Какво искат сърбите в Косово - безизходна ситуация 15 г. след независимостта

50 000 косовски сърби в северната част отказват да признаят държавните институции
Обновена: 15 фев 2023 19:46 | 15 фев 2023 19:33, Елка Василева
62
Какво искат сърбите в Косово - безизходна ситуация 15 г. след независимостта
Снимка: архив, БГНЕС

Петнадесет години след като Косово обяви независимостта си, 50 000 косовски сърби в северната част, граничеща със Сърбия, отказват да признаят държавните институции, получават заплати и социални плащания от бюджета на Сърбия и не плащат данъци нито на Прищина, нито на Белград, пише Ройтерс.

Още по темата
Наскоро напрежението се покачи още повече, след като косовските сърби напуснаха постовете си в регионалните институции, включително в съдебната система и правораздавателните органи, и след като властта затегна мерките срещу трансграничната контрабанда, започна изграждането на база на граничната полиция и настоя за смяна на сръбските регистрационни номера с косовски.

Ройтерс посочва няколко факта за продължаващите противоречия, които разпалват нестабилността на Западните Балкани и които трябва да се решат, за да бъдат изпълнени условията за влизането на Косово в Европейския съюз.

Какви са корените на напрежението?

Независимостта на Косово, в което етническите албанци са мнозинство, е обявена на 17 февруари 2008 г. – почти десетилетие след въоръжената борба срещу репресивното сръбско управление. Независимостта на Косово е призната от над 100 държави.

Сърбия обаче все още счита Косово за част от своите територии и отрича твърденията, че разпалва раздори в границите на своята съседка. Белград обвинява Прищина в погазване на правата на косовските сърби.

Етническите сърби представляват 5 процента от 1,8-милионното население на Косово, докато етническите албанци са около 90 процента. Сърбите в Северно Косово изразяват недоволството си, като отказват да плащат на държавата за тока, който използват и често нападат полицаите, които се опитват да извършват арести.

Какво предизвиква влошаването на напрежението?

На 10 декември сърбите в Северно Косово издигнаха няколко барикади по пътищата и влязоха в престрелки с полицията, след като бивш сръбски полицай беше арестуван по обвинения, че е нападнал полицаи по време на предишен протест.

Напрежението се повишаваше в продължение на месеци и заради спора относно регистрационните номера на автомобилите. От години, още преди обявяването на независимостта, Косово иска от сърбите в северната част на страната да сменят сръбските си регистрационни номера с такива, издадени в Прищина, като част от политиката си за установяване на властта над цялата територия на Косово.

На 31 юли Прищина обяви двумесечен срок, в който косовските сърби да сменят сръбските си регистрационни номера, което предизвика безредици, но след кризисното посредничество на ЕС Прищина се съгласи да удължи срока до края на 2023 година.

Кметове, регионални съдии и 600 полицаи от сръбски произход подадоха оставки през ноември в знак на протест срещу задаващото се налагане на смяната на регистрационните табели, което задълбочи кризисната ситуация и неспазването на законите в региона.

Какво точно искат сърбите?

Сърбите в Косово искат да създадат съюз на общини със сръбско мнозинство, който да има значителна автономия и да ръководи институциите в региона. Прищина отхвърля това като рецепта за мини държава в рамките на Косово, което ще раздели държавата по етнически принцип. Сърбия и Косово отбелязаха малък напредък по този и други въпроси, след като приеха посредничеството на ЕС през 2013 г. с цел нормализиране на отношенията, което е условие и за двете държави за прием в ЕС.

Каква е ролята на НАТО и ЕС?

НАТО поддържа 3700 войници в рамките на мироопазващите си сили в Косово. През 1999 г. в някогашната сръбска област НАТО разположи 50 000 войници. Алиансът казва, че ще се намеси в съответствие с мандата си, ако има риск от подновяване на конфликта в Косово. Мисията на ЕС ЕУЛЕКС започна през 2008 г. да обучава местната полиция и да налага мерки срещу  корупцията и престъпните групи. Мисията се състои 200 спецполицаи в Косово.

Какъв е последният план за мир на ЕС?

Посредниците от САЩ и ЕС притискат Сърбия и Косово да приемат план, представен в средата на 2022 г., според който Белград няма да пречи на приема на Косово в международни организации, включително и в ООН, а Косово ще формира Съюз на сръбските общини. И двете страни ще отворят представителства в столицата на другата държава, за да подпомогнат разрешаването на настоящите спорове.

Какво Сърбия и Косово мислят за плана?

Президентът на Сърбия Александър Вучич изглежда готов да приеме плана, предупреждавайки опозиционните националисти в парламента в Белград, че в противен случай Сърбия ще бъде изправена пред изолация в Европа. Министър-председателят на Косово Албин Курти прие плана, определяйки го като „солидна платформа“ за по-нататъшни разговори за стъпки от типа на „международни гаранции“ - обсъждайки възможните условия за локално самоуправелние на косовските сърби. С присъствието обаче на крайни националисти и от двете страни, както и сред сърбите в Северно Косово, на хоризонта все още не се вижда решение.

Какъв е залогът за местното сръбско население?

Регионът на Северно Косово, където сърбите са мнозинство, в доста отношения е фактическо продължение на Сърбия. Местната администрация и държавните служители, учителите, докторите и големите инфраструктурни проекти са финансирани от Белград. Местните сърби се страхуват, че ако се интегрират напълно в Косово, ще изгубят някои права в Сърбия, като правото на безплатно обществено здравеопазване, и ще бъдат принудени да използват частната здравна система на Косово. Страхуват се също, че пенсиите им ще бъдат по-малки, предвид факта, че пенсиите в Косово са 100 евро, а тези в Сърбия са 270 евро.
(БТА, Симона-Алекс Михалева)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
2
 
1
 
! Отговори
Точно преди 1 година
Ще позволи ли Путин на гражданите на Крим да са афтономия в РФ както косовците искат в косово.Съмнявам се.А иначе рашистите и русофилиите са си фашисти.
33
1
 
1
 
! Отговори
кво да сикат нз преди 1 година
Kosovo Ethnic groups (2019)[3]92% Albanians4% Serbs2% Bosniaks1% Turks1% Romani
32
1
 
1
 
! Отговори
Света земя преди 1 година
До Анонимен 28....Пък с 95% население Албанци!....
31
0
 
1
 
! Отговори
Историк преди 1 година
До 35 До катоНе ти се много разбира,твърде завален говор използуваш,но когато турците идват на Балканите,тук има изградени държави с ХИЛЯДОЛЕТНА ИСТОРИЯ,с царе и императори по времето когато турците са били номадски племена и са се били кой да вземе ибрика на другарчето си!
30
1
 
3
 
! Отговори
Каквото и да правят преди 1 година
При тези 5% сърби и 90% албанци всичко е вятър,мъгла и АГОНИЯ!На Сърбия много й се ще да командва парада в Косово,но нещата отдавна не са в нейната възможност за влияние и искат или не тамошните сърби ще имат два избора - или да се интегрират,да спазват законите на Косово,или ако не искат да са граждани на тази страна да емигрират в Сърбия.Едва ли властите в Косово ще търпят дълго такова поведение.Така според мен стоят истински неща,който не ги харесва не е в час!
29
8
 
20
 
! Отговори
Истина преди 1 година
И Македония е част от БЪЛГАРИЯ! Всичко се връща на тази земя! Нека Сърбите усетят и изживеят това ,през което ние минаваме и преживяваме БЛАГОДАРЕНИЕ на тях и РУснаците! И тях ги застигна късане на жива плът! Всички трябва да се замислят и анализират факта,каквото направиш на българина, рани или късно лавината ги ЗАСТИГА!
28
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
САЩ защо са на всяка манджа мерудия, от къде на къде. Нагли самозабравили се, алчни същества.
27
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 30....Напротив... И Крим и двете републики в Донбас обявиха независимост от Украйна преди присъединяването си към Руската федерация. И в Крим и в Донецка и Луганска републики бяха проведени плебисцити (референдуми)... В Косово референдум не беше проведен.
26
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Решението е изселване. Сърбите от една страна на границата, албанците от друга. Руснаци от една страна, украинци от друга. Има ли етническо малцинство - ще гръмне.
25
6
 
9
 
! Отговори
akud преди 1 година
румен радев да изпрати 20 000 армия на границата със северна македония на учение.....
24
17
 
7
 
! Отговори
До няколкото путиноф преди 1 година
Крим и Донбас не са обявили независимост, а бяха присъединени към Русия. Има разлика. След 2 Св. война това е първи случай.
23
17
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Косово е света земя Сръбска , и на небо и на земля место за шиптъра нема
22
5
 
25
 
! Отговори
.!. преди 1 година
епа ко ревър сърбята! навремето гато ни взеха димитров град не риваха! то и досега димитровград е най-бедната област в сърбия! щото е било само българи там и те 5 пари не са давали за тях! еми сега нека им земат косово! азе нема нищо против!!! Кото повикало такова се и обадило! Не стига това ми сърбите натискат и македония, една чисто Българска територия дак да стане сръбска! ай да ги.. да им земат косово!!!!
21
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не е важно кво искат сърбите , а кво искат наглосаксите! А те искат само едно : Разделяи и владеи.
20
4
 
21
 
! Отговори
Това е реалността преди 1 година
От 23 - "Косово е гара разпределителна за дрога,за това им трябваха на САЩ."
19
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 22АМИ защо този регион е даден на албанците, като сърбите са мнозинство))))))Много просто, защото е част от Косово.По твоята логика, сръбските общини на границата на Косово, Буяновац, Медведжа, Прешево трябва да преминат към Косово защото 80% са от албанско население.
18
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Автономия на севрно Косово не е в интерес на Сърбия, защото на момента албанците в Южна Сърбия ще поискат автономия.
17
6
 
16
 
! Отговори
Край преди 1 година
"Регионът на Северно Косово, където сърбите са мнозинство, в доста отношения е фактическо продължение на Сърбия" АМИ защо този регион е даден на албанците, като сърбите са мнозинство. Питам аз и отговор не искам. На Балканите САЩ подкрепят полумесеца. *** нищо де. Ще го разберате по натам. Вероятно като е късно вече.
16
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Искат някой "техен" Путин да завърти локален конфликт" а ла Донбас", но те вече го играха и проиграха този вариант през 90-те г.Освен геноцид над малцинства,не постигнаха друго освен да бъдат санкционирани от ООН и наказани с бомбардиране на Белград.А ги няма и вече нито Милошевич,нито ген.Радко Младич,нито Радован Караджич.Затова и федерация Югославия се разпадна,както ще стане с нейната източна Кака!
15
8
 
5
 
! Отговори
Ханонимен преди 1 година
До Алергичния: Марш в Русия! Недей само гледа ха ха ха