Локалите - тийнейджърските групи с черни качулки, не са край нас от днес. Те имат свои идоли от времената на "мутрите", а днес следват мода в социалните мрежи.
От началото на тази година са задържани 24 младежи, нападали други, обяви полицията през седмицата. Те са предимно между 14 и 18 години, а повечето са от заможни семейства.
„В последните 10 години почти непрекъснато имаме постоянен приток на такива деца. Този феномен се е срещал преди, просто има някои характеристики, които са различни. Преди този тип насилие оставаше сравнително затворено в една общност, в един квартал, едно училище. Те търсят принадлежност, искат да се впишат някъде“, казва Антон Петров, клиничен психолог и преподавател в Софийския университет.
"Тези деца не знаят как функционира обществото напълно. Те виждат други деца, търсят сигурност. Освен принадлежност търсят и сигурност. Ние работим и с деца, които са осъдени на пробация. Това са родителите на децата, които са най-трудно да бъдат намерени. Доста често сме забелязвали, че това са деца, които не са добре приети в семейството си. Качеството на грижата като финансово качество не е водещото. Водещото е приемането и принадлежността", казва клиничният психолог пред bTV.
Българският закон за борба срещу противообществените прояви на малолетни не е редактиран от 60-те години на ХХ век.
"Насилието е феномен, който не можем да очакваме, че ще се разреши само от една институция. Не можем да очакваме, че само училището ще се справи, родителите или от полицията да се справят", обяснява Антон Петров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.