Минимален ръст от 0.7% е отбелязал пазарът на леки и лекотоварни автомобили у нас за първите десет месеца на годината, сочат миналогодишните данни на Европейската асоциация на автомобилните производители (АСЕА), съотнесени към неофициална информация за същия период на тази година. Припомняме, че Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България (ААП) престана да публикува статистика за състоянието на пазара у нас още преди няколко години.
Кой продава най-много?
Volkswagen е най-успешната марка за периода със записани 1944 продажби. Като най-търсени у нас отново се доказват масовите модели Polo, Golf и Passat, всеки от които регистрира около 300 бройки. Интересни обаче са резултатите в лекотоварния сегмент, където е концентрирано и търсенето от корпоративни клиенти. Около 600 са били продадените екземпляри от модела Caddy, голяма част от които забелязваме по улиците в жълта униформа под формата на таксита.
Валентин Бендурски, бранд мениджър Volkswagen леки автомобили в Порше България, оценява годината като успешна. За Investor.bg той коментира, че продажбите към частни лица и фирми са сравнително балансирани помежду си. От изказването му става ясно още, че в България Volkswagen е подчертано дизелова марка.
"Дизеловите двигатели са определено предпочитани у нас. Усещаме и нова тенденция – нарастващо търсене на модели с фабрични настройки за работа на природен газ. През 2014 семейството на моделите ни, използващи такова гориво, се увеличава, в България ще дебютира и новият Golf със задвижване на природен газ. Volkswagen е глобално на прага на разгръщане и на цялостна платформа за предлагане на plug-in-хибриди на доста от моделите си, месеци ни делят от стартирането на продажбите и на електрически автомобили от марката дори в България,“ допълва Бендурски.
Плътно зад Volkswagen в класацията се нарежда Toyota с 1858 продадени автомобила. За разлика от представителството на герамнската компания обаче, това на японците отчита по-големи разлики между отделните модели. Твърдо на първо място е Auris, който се предлага и в хибридна версия.
Интересното при Toyota е успехът на миниатюрното Aygo, което от години е на пазара, но въпреки това е "виновно" за реализирането на 167 продажби. С подобни нива в този клас могат да се похвалят само от Skoda с тяхното Citigo, което за десет месеца е реализирало 153 продажби. Цената явно е изиграла огромно значение за клиентите при техния избор, тъй като аналогичният Volkswagen Up! е много назад с 86 продажби. От неофициалната статистика става ясно още, че българските представителства на Toyota са продали 103 единици от пикапа Hilux, което е особено учудващо, имайки предвид цената от 40 000 лева и мултифункционалните качества на модела.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп се отказа от нова атака срещу Иран с надежда за бързо споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Може ли Европа да клонира опита на Дюнкерк в преобразяването на индустриалните региони?
Дългоочакваното икономическо възстановяване на Германия е на крачка разстояние
Гамата на Ferrari остава силно обвързана с миналото
Носталгията продава: Завръщането на касетките следва бума на винила за 1 млрд. долара
Машината не се изморява: Как AI променя натиска върху служителите
Домашен хляб с прясно мляко за трапезата на Илинден
Гените определят предразположеността ни, но средата оформя характера
"Арсенал" разгроми "Жирона" с 4:1 и грабна трофея "Коста Брава"
Страх от Левски? Кайрат с любопитен ход
Абоди: Евро 2032 ще промени облика на италианския футбол
Барселона продължава преговорите за Хулиан Алварес
Сватбата на годината! Кристиано и Джорджина се венчаят във Фуншал
Лева избухна с два гола за Чикаго
В БФС се похвалиха: Имаме отправна точка за дългосрочно развитие
Лунна диета за август 2026
Минимален гардероб, максимален брой комбинации
Любовен хороскоп за 3 - 9 август
Трансформации за всяка зодия през август
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Поверия за Илинден на 2 август
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
17-годишен е с опасност за живота след инцидент с тротинетка
Трима убити при престрелка в САЩ
Ивайло Мирчев: Управляващите ги чакат протести наесен, ако продължат така
Условията за планински туризъм са добри
Илиан Илиев: Липсва ни малко класа в завършващата фаза