След изкуствено създадената македонска „нация” с език и история, при това „древна”, сега на дневен ред е опитът за формиране на нова националност в Гърция – помашка. В Сърбия също не липсва желание за създаване на националност от шопи, се казва в декларация на ВМРО-НИЕ.
В Северна Гърция (Западна Тракия) живее население, което говори български диалект. То обаче не може да бъде наричано с истинското си име като българи-мохамедани например, а трябва да бъде разграничено от каквито и да било български корени. Този проблем стои пред Гърция от години и тя явно е намерила начин да го разреши. За да не се стигне до искания от страна на българската държава за признаването на това малцинство за българско, нещо, което официалните власти нямат и намерение да правят, се изфабрикуват нови етнически принадлежности.
Успешната македонизация подсказва „правилния” подход и към другите български общности зад граница – етносоциално инженерство. Освен гръцко-помашки речник и помашка граматика, за които ВМРО-НИЕ предупреди, в Гърция вече има и телевизия с излъчвания на т.нар. помашки език.
„Език”, който българите в Родопите разбират и не защото са с гръцки корени, а защото това е българско население, изповядващо исляма, останало в южната ни съседка след двете световни войни. След опитите със „славяногласните елини” гръцката държава роди „помацки” вариант на асимилация.
Случващото се явно не безпокои българския политически елит, защото така и не се появи официална позиция от страна на властите у нас по повод експериментите на съседите ни. Освен македонското искане за признаване на македонско малцинство на наша територия скоро може да постъпи и искане от Гърция за „помашко” малцинство в България, чиито права и свободи да бъдат „признати” и „защитени”.
На подобни етнически експерименти, провеждани сега, по време на националното преброяване в България, властите трябва да дадат категоричен отпор. Само преди седмица Вяра, Морал, Родолюбие, Отговорност – Национален Идеал за Единство (ВМРО-НИЕ) изпрати сигнал до прокуратурата заради опитите на нерегистрираната ОМО Илинден да търси македонско малцинство у нас.
Преди няколко месеца след наш сигнал бе освободено ръководството на Националната статистика заради появата на графа „македонец” и „българомохамеданин” като отделен етнос в анкетните карти. Ако държавата не реагира твърдо и последователно на подобни опити за търсене на несъществуващи национални малцинства у нас, те ще продължават.
ВМРО-НИЕ иска от Министерството на външните работи в най-кратък срок да реагира адекватно на този нов опит за посегателство към единството на българската нация. Ако това не се случи, ние ще поискаме оставката на външния министър Младенов.
За нас като българи приоритетите на българската външна политика трябва да бъдат на първо място защита на българските национални интереси и тези на сънародниците ни извън границите на Република България.
От ВМРО-НИЕ неколкократно поискахме среща с Николай Младенов относно правата на българите в Сърбия и Македония. Смятаме, че има сериозен дефицит на смелост и твърдост в отстояването на българските национални интереси, се заключава в декларацията им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Столична община планира най-мащабната подмяна на публичния транспорт от 15 години
Meta отлага пускането на очилата за смесена реалност Phoenix за 2027 г.
Оли Рен: Има рискове за забавяне на инфлацията в еврозоната
ЕС и Г7 обмислят забрана на морските услуги за износа на руски петрол вместо ценови таван
Fitch намали перспективата пред кредитния рейтинг на Унгария на отрицателна
SpaceX се насочва към оценка за 800 млрд. долара преди потенциално IPO през 2026 г.
Отличен старт на сезона в сноуборда за Малена Замфирова
Паника преди еврото: Хората по селата се страхуват от измами и скок на цените
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Очакват се мощни магнитни бури през следващите три дни
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
Свети Николай - първообразът на митичния Санта Клаус - Дядо Коледа
Всичко е ясно: ЦСКА с най-доброто на „Тича“
Диана Петкова е на полуфинал на 50 метра бруст на Европейското
Веласкес се взе за съвършен и предаде Левски
Левски с новина за бивш треньор
Перлата на Славия се подигра мощно с Левски
Станислав Генчев размаха пръст на лидер на Локо Сф
Любовен хороскоп за 8 – 14 декември
„Атомни навици. Наръчник за постигане на мечтания живот“ от Джеймс Клиър
Как да растем заедно, когато приоритетите се променят?
Пикантни скариди с нахут на тиган
Нумерологична прогноза за 6 декември
Никулден е!
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Учени разгадаха мистерията на радиационните пояси на Уран