Трудно може да си представим мегаполисите и големите градове без синкавия смог над централните булеварди, като дори у нас задръстванията станаха ежедневие, а транспортът се превърна в основен проблем.
Според инж. Колю Орешков от Центъра за енергийни решения, e назрял моментът част от транспорта в столицата ни да мигрира към електромобили и да промени урбанистичните реалности.
Експертът посочва, че градският пробег, приет средно от 50-60 км. дневно, е по силите на капацитета на акумулатора на електромобила и може да осигури автономност на превозното средство.
Европейският стандарт за мощност е до 5 киловата и скорост от 50 км. в час. Това е достатъчна мощност, с която да се върши същата градска работа, която се изпълнява и с бензинов автомобил, но на далеч по-приемлива цена. Друг момент са тесните улици и презастрояването, което поставя изискване към транспортни средства, те да бъдат малки и маневрени, настоява той.
В случая - предлагат се моторизирани коли на три или четири колела, които в повечето случаи и сега се използват предимно като туристическа атракция в някои държави, защото са икономични и практични. От друга страна урбанизацията в своето многообразие изисква решения, независимо от вида транспорт. Орешков отново дава пример с историята - рикшите-триколки на французина Гюстав Труве, който още през 1881 година предлага те да бъдат задвижвани с електродвигател. В САЩ производители вече виждат потенциал за техния триколен вариант, известен под името eTuk.
Инженерът разказва за проекта на асоциацията, който се реализира съвместно със Софийския технически университет и представлява двуместна четириколка със зацепен към диференциала електродвигател. Вместо скоростна кутия - на новия автомобил е инсталиран инвертор, който честотно регулира движението на колата.
Проектът, който разработват с ТУ, е двуместен електроавтомобил, нещо като пазарската чанта на съпругата, който обезпечава воденето на децата до градината или училището, после пазаруването и обратно.
"За съжаление, нашият пазар е с малък размер и динамика. Който и какъвто да е проектът, той трябва да бъде кооперация между държави и производители, другият вариант е държавата да отдели ресурс и средства, а продуктът да се изнася", смята Орешков.
"Необходима е смелост и помощ от държавата, която да наложи гъвкаво мислене и нови концепции за градската мобилност", коментира инженер Орешков. Той предлага интегрирането на новия парк да започне с оборудването на патрулите на общинска полиция. Сега полицията патрулира в рамките на лимит за гориво, без да й е необходим бърз транспорт.
Чрез електроколите, местната власт ще демонстрира неограничено присъствие, без да бъде лимитирано притеснена за движението си. Визията за бъдещото използване на електроавтомобилите разширява възможното поле на действие с ползването на е-колите и от общинските социални служби и контролни органи, в посока към потребностите на социалните патронажи или примерно при водене на възрастните хора до личния лекар.
Орешков посочва, че до края на този програмен период на ЕС, трябва да имаме изградени 7000 зарядни точки за цялата държава, което разхвърляно по области излиза средно по 350 точки. Няма статистически данни, как се развива този процес и задължение. В Белгия до момента са реализирани двадесет хиляди точки за зареждане на електроавтомобили.
"Идеята за електрическия автомобил трябва да излезе от коловоза на емоцията и да се превърне в практичен избор", смята инж. Орешков и припомня, че в самото начало на автомобилостроенето още през 1898 г., е създаден и първият електромобил.
"Необходима е воля, за да стартира идеята за производството на наш електрически автомобил и трябва да положим усилие да не изоставаме от тенденциите в Европа. Имаме готовност и за наша разработка", категоричен бе той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дацов: Стагфлацията вече е базов сценарий за българската икономика
Европейските пазари се възстановяват на фона на падащите цени на петрола
Иран има достатъчно време да бави топката за отварянето на Ормузкия проток. А САЩ?
Банките в Европа са заделили 610 млн. евро за последиците от войната в Иран
SOFIX записа седмичен ръст от 0,57% до 1227 пункта
„Корадо-България“ отчете 74% ръст на приходите до 7 млн. евро
"Локомотив" (Пд) елиминира "Арда" и е на финал за Купата
Тези три зодии имат природен талант за пеене
Ива Митева: Трябва да видим съвпадане между думи и дела в 52-рото НС
Костадин Костадинов: Олигархията се преоблече във въздуха
Финалът е ясен: ЦСКА срещу Локо Пловдив
Той спря Левски, но сега е пред изпадане
От Хърватия изригнаха за Левски
19-годишна рускиня мачка в Мадрид
Скандално: Левскари скочиха на Карлос Насар - болен чорбар!
Секси певица изригна срещу Едерсон + СНИМКИ
Кога се пада Спасовден 2026 (Възнесение Господне)
Поверия за 1 май – празник на змиите
DARA тръгва към „Евровизия 2026“, България залага на „Bangaranga“
Опит и амбиция: Адегбуи излиза срещу Динев на SENSHI 31 Gladiators
10 пролетни рецепти за 1 май
Месечен хороскоп за май 2026
България е на 71-о място по свобода на медиите
Военноморският музей открива нова изложба на 6 май
131 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Коцев кара допълнителни камиони за смет от София, машините тръгват тази вечер (СНИМКИ)
Закопчаха мъж от Белослав на амфети зад волана
Гимназисти по туризъм от Варна се включиха в националната кампания за финансова грамотност
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена
Магнитните дъги на Слънцето: Как се раждат облаци с размерите на планета
Кога започва болестта на Алцхаймер: Установиха възрастта на първите незабележими промени
Роботи за багаж спасяват японските летища от недостига на персонал
Учени разкриха защо „призраците“ се появяват в стари къщи