Гърция започва новата година по начина, по който изпрати старата. Аптеките в страната са затворени до четвъртък заради продължаващата стачка на фармацевтите. И лекарите стачкуват дотогава срещу реформите в здравеопазването, съобщи DPA.
Фармацевтите са недоволни от плановете на правителството да намали цените на лекарствата на дребно, което ще се отрази негативно на печалбите им. Аптекарите настояват и да бъдат изплатени стотиците хиляди евро, които им дължат осигурителните каси.
Гръцкият съюз на лекарите призова членовете си да се включат в протестните действия. Лекарите от държавните болници са недоволни от реформите в здравеопазването. По време на стачката те няма да напускат работните си места, но ще поемат само спешните случаи.
Здравната реформа предвижда увеличаване на икономиите чрез нови договори за доставка на лекарства. Спрямо 2009 г. разходите трябва да бъдат намалени от 10,6 млрд. евро на 7 млрд. евро. Маржът на печалба при търговията с лекарства ще бъде намален от 18 на 15%. Браншовият съюз на аптекарите твърди, че на бранша не са изплатени 400 млн. евро по стари задължения.
Новият гръцки премиер Лукас Пападимос иска да премахне злоупотребите в сектора на здравеопазването и пенсионното осигуряване. Лекари и аптекари са завишавали многократно доходите си, като са давали фалшиви рецепти и сметки за прегледи дори за мъртви гърци. За да се преустанови изплащането на пенсии на отдавна починали гърци, през януари властите ще изплатят пари само на онези пенсионери, които лично са се регистрирали. Дали акцията ще донесе значителни икономии за бюджета, предстои да се разбере в края на месеца.
Правителството на Лукас Пападимос се опитва да ограничи щетите от избухналия скандал заради изказването на управителя на централната банка Георгиос Провопулос за възможно излизане от еврозоната. Говорителят на правителството Панделис Капсис се дистанцира от изявленията на централния банкер, като окачестви повторното въвеждане на драхмата като „ад“ и предупреди да няма паника. Повторното въвеждане на „драхмата“ може да се избегне със систематична и сериозна работа, обяви той.
Преди това Провопулос заяви, че едно евентуално излизане от еврозоната ще бъде доста скъпо. Жизненият стандарт щял да падне още, а новата валута щяла да се обезцени с до 70%.
Междувременно стана ясно, че гръцки данъчен висш служител е разследван заради предполагаеми служебни престъпления. Според прокуратурата главният секретар на министерството на финансите и бивш началник на Агенцията за борба с финансовите престъпления Янис Капелерис ще трябва да даде обяснения в качеството си на заподозрян по случая с несъбирането на глоби, наложени за контрабанда на горива в размер на 15 милиона евро.
Оказва се, че ведомството не е изискало плащането на глоби от страна на известни собственици на фирми за горива, въпреки че тези глоби са били потвърдени от контролните органи. Вчера финансовият министър Евангелос Венизелос поиска оставката на Капелерис, а двамата работещи по случая прокурори Григорис Пепонис и Спирос Музакитис, които поискаха да напуснат заеманите от тях постове заради оказвания им политически натиск, оттеглиха оставките си.
Още световни икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 август
Зукърбърк се опитва да изиграе „доброто момче“ на АІ, но вероятно без успех
Проливните дъждове в Бразилия тази година правят чашата ароматно кафе по-скъпо
Eni планира първата си термоядрена централа в Европа до 40-те години на века
Paramount и щата Калифорния ще проведат разговори по придобиването на Warner Bros.
Иран обяви нови залежи от над 210 млрд. куб. м природен газ
Часът на закуската е решаващ за продължителността на живота?
Китайски родители плащат крупни суми, за да изпратят децата си в "лагери на лишенията"
Дефицит на внимание: Защо кратките видеа уморяват мозъка
Състоянието на норвежкия крал Харалд V се влоши
Шампионът Барса потегли подобаващо
Победно начало на Аморим в Милан
Сари тръгна с 2:1 в Аталанта
Спалети смъмри Коло Муани: Трябва да вкарва голове
Едно на мъка! Юве изпусна много, но би Фрозиноне
Септември тресна с 1:0 ЦСКА 1948
Таро карта за 24 август, понеделник – Паж чаши
Дневен хороскоп за 24 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 24 – 30 август 2026: Успехи за Стрелеца
Италианска бисквитена торта с маскарпоне
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Италиански град забрани велосипедите
Русия отзова посланика си в Лондон
Хороскоп за 24 август 2026
От синдикат "Образование" се обявиха против започване на учебната година на 14 септември
Волейболните националки загубиха от Гърция на европейското
Зеленски очаква 30 милиарда евро от ЕС за отбраната на Украйна