Медицината през 2018-а: Алкохолът е вреден, дори в малки количества!

Имунотерапията пък може да бъде алтернатива на химиотерапията
29 дек 2018 15:20,
67
Медицината през 2018-а: Алкохолът е вреден, дори в малки количества!
Снимка: pixabay

2018 беше добра година за медицината, заради редицата направени важни открития, свързани с нашето здраве. Бяха опровергани и много научни и медицински митове, констатирани през предишните десетилетия.

Медицински екип Синсинати, Охайо съобщи, че вирусът на Епщайн-Бар може да бъде свързан със седем сериозни заболявания. Освен мононуклеоза, бе установено също, че играе роля при множествената склероза, ревматоиден артрит, ювенилен идиопатичен артрит, възпалително заболяване на червата, диабет тип 1 и др.

А екип от членове на Университета в Милано и Университета в Павия откриха, че упражненията за краката са от решаващо значение за здравето на мозъка и нервната система. В своето проучване с мишки, изследователите открили, че ограничаването на движението за период от 28 дни води до намаляване на броя на нервните стволови клетки със 70%, а невроните не са напълно зрели.

Екип от Университета в Рединг установи, че двуезичните деца, които говорят на родния си език у дома и друг в училище например, имат по-висок интелект, отколкото тези, които говорят само един език. Те открили, че турски деца, които са говорили един език в училище, а друг у дома, са по-добри на тестовете за интелигентност.

От Станфордския университет обявиха, че са разработили "ваксина" за рак, която елиминира тумори при мишки. Инжектирането на малки количества имуностимулиращи агенти директно в солидни тумори кара имунната система да атакува туморите, в резултат на което се елиминират всички следи от тях - включително отдалечени метастази.

Също така, комбиниран екип от изследователи от Университета в Абърдийн и Китайската академия на науките обявиха, че консумацията на мазнини е единствената причина за увеличаване на теглото. В своето проучване с мишки, те открили, че захарта и въглехидратите не водят до увеличаване на теглото, независимо колко са били консумирани.

Екип от членове от Южна Африка и Германия пък установи, че ходенето бос влияе върху развитието на моторните умения, особено при децата и юношите.

Друг екип от изследователи излезе с твърдението, че най-популярните витаминни и минерални добавки не осигуряват ползи за здравето. Групата, включваща представители от Университета в Торонто проведе систематичен преглед на популярните витамини и добавки през годините от 2012 до 2017 г. и установи, че много голяма част от тях не предлага никакви положителни ползи.

Също така, екип на UC Davis разкри човешки образи от първия в света скенер за цяло тяло. Наречена EXPLORER, системата за изобразяване улавя едновременно триизмерни изображения на цялото човешко тяло. Изображенията могат да се разглеждат като въртяща се фигура с вътрешни органи на дисплея.

А екип от Института за човешки когнитивни и мозъчни науки на Макс Планк откри, че мозъците на джаз музикантите и класическите пианисти работят по различен начин. Изследователите открили, че различните музикални жанрове изискват от музикантите да вземат различни подходи за планиране и претегляне на стъпките, свързани със свиренето на пиано.

Двама изследователи от Центъра за икономически изследвания в Ragnar Frisch в Норвегия установиха, че стойностите на интелигентността намаляват от 70-те години насам. В свое проучване, с участието на 730 000 мъже, които са били в националната служба на страната между 1970 и 2009 г., е установено, че интелигентността на доброволците е спаднала със средно седем точки на поколение.

Джон Лийч от Университета в Портсмут пък съобщи, че хората могат да умрат от отказ от борбата за живот. В своите изследователски усилия той открива случаи, когато хората просто губят волята си да живеят - често след като са преживели травматично събитие. Той отбелязва, че изоставянето на волята за живот не е същото като самоубийство, тъй като жертвите не причиняват пряко собствената си смърт; телата им просто реагират на желанието им да престанат да живеят.

Също така, екип от Медицинския колеж на Грузия откри, че пиенето на сода може да бъде евтин и безопасен начин за борба с автоимунните заболявания. Те установиха, че ежедневната консумация на обичайната съставка за печене води до сигнализиране на далака, което го възпрепятства от излишни автоимунни сигнали.

Екип от няколко институции в САЩ съобщиха, че изпаренията от електронни цигари възпрепятстват функционирането на ключови имунни клетки в белите дробове и увеличават възпалението му. По-конкретно, те открили, че изпаренията нарушават активността на алвеоларните макрофаги, които са отговорни за поддържането на белите дробове чисти и без прах, бактерии и алергени. Когато тяхната активност е нарушена, човек би бил по-податлив на инфекции и възпаления.

В друго проучване, екип, воден от Силвия Балбо, съобщи, че електронните цигари могат да повредят ДНК-то ни. Те идентифицирали три химически съединения, които са отговорни за увреждането: формалдехид, акролеин и метилглиоксал.

Екип от Центъра за стареене към Университета на Кентъки в Сандърс-Браун пък откри, че кетогенната диета помага за изчистването на бета-амилоиди от мозъка. Струпването на бета-амилоиди пречи на предаването на сигналите между невроните и най-често се асоциира с болестта на Алцхаймер.

Също така, Мел Грийвс с Института за изследване на рака в Великобритания разкри вероятната причина за детска левкемия. Той предполага, че болестта се дължи на двустепенен процес. Първият е генетична мутация, а вторият е излагане на някакъв вид инфекциозен агент. Освен това той посочва, че болестта може да бъде предотвратена чрез стимулиране на имунната система при кърмачета.

Институтът за измерване на здравето и оценка в САЩ изготви доклад за Ланцет, който твърди, че няма безопасно ниво на консумация на алкохол. Техните констатации опровергават предишните проучвания, които сочат, че консумацията на малки количества алкохол може да има ползи за здравето.

И накрая, но не на последно място, екип от Университета на Уисконсин съобщи за доказателства, че киселото мляко може да намали хроничното възпаление, свързано с множество заболявания. По-конкретно, те открили, че киселото мляко подобрява целостта на чревната обвивка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


67
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
6
 
38
 
! Отговори
кж преди 5 години
За другите "научни" открития не знам, но от лични наблюдения съм устаномил, че билигвистични деца от турски говорящи родители с лингвистична матрица на майчин език от около макс. 1500 думи, типична за турскоговорящите кърджалийски села, имат сериозни проблеми с усвояването на официалния български език, както и други езици. Неспособноста за съставяне на сложносъставни литвистично-мисловни модели води до тежки интелектуални дефицити.
11
3
 
44
 
! Отговори
Ж. П. Юнкер преди 5 години
Алкохола всъщност не е алкохол, а ишиас. Вервайте ми!
10
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Наздраве!!!
9
6
 
43
 
! Отговори
Киро Х преди 5 години
Истината е, че алкохола измита от лицето на Земята между 3 и 5 процента от населението всяка година! Който, каквото и каквито и суперлативи да ви говори за алкохола, истината е, че алкохола е масов убиец!
8
14
 
45
 
! Отговори
Мариела преди 5 години
Пълни глупости. Виното е богоизбрана напитка. Накакви тупани установили, че е вредно. А кое е полезноно. Може би новите пластмасови храни на Монсанто ???
7
4
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Т'ва за алкохола е вярно! Ние на село, обаче, не употребяваме алкохол. Ние си пием домашно вино, домашна ракия, с домашни мезета ... Но алкохол не!
6
9
 
10
 
! Отговори
Баба Путанеска преди 5 години
До дедо Ташунко: Лъжеш себе си.
5
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всички тези институти, колежи, университети, екипи, учени "откриват" това, за което им се плаща. Примерно: Щатът Уисконсин е най-големият производител на млечни продукти в САЩ. Естествено, че Университетът прави "откритието" колко е полезно киселото мляко (ние в България не знаем :)). И т.н.
4
7
 
34
 
! Отговори
Додо преди 5 години
Алкохола е дрога, действаща на принципа на допаминовите зависимости - както и цигарите, и коката, и хероина и тревата и т.н.стимулатори на рецепторите. И да, алкохола е вреден в дългосрочен план, макар, че индустрията се опитва да вкара псевдонаука и да ни убеди как в умерени количества алкохола бил полезен! Да, полезен е, но за джоба на тия, които печелят от продажбата му! Алкохола в т.нар. Умерени Количества руши най-малките кръвоносни съдове, което води до деменция и стареене.
3
6
 
35
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 5 години
С всичко съм съгласен, само не съм съгласен с твърдението, че алкохола вреди дори в малки количества. Казвам твърдо не! Сто грама домашна гроздова със салатка води до превъзходно здраве! Наздраве на всички! Даже и с "каменярка".
2
2
 
16
 
! Отговори
А А преди 5 години
За И.Ласкин няма безопасна доза алкохол.
1
5
 
7
 
! Отговори
Джибрито преди 5 години
Кой каза ве ейейейейей?