които засягат популациите животни и околната среда в района. Това оказва своето влияние отвъд Арктика - върху глобалната сигурност, търговия и климат", заяви Крейг Маклийн от Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ.
Над доклада са работили 63-има учени от 14 страни. В него се посочва, че ветрове, които духат от изток на запад, са пренесли на юг изключително студен въздух в началото на 2014 г. в източната част на Северна Америка и централната част на Русия, както и много топъл въздух на север в Аляска и Европа. В резултат температурите през януари 2014 г. в Аляска бяха с 10 градуса Целзий над средните стойности.
Снежната покривка в Арктика през пролетта т.г. бе по-малка в сравнение със средните показатели за периода 1981 - 2010 г. Освен това снегът се стопи три-четири седмици по-рано от нормалното през пролетта в Русия, Скандинавия, районите в Канада, южно от Арктика, и западната част на Аляска. Това се дължи на натрупването на по-малко сняг от нормалното през зимата и на по-високи температури през пролетта.
Площта с лед в Арктика през септември е шестата най-малка от началото на спътниковите наблюдения през 1979 г. Докладът констатира също малко увеличаване на дебелината на леда в сравнение с 2013 г. Въпреки това древният и устойчивият на топене лед е по-малко в сравнение с 1988 г.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Европейските фондови пазари прекъснаха най-дългата серия със загуби след септември 2023 г.
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Драма на „Тича“! Черно море грабна първа победа за сезона
Саръбоюков остана осми на Диамантената лига в Лозана
Ландо Норис вярва в защитата на титлата си
Интер взе национал на Англия за 30 млн. евро
Роналдо заби първи гол след сватбата с Джорджина
Алегри: Интер? Фаворитите са осем отбора
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва