Афганистан забрани отглеждането на мак: Какво ще стане с хероина за Европа?

Съставката може да бъде заменена с нещо много по-лошо
1 апр 2023 22:15, Нели Христова
114
Афганистан забрани отглеждането на мак: Какво ще стане с хероина за Европа?
Снимка: Pixabay/Uschi_Du

Пазарът на хероин в Европа скоро може да изпита шок в предлагането, а експертите се опасяват, че недостигът може да бъде запълнен от нещо много по-лошо.

Почти целият хероин, консумиран в Европа, идва от Афганистан, където талибаните са наложили забрана за отглеждане на мак, която ще влезе в сила през следващите седмици.

Вероятният недостиг на мак би могъл да направи по-изгодно за престъпниците производството на синтетични опиати като фентанил, които да бъдат продавани на отчаяни наркомани, лишени от хероиновата си доза.

Това от своя страна представлява сериозен риск за общественото здраве, тъй като синтетичните опиоиди обикновено са много по-силни от естествения хероин - 50 пъти по-силни в случая с фентанила. Това означава, че е много по-лесно да се предозира: фентанилът отнема живота на десетки хиляди души в Америка всяка година.

Талибаните забраниха отглеждането на мак през април 2022 г., след като през 2021 г. си върнаха контрола над Афганистан от подкрепяното от САЩ правителство. Реколтата от 2022 г. беше изключена, което означава, че резултатите ще започнат да се виждат с тазгодишната реколта през април. Необходими са между една година и 18 месеца, за да достигне реколтата до европейския пазар под формата на хероин, което дава на правителствата време до следващата година, преди да започнат да усещат въздействието.

"Ако забраната на талибаните наистина доведе до драстично намаляване на хероина, произвеждан от опиумен мак, това може да създаде възможност да видим повече синтетични опиоиди", казва Пол Грифитс, научен директор на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркозависимостите (ЕЦМНН).

"Изглежда странно да го кажа, но почти по отношение на синтетичните опиати, голямата наличност на хероин в момента е ... вероятно защитен фактор", каза Грифитс.

Историята потвърждава неговите опасения. Преди това талибаните забраниха опиума през 2000 г., което предизвика недостиг на хероин в Европа. Не след дълго фентанилът се появява за първи път на континента.

"От началото на 2000 г. нататък имахме проблем с фентанила в Прибалтика, особено в Естония, където той беше причина за доста високи нива на смъртност, свързана с наркотици, и беше доста дългосрочен и неразрешим проблем там", казва Грифитс.

До 2017 г. кризата с фентанила в Естония приключи, тъй като интензивните инициативи на правоприлагащите органи затвориха много от производителите в страната. Но според данни, предоставени на "Политико" от ЕЦМНН, в Естония все още има най-висок дял на фатални свръхдози, включващи фентанил, в ЕС.

Урок от Америка

За да си представите колко опасни могат да бъдат синтетичните опиоиди, погледнете към Америка. Там през 2020 г. от свръхдоза фентанил са починали повече от 58 000 души, докато в ЕС те са 97. До 2022 г. броят на смъртните случаи от синтетични опиоиди в САЩ, дължащи се предимно на фентанил, се е увеличил до 68 000.

Съществуват обаче някои важни разлики. Американската опиоидна епидемия се дължи на големия брой рецепти, издадени за лечение на болка през 90-те години на миналия век. Това доведе до свръхдози от самите болкоуспокояващи, както и до увеличаване на пристрастяването, водещо до употребата на незаконен хероин.

Оттогава насам фентанилът е навлязъл в по-широкия пазар на незаконни наркотици в САЩ, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Той може да бъде открит примесен в много незаконни вещества - от фалшив Xanax, лекарство за тревожност, до наркотици за развлечение, включително MDMA, кокаин и дори канабис. Най-бързо растящата група на смъртните случаи от свръхдоза са тийнейджърите.

За разлика от тях много по-малко европейци се пристрастяват чрез лекарства с рецепта, което означава, че основната рискова група вероятно е далеч по-малкият брой зависими от хероин. Освен това има много по-малко изградена база за незаконно производство на синтетични опиоиди.

"В Европа, в много страни, процентът на предписване на лекарства не е непременно по-малък, отколкото в САЩ, но това не се пренася върху незаконната употреба на опиати или незаконно произведените опиати", казва Арнт Шелекенс, професор в Медицинския факултет на университета "Радбуд" в Нидерландия.

В писмо, публикувано в медицинското списание The Lancet през октомври, Шелекенс и колегите му изтъкват като защитен фактор широкото разпространение на здравните грижи в Европа. Това е така, защото то дава на пациентите достъп до достъпни интервенции, като например смяна на тазобедрена или колянна става, вместо да им се налага да разчитат на опиоиди за облекчаване на хроничната болка.

Други са съгласни с това. "Системата на здравеопазването е важна инфраструктура за превенция и лечение на хората, които стават зависими", казва Нора Волкоу, директор на базирания в САЩ Национален институт за злоупотреба с наркотици. "Тя е от ключово значение за действителното предотвратяване на криза като тази, която преживяваме в Съединените щати с фентанила."

Въпреки това Волкоу смята, че с насищането на пазарите за фентанил в Северна Америка Европа може да се окаже следващата цел за трафик на наркотика. "Нищо не казва, че Европа е имунизирана срещу навлизането на тези наркотици в нейните граници", казва тя.

Смесване

Това е тревога, която се споделя от Европейската агенция по наркотиците, която заедно с Европол управлява система за ранно предупреждение, за да следи за незаконни вещества, които влизат в ЕС.

Неотдавнашен анализ на ЕЦМНН показва, че количеството фентанил, което се появява на европейския пазар, намалява - но расте броят на новите опиоиди.

"Пазарът се адаптира към натиска на САЩ и действията на Китай за намаляване на фентанила. И това, което наблюдаваме, е появата на други нови синтетични опиоиди. Първоначално те са неконтролирани, трудно се откриват, хората не знаят за тях и пак са с висока степен на действие", казва Грифитс.

Говорителят на Европол Ян Оп Ген Оорт смята, че опасността за Европа се крие в смесите с фентанил.

"Малко вероятно е наркотик, наречен фентанил или China White, China Doll или Sudden Death или както и да се нарича ... просто да се появи на европейския пазар", каза Оорт. "Това, което може да видим тук и там през следващата година, е групи, които се опитват да пресекат друг наркотик със смес от фентанил. Така се създават нови пазари, като се знае, че фентанилът е евтин и силно пристрастяващ".

Въпреки това Оп Ген Оорт вярва, че международното сътрудничество и непрекъснатият мониторинг ще бъдат ефективни за задържане на фентанила и че Европол или местните агенции могат да реагират бързо.

В крайна сметка един фактор може да послужи в полза на Европа - времето.

"Тук имахме 10-годишно забавяне или нещо подобно", казва Шелекенс. "В началото идеята в САЩ беше, че тези опиати, ако ги предпишеш, не предизвикват пристрастяване. По времето, когато се стигна до Европа, ние имахме тези много важни уроци от тях, че те не са безвредни."

"Това е просто предимството, че някой друг е започнал пръв", каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


114
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За съжаление много млади в България не могат да се справят и да контролират дори леките наркотици от ранга на марихуаната и амфетамините, представям си какво ще стане с младежите, ако фентанила стане леснодостъпен... Наркоманите се мислят за бунтари, но всъщност са роби на системата и доброволно подаряват животите си и труда на семействата си. Познавам такива, които когато починат родителите им разпродават всичко защото са нетрудоспособни и нямат друг вариант за оцеляване...
78
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Имам познат военен в Иран... Той свободно говори за методите на хибридна война един от които е именно наркотрафика. Твърди, че имено Иран произвежда огромна част от фентанила вкарван в САЩ... Не ги обвинявам това са методи използвани, ако не от всички то от почти всички правителства по света... Жалко, но факт...
77
0
 
4
 
! Отговори
Ъхъ преди 1 година
Въх, ами ся!?
76
4
 
3
 
! Отговори
Космонавт преди 1 година
Лесно е да разберете: Всички избрани/маркирани (но не с "ваксините") (хора с индивидуална душа), през последната година усетиха, че времето се забърза. От днес задължително трябва да се нормализира усещането ви за време. Усетите ли го - значи сте ОК. Можете да лежите и да не правите нищо, всичко ще идва при вас, както е било до сега (който трябва ме разбра), но умножено по безкрайност. Време е да искате. Който разбрал, разбрал.
75
1
 
2
 
! Отговори
Космонавт преди 1 година
До Пабло Ескобар Картелите като Меделин не оперират в държави с подходяща почва за отглеждане на бял мак. Виждате ли театъра който ви играят? САЩ избягали от Афганистан, талибаните решили да не сеят мак ...глупости на търкалета. Няколко пъти ви писах - от днес старира новата матрица, по бърза и продуктивна. Искате да разбереетее дали сте избрани да оцелеете?
74
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия е най-големият потребител на хероин в света - основно заради безпаричието в страната и ниската цена на херца.
73
12
 
1
 
! Отговори
Оо не! преди 1 година
Путин с какво ще се боцка ?
72
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това се счита като изключителна помощ за Украинския Народ, Държава и път към траен Мир! Оставен без бяло, Воботъпир ГрюненШайзе фон Щекатилбрехт да се готви да поема пътя на Чаушеско, Садам или Хетлеревски. Чакат го: едно от трите Калашник, Бесилка или Огън!
71
0
 
14
 
! Отговори
Афганистански фермер преди 1 година
И ся ко ши отглеждат? Магданоз ли?
70
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия е на трето място в света по хероинозависими на глава от населението. Всеки може да провери в интернет данните.
69
2
 
4
 
! Отговори
Пловдив преди 1 година
.... винаги.... съм съжелявал...., че България, стои на "пътя на Коприната" - главния път на наркотика от Азия към Европа..... ние сме кръстопът на главния път
68
1
 
11
 
! Отговори
Shshshshsh преди 1 година
Винаги съм се чудил какво държи краварите а в Афганистан...то бил мака.
67
3
 
4
 
! Отговори
До 67 преди 1 година
Айде бе??? По-големи наркомани от руснаци и американци НЕМА
66
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Другари ЧабуРаши, следва да знаете, че самоцървуланковци като вас шмъркат хероин, тарикатите като Зеления са на кокакола, Путин е на райски газ и ботокс...оттам пискливия нежен глас и надутите бузи!
65
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма страшно. Колумбийците ще удвоят производството на кока и ще задоволят търсенето.
64
0
 
6
 
! Отговори
Пловдив преди 1 година
Синтетика по дискотеките.... Синтетиката е най- високия наркотик. Метаамфетамин и диазепам също по дискотеките и чалготеките..... кокакин, метаамфетемин и диазапам....правят децата ни мармамалад.....
63
0
 
3
 
! Отговори
Пловдив преди 1 година
Най- накрая главните ди**"ри на висок наркотих спряха... Поздрави на всички Бългати, с които вещества, децата ни бяха тровени. Ай Наздраве!
62
4
 
9
 
! Отговори
Проблем за България преди 1 година
Наркотиците не са проблем на З. Европа, Русия или САЩ. Наркотиците са проблем на деградиралата България защото вашите деца и внуци (ако ги имате) започват да се дрогират от 12-14 г. възраст. Дори мижавите проверки на мързеливото МВР хващат всеки ден по 20 дрогирани водачи, а проверките в някои районни управления на МВР хванаха дрогирани полицаи. Само проследете агресията в този сайт, където някои само стоят да ***, да обиждат и сами си праскат по 20-30 плюса на прocташкия си коментар.
61
0
 
0
 
! Отговори
Пловдив преди 1 година
Хаххаахахахах
60
0
 
2
 
! Отговори
Пловдив преди 1 година
Айде, Хероу,Кво ши прсайш хаххаайайаййа