Експерти са по-близо до обяснението на феномена "дежа вю"

Явлението занимава от дълго време философи, невролози и писатели
8 окт 2022 10:22, Петя Славова
20
Експерти са по-близо до обяснението на феномена "дежа вю"
Снимка: Pixabay

Понякога може да ви се струва, че преживявате нещо, което вече се е случило. Това явление, известно като "дежа вю", озадачава философи, невролози и писатели от много дълго време.

От края на XIX в. започват да се появяват много теории за това какво може да причини "déjà vu", което на френски означава "вече видяно".

Хората са смятали, че то може би се дължи на умствена дисфункция или може би на някакъв вид мозъчен проблем. А може би е временно затруднение в иначе нормалното функциониране на човешката памет. Но темата не достигна до сферата на науката до съвсем скоро.

Преминаване от паранормалното към научното

В началото на това хилядолетие един учен на име Алън Браун решава да направи преглед на всичко, което изследователите са написали за "дежа вю" до този момент.

Голяма част от това, което открива, има паранормален привкус, свързан със свръхестественото - неща като минали животи или ясновидски способности. Но той открива и изследвания, в които са анкетирани обикновени хора за техните преживявания на феномена.

От всички тези документи Браун успява да извлече някои основни заключения за "дежа вю".

Например Браун установява, че приблизително две трети от хората изпитват "дежа вю" в определен момент от живота си. Той установява, че най-честият причинител е сцена или място, а следващият най-често срещан причинител е разговор.

Той съобщава също така за намеци в медицинската литература от около един век за възможна връзка между дежавюто и някои видове активност в мозъка.

Прегледът на Браун вкарва темата за дежавюто в сферата на по-масовата наука, като се появява както в научно списание, което учените обикновено четат, така и в книга, предназначена за учени. Неговата работа послужи като катализатор за учените да разработят експерименти за изследване на дежавюто.

Изпитване на "déjà vu" в психологическата лаборатория

Подтикнат от работата на Браун, екипът на Ан Клиъри, професор по когнитивна психология в държавния университет на Колорадо, започна да провежда експерименти, целящи да проверят хипотези за възможните механизми на "дежа вю", предаде ScienceAlert.

Те изследваха една почти стогодишна хипотеза, която предполагаше, че "дежа вю" може да се случи, когато има пространствено сходство между текущата сцена и неотразена сцена в паметта ви.

Представете си например, че минавате покрай сестринския пункт в болнично отделение на път да посетите болен приятел. Въпреки че никога преди не сте били в тази болница, ви обзема усещането, че сте били.

Основната причина за това преживяване на "дежа вю" може да е, че оформлението на сцената, включително разположението на мебелите и конкретните предмети в пространството, имат същото оформление като друга сцена, която сте преживели в миналото.

Може би начинът, по който е разположен сестринският пункт - мебелите, предметите на плота, начинът, по който той се свързва с ъглите на коридора - е същият като начина, по който е било разположено училищно събитие, на което сте присъствали година по-рано.

Според хипотезата, ако тази предишна ситуация с подобно на сегашното оформление не ви идва наум, може да останете само със силно чувство за познатост за сегашната.

За да изследва тази идея в лаборатория, екипът използва виртуална реалност. По този начин можехме да манипулираме средата, в която се намират хората - някои сцени споделяха едно и също пространствено оформление, а иначе се различаваха.

Както се очакваше, вероятността от поява на "déjà vu" беше по-голяма, когато хората се намираха в сцена, която съдържаше същото пространствено разположение на елементите като по-ранна сцена, която са гледали, но не си спомнят.

Това изследване предполага, че един от факторите, допринасящи за "дежа вю", може да бъде пространствената прилика на нова сцена с такава в паметта.

Това обаче не означава, че пространственото сходство е единствената причина за феномена. Много е вероятно много фактори да допринасят за това, което кара дадена сцена или ситуация да се чувства позната. В момента се провеждат допълнителни изследвания, за да се проучат допълнителните възможни фактори, които играят роля в този мистериозен феномен.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още по темата: феномен
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
1
 
2
 
! Отговори
тъй тъй преди 1 година
Умрем за еволюционност!Отдавна вече нямам доверие на "експертите" и "английските учени"!Това са неща извън нас,ама простия човек на всичко търси обяснение ТУК И СЕГА!И "на всяка цена"!И обяснението да е "еволюционно"!Пък истината кучета я яли,тя не се котира!
16
3
 
5
 
! Отговори
учен преди 1 година
и сега нека видим какво смятат експертите в секцията за коментари...
15
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дежавю-то е проосто бъг в симулацията, в която живеем. Все повече учени вярват, че "реалността" ни е симулация... а доказтелствата за това никак не са малко.
14
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 9. Грешиш. Това е израза - deja vu!
13
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ТИЯ ПЪК НЕ ЗНАЯТ ЛИ,ЧЕ ДЕЖАВЮ Е ПАРАТАЙМ МЪШИЙН СЪРВИС НА НЕСЪЗНАТЕЛНО НИВО КОГАТО ПАРАТАЙМЪТ НЕ СЕ ОСЪЗНАВА И ВЕДНАГА СЛЕДВА ОСЪЗНАТАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ,КОЯТО НИ СЕ СТРУВА КАТО ДЕЖАВЮ.
12
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Същото като да ходиш два поредни дни в един и същи бар.
11
11
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За съжаление, това всъщност е епилепсия, макар и в лека форма.
10
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нищо не е вярно,не е до разпределение на предметите,човек посещава постоянно различни места,които приличат на други,апартаменти,офиси,но не изпитва това чуство.То идва изведнъж,имал съм го, толкова силно,че знаех думите,които ще каже човекът срещу мен.
9
0
 
6
 
! Отговори
Дге преди 1 година
Зарежете дежавю-то. Дейбавю е чувството, че това което вършиш в момента, вече си го правил и не е свършило добре.
8
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Дежавю" се пише слято, бе, Петке.
7
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
... глу.пос.ти на търкалета ! паклазни материалитични виждания и псевдо религионни вярвания ---
6
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дрън-дрън глюпОсти.
5
4
 
4
 
! Отговори
Забраван преди 1 година
Това става когато мозъкът ти забива за миг на едно място..като например компакт диск
4
4
 
5
 
! Отговори
До 2 преди 1 година
Грешка в системата е да даваш примери от Матрицата! :-) :-) :-) :-)
3
1
 
24
 
! Отговори
Муахаха преди 1 година
Изкуственото създаване на повтаряеми сцени за да "предизвикаш" у излседвания, чувства на "дежа вю" с цел подхранване на собствената ти теория, не е изследване, обикновенно нагласяне!"Дежа вю" е не само усещането, че си бил на това място вече, а усещането, че си преживал това което се случва в следвщите секунди, като разговор, поведение на хората около теб и т.н.! То ако беше толкова просто както се мъчат да го обяснят тия,изобщо нямаше да съществува като понятие!!!!
2
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дежа вю е грешка в системата. Не сте ли гледали матрицата?
1
0
 
18
 
! Отговори
Дей бавю преди 1 година
Това откритие означава ли, че колкото повече сцени виждаш и трупаш в спомените си - толкова повече дежавю-та ще получаваш?