Доклад: 50% от сградите в Турция не отговарят на стандартите

80 млрд турски лири са събрани от данък "земетръс"
Обновена: 11 фев 2023 20:48 | 11 фев 2023 20:22, Анисия Иванова
63

17480 са жертвите на земетресението оп 1999 година в района на Измит, Турция. Взе ли си Турция поука от 1999?

"Много широко се коментираше след земетресението от 1999 г., но съдейки по това, което виждаме в момента в Югоизточна Турция, въпреки че на хартия всичко изглежда добре, държавата не е успяла да си извади поука. Причина може да се търси и в политическото измерение, което остава на заден план. ВВС в четвъртък публикуваха доклад на регионалното министерство в Турция, в който е посочено, че над 50% от сградите в Турция не отговарят на стандартите," каза в предаването Брюксел 1 по Bulgaria ON AIR журналистът Тайфур Хюсеин.

"След земетресението през 1999 г. държавата предприе редица мерки. Те въведоха нови стандарти за проектиране на конструкции, въведоха и данък „земетресение“, което е доста нетипично като идея. Това са пари, събирани от хората, с цел да се заздравят стари сгради. Дали този фонд е използван рационално, не мога да кажа, но като мярка е в правилната посока," заяви Аспарух Делев от Националната асоциация на строителните предприемачи у нас.

"Турция е земетръсна зона и проблемът за така наречения данък „земетресение“ винаги се повдига след такова бедствие. Сумата в момента според публикации е над 80 млрд. турски лири. Това е огромна цифра и тя позволява да се направи много в това отношение, за да може мащабите на едно бедствие да не са толкова разрушителни. От друга страна, политическият момент при този данък е липсата на прозрачност. Няма отговори и доклади за това по какъв начин са изразходвани тези пари. Самият Ердоган в отговор на този въпрос, зададен от лидера на опозицията Кемал Кълъчдароглу, отговори, че не бил длъжен да дава сметка на „бай Кемал“," обясни Тайфур Хюсеин в разговор с водещата Милена Милотинова.

"Основната причина за големия брой жертви е степента на труса. Земетресения с магнитуд над 7-ма степен по скалата на Рихтер се водят такива, при които има разрушения. За съжаление, когато става въпрос за сгради, и строителството има голяма роля. Първо, по-уязвими са по-старите сгради – тези, които не отговарят на съвременните изисквания за строителство и земетръсни норми. Например античната крепост в Газиантеп, която е устояла векове, в момента е разрушена. Проблемът обаче е наличието на сгради, строени по съвременните норми и изисквания, които не са устояли на този трус. Турция доброволно се е присъединила към европейския стандарт за строителство, но въпреки това виждаме огромни разрушения. За да имаме един качествен продукт, е нужно наличието на няколко фактора – качествен проект, качествени материали и качествено изпълнение. Пропуск само на едно от трите води до подобен резултат. Турция има добра инженерна школа с доста добри противоземетръсни специалисти. Проектите са на добро ниво. Още от предходното земетресение през 1999 г. се появиха публикации за некачествени материали и за не добре изпълнена технология. Имаше и осъдени. При толкова мащабни разрушения и такова несъответствие в разрушенията има някаква причина и, за съжаление, тя може би е в строителството," обясни Аспарух Делев и добави:

"Това е огромно предизвикателство пред индустрията на страната за следващите години. Територията на сегашното земетресение е сравнима с територията на цяла България. Официално разрушените жилища от миналото земетресение са около 250 000. Статистически в България годишно се строят 20 000 жилища. Разбира се, Турция е голяма държава, но тези стотици хиляди загубени жилища ще поставят бранша пред огромни предизвикателства. Такова бедствие оставя милиони хора без подслон."

По думите на Делев първите мерки, които трябва да предприеме Турция, е да се обследва дали стоящите сгради са безопасни и дали могат да се ползват. "В момента е зима, а хората няма къде да отидат. Най-важното е да се намери подслон. Храна и вода ще дойдат, но нови жилища не могат да дойдат за два месеца," каза гостът на Милена Милотинова. Изходът според него е мащабно строителство. "Това обаче не може да стане за месеци. Освен това те няма да започнат на чисто, ще отиде и огромен труд за разчистването на тези постройки. Нещата ще се затегнат, както винаги след инцидент, но това ще отнеме години."

Туитър не работи в Турция по думите на журналиста Тайфур Хюсеин.

"Много хора отправяха апели, използвайки социалните медии, особено Туитър, която е най-разпространената социална медия в Турция. Управляващите налагат рестрикции спрямо социалните медии и това е с цел да се контролира, а не да се координира самото бедствие. Много НПО протягат ръка за подкрепа без голям ефект. Голяма част от медиите в държавата, над 95%, са изцяло под контрол на управляващите. Там се прокарва идеята, че държавата е мощна и изцяло в състояние да се справи с голямото бедствие. Но при случка с такива мащаби едва ли е способна. На преден план излиза експертизата на НПО, които са помагали многократно след подобни бедствия. От страна на политическите среди в Турция има негативно отношение към подобни организации, тъй като те не са контролирани от страна на управляващите," заяви Хюсеин.

По въпроса достатъчно защитена ли е България при такъв гоям трус, Аспарух Делев от Националната асоциация на предприемачите в строителството заяви:

"Ние имаме качествени проекти, работим с контролирани материали и имаме традиции в строителството. Аз не познавам колега, който би направил компромис със строителната конструкция. Може да има проблеми по сградите и има, но те са свързани с финишните материали. Поради дългогодишните ни традиции в бранша обаче никой не си позволява да направи компромис със самата конструкция на сградата. Тези неща са се превърнали в закон в строителството. В конструктивно отношение нашите сгради са на минимум средно европейско ниво и по нищо не отстъпват на съвременното строителство."

Целия разговор - вижте във видеото:

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
5
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В България 90 процента не отговарят, защото някой си изкъртиха носещи трегери и стени от панелките. Понеже няма държава, то никой не им търси отговорност че разрушават сигурността на панелния блок.
24
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При 8 степен могат да издържат само небостъргачи в Япония защото цялата им конструкция е направена да може да се лашка наляво-надясно и дори имат омекотяващи тампони в основата и между етажите.
23
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нали сте чували лафа на нашенските технически ръководители за краденето на материали: "На четвърта плоча излиза мерцедеса"... Та не че нещо, ама дали ще изпопадат нашите сгради или не, зависи най-вече от това колко мерцедеса са излезли...
22
1
 
3
 
! Отговори
Русия преди 1 година
Американскити бг говорящ медии Цофийски путъъти ф скръб
21
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има един малък град в района на земетресението, в който нито една сграда не е паднала. Властите в града обясняват това с фактът, че са отказвали всякакви рушвети от фирми и не са давали да се строи в разрез със закона. В този град е строено качествено, затова няма разрушения. Т. е. в другите градове явно са се узаконявали всякакви сгради, като се е взимал рушвет от фирмите, които са строели. И има случаи на две редици сгради една до друга,при които едната редица сгради се е срутила,а другата не.
20
4
 
33
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 1 година
Молете се при нас да не друсне така, защото тогава ще разберете до болка колко ни е кадърно строителството и колко ефективен строителния надзор. В България всеки българин може да си маха стени в апартамента и никой копче не може да му каже. И го правят.
19
2
 
15
 
! Отговори
абсолютно точно преди 1 година
земетресението в турция е най-високата степен по двете скали, при такова земетресение всички сгради могат да се срутят, строителството им не е на ниво, обаче при такова земетресение няма гаранции за никоя сграда! дано никога не се случва в България такова нещо!
18
4
 
15
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
покривът на блока го прави турчин досега сме го викали 7 пъти за рекламация следвсеки дъжд чака да мине гаранция и след това да си плащаме само дето повече стурци няма да имаме бизнес аз виках турчин да ми оправи ръчния душ нищо ненаправи така че бягаите далече
17
2
 
8
 
! Отговори
Пак преди 1 година
да си изберат Ердоган! Следващото земетресение ще е чак след 100 години!
16
2
 
13
 
! Отговори
::: преди 1 година
А в Сирия отговарят ли на стандартите?Ако не беше се случило земетресението на никой нямаше да му мине през ум да проверява ,вече е късно.По ниски сгради и контрол.
15
3
 
14
 
! Отговори
Сега трябва ПАДНАТ преди 1 година
Цените на квартири у големите градове у България требе да паднат щото вече се знае какво ще стане със строителството у нас вижте Турция и умножете по 5 пъти да е по-зле у нас.
14
8
 
21
 
! Отговори
Ердоган преди 1 година
къде спа? Докато се репчи на Швеция, да беше стегнал строителите!
13
4
 
22
 
! Отговори
Строителите у нас преди 1 година
Са НЕГРАМОТНИ от кол и въже ромеййци, турции и някакви пияници българи дето се пишат за майстори неуки и прости. СТРОИТЕЛИТЕ в България са най-неграмотните и прости хора на дневно заплащане.
12
9
 
24
 
! Отговори
У нас ще е по-зле преди 1 година
Случи ли се земетръс у България всичко ще се срине включително и най-новите сгради и молове. За квартирите у София масово си правят преустройства и дизайнерски ремонти бутат носещи стени турят си гигантски молски плочки за да им е лъскаво и уютно като в мол у дома вкъщи. ВСИЧКО ке рупхне и ке измре у нас. Никакво качество у нас по-зле и от Турция сме.
11
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защото новото строителство в България отговаря??? Строителите рооооми или турци и гледат нищо да не свършат но да вземат бая пари
10
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе незнам но се задава нова бежанска вълна . Стотици хиляди с абезндомове
9
4
 
11
 
! Отговори
ХМ преди 1 година
ЗАБЕЛЯЗВАМ ОТ МНОГО ОТДАВНА ЧЕ ДУР БГ И ДНЕС БОЛГАРЕСТАН И НЕЗНАМ КАК ВОДЯТ БЪЛГАРИЯ ВЕЧЕ , СА ГОВОРИТЕЛИ НА ТУРЦИЯ НЕ НА БЪЛГАРИЯ
8
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Обаче пък сградата на камарата на строителите и инженерите стои и не е паднала!
7
1
 
9
 
! Отговори
ХМ преди 1 година
ГОРКАТА НЯМА ЛИ КОИ ДА И ГО ТУРИ ИЗРЯЗАН ТОЛКОЗ НЕСКОПОСАНА СТАТИЯ ГОСПОЖА ИВАНОВА
6
10
 
5
 
! Отговори
ХАХАХАХАХАХАХХАХАХО преди 1 година
И КВО КАТО СГРАДИТЕ СА СТРОЕНИ С МОРСКИ ПЯСЪК!!! УРАА ЗА ЕРДОГАН И НАЙ-ВЕЛИКАТА ДЪРЖАВА НА СВЕТА ТУРЦИЯ УРАААААААААААА