Испанецът Карлос Алкарас защити титлата си на тенис турнира "Уимбълдън".
В повторение на миналогодишния финал 21-годишният Алкарас надигра сърбина Новак Джокович с категоричното 6:2, 6:2, 7:6(4) за точно два часа и половина.
За испанеца това е четвърта титла от турнирите от Големия шлем и втора от "Уимбълдън", като му липсва единствено трофея от Откритото първенство на Австралия за попълване на колекцията.
37-годишният Джокович пък отново се размина с мечтата да спечели рекордния в историята на тениса 25-ти трофей от Шлема. Освен това сърбинът остава със седем купи от "Уимбълдън" - с една по-малко от рекордьора Роджър Федерер от Швейцария.
Мачът на Централния корт в "Ол Инглънд Клъб" започна много обещаващо с 15-минутен гейм, в който се стигна до седем изравнявания. Алкарас успя да реализира пробив от петата си възможност и рано-рано показа, че е готов да спечели финала, при това доста по-бързо спрямо петсетовата драма преди година.
Джокович с изоставане от два пробива при 1:4 гейма и скоро след това първият сет завърши при 6:2 в полза на по-младия тенисист на корта.
Алкарас продължи да доминира и във втория сет, в който отново бе фиксиран резултат от 6:2. Испанецът пак започна с пробив в първия гейм и сервираше безупречно. Той спечели за втори път в сета подаването на Джокович за 5:2 и мачът се насочи към трети сет.
В него вторият в световната ранглиста Джокович най-после показа защо има толкова много успехи в кариерата си и е рекордьор по титли от Шлема при мъжете. Сърбинът дълго време играеше на нивото на съперника си и дори имаше възможност да пробие за 4:2 при едва втория си брейкбол в мача. Тогава обаче Алкарас стовари сервис по правата, с който записа ас, а малко след това и изравни геймовете на 3:3.
Третият в ранглистата Алкарас изигра отличен гейм на ретур и проби за 5:4 гейма в третия сет, като изглеждаше, че няма какво да го спре по пътя към победата, но тогава дойде напълно необяснимо отпускане в неговата игра.
Испанецът поведе с 40:0 на свой сервис и имаше три последователни точки за спечелване на турнира. При първата той направи двойна грешка, при втората Джокович се измъкна с дълбоко пласниран форхенд, а при третата Алкарас не успя да намери очертанията на корта от смач. Последваха нови две грешки на шампиона и изведнъж Новак Джокович реализира първия си пробив срещата за 5:5 гейма.
В тайбрека Алкарас отново се върна към най-добрата си игра и при четвъртата си възможност да спечели мача го направи със 7:4 точки./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Важно послание от Вселената за 4 зодии на 18 март
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Чоло се закани на Тотнъм
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Чудото е факт! Спортинг попиля Бодьо и сложи край на норвежката приказка
Един фактор държи Лудогорец в битката за титлата
ЧРД! Трапатони празнува 87 г.
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той