Гордана Силяновска - първата жена президент на РСМ, полага клетва

Стево Пендаровски не успя да спечели втори мандат
32
Гордана Силяновска - първата жена президент на РСМ, полага клетва
Снимка: БГНЕС

Новоизбраният президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова ще положи клетва днес като шестия президент на страната и първата жена на тази функция в страната. Заседанието на парламента на страната беше насрочено за 12:00 ч. местно време вчера в следобедните часове, след като Държавната избирателна комисия обяви и внесе в парламента официалните резултати от президентския вот в страната на 8 май.

Днес изтича 5-годишният мандат на президента Стево Пендаровски, който не успя да спечели втори мандат и ще освободи президентската резиденция Вила „Водно” в Скопие на Гордана Силяновска.

Според конституцията на Северна Македония мандатът на президента е пет години с право на още едно преизбиране.

Според гръцките медии Гърция внимателно ще следи какво име на държавата ще произнесе Силяновска, която в предизборната кампания обяви, че няма да използва "Северна" в наименованието на държавата, което е вписано в договора от Преспа.

Силяновска има свое мнение и по отношение на преговорната рамка на страната за еврочленство, като смята, че тя „може да бъде интерпретирана по различен начин” и обяви, че първите ѝ посещения ще бъдат в региона с цел развитие на регионалното сътрудничество.

Според правомощията си  президентът на страната определя на кого да връчи мандат за съставяне на правителството, което Гордана Силяновска ще трябва да направи до 10 дни след конституиране на новия парламент на Северна Македония. Днешната ѝ клетва ще се случи пред стария парламентарен състав, тъй като президентските и парламентарните избори се проведоха заедно.

След останалите функции на президента на Северна Македония са назначаване и освобождаване с указ на посланиците, президентът приема акредитивни писма и отзовава чуждестранни дипломатически представители, сключва международни договори от името на държавата, връчва отличия и помилва. Президентът подписва и укази за обнародване на законите, има право на отлагателно вето и е върховен главнокомандващ на въоръжените сили, както и председател на Съвета за сигурност. В Северна Македония няма длъжност вицепрезидент.

Първият президент на независима Република Македония е роденият в Щип Киро Глигоров, който е избран за президент първо от парламента на страната през януари 1991 г.,  когато получава подкрепата на 114 от присъстващите 119 депутати, а вторият му мандат е след първите преки президентски избори в страната.
През неговите мандати, на 8 септември 1991 г., се провежда референдумът за независимостта на държавата, която е единствената от бившите югославски републики, която става независима по мирен начин. На 17 ноември 1991 г. е приета новата конституция, а на 8 април 1993 г. тогавашната Република Македония става 181-вата членка на ООН.

Глигоров оцелява при атентат през октомври 1995 г.,  извършен с кола с взрив, паркирана на улица "Македония" в центъра на Скопие, докато Глигоров се е придвижва със служебен автомобил. Извършителите на атентата не са разкрити.

Роденият в Струмица Борис Трайковски е вторият президент на Република Македония, който встъпи в длъжност на 15 декември 1999 г., а на 26 февруари 2004 г. загива трагично в самолетна катастрофа заедно с осем членове на кабинета си и пилотите на държавния самолет край Мостар, Босна и Херцеговина.
По време на неговия мандат, през 2001 г., в страната се случи въоръжен конфликт, който приключи с подписването на Охридския рамков договор през август същата година.

Бранко Цървенковски е третият президент на Република (Северна) Македония (2004-2009 г.), след като печели президентските избори, докато е премиер на страната. По време на неговия мандат страната става кандидат член на Европейския съюз.

Четвъртият държавен глава е Георге Иванов, който успя да спечели два последователни мандата на поста (2009-2019). Последната година от втория му мандат остана белязана с отказа му да подпише Закона за използването на езиците, Закона за амнистия на обвиняемите в събитията в парламента на Република Северна Македония на 27 април 2017 г. и указа за ратифициране на Договора от Преспа с Гърция, който отвори пътя на страната към НАТО, но държавата трябваше да промени конституционното си име на Република Северна Македония.

Когато петият президент на страната Стево Пендаровски пое поста, президентската резиденция Вила „Водно” беше единствената държавна институция, пред която все още стоеше табела с непромененото име на държавата. /БТА, Маринела Величкова/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още по темата: Гордана Силяновска
Още от Балкани
Четири земетресения разтърсиха Гърция днес
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
1
 
! Отговори
куку преди 3 седмици
Ако се спре да се обръща внимание на тая дърта пиростия, тя ще спре да се прави на интересна кокошка.
23
0
 
3
 
! Отговори
Алекс преди 3 седмици
Интересно дали ще използва думата Северна пред Македония и така да отвори втори фронт с Гърция? Преди изборите беше много ербап.
22
2
 
2
 
! Отговори
Дедо преди 3 седмици
Когато пред името на дадена държава има географско понятие , значи това не е никаква държава.
21
3
 
6
 
! Отговори
Северджанъм преди 3 седмици
За съжаление севернине вървят съм гражданска война...
20
0
 
7
 
! Отговори
Политкоректен преди 3 седмици
Единственото забавно в случая е, че гърците подскочиха за неизпълнението на Преспанския договор. Та поне малко да се повеселим.
19
6
 
12
 
! Отговори
БГ преди 3 седмици
Чух че баба Гордана била любовница на дамаджанката Бойко Рашков
18
3
 
13
 
! Отговори
Потоп преди 3 седмици
Когато Ной плавал с животните пуснал гълъб да намери суша. Гълъбът търсил и намерил. Донесъл клонка на Ной. Тръгнал Ной с кораба и видели сушата. Спрели кораба на сушата, слезли и долу ги чакали хора. "Татари, не ве сакаме овде. Таа земя е македонска. Вракяйте се на корабо и обратно на море." С тези думи Ной и хората му били посрещнати от местните жители антички македонци и се наложило да се качат на кораба да търсят нова земя.
17
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Дърта комуниска на 75 г. и пенция влачи и заплата влачи :)))
16
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
права срабкиня.
15
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
сръбкиня
14
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Тази спаружена индийка от къде я извадиха ?
13
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
ей тоя свят се побърка как ги избирате такива с доживотни лични карти . сложете праг на възрастта
12
1
 
16
 
! Отговори
ъъъъ преди 3 седмици
клетвата на български ли ше е
11
0
 
14
 
! Отговори
Гордана Пръднянкова преди 3 седмици
Ни смо први луде у свето, даже предатираме динозавровете.
10
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Усмихва се, ама така някак с отвращение. Ама то така. Те са си българи, ама с отвращение са българи. Но и сърби няма да станат. Природа.
9
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Ще се кълне във вярност на Сърбия и на Вучич. Ама сърбите пак няма да и повярват и затова ще и теглят един бой превантивно.
8
7
 
6
 
! Отговори
Баба Ванга преди 3 седмици
България ке се опраи ка жена стане президент во Мъкедония.
7
2
 
13
 
! Отговори
Мдаа преди 3 седмици
То и ние със Зеления чорап сме за подигравка, ама тия от Бановината направо избиха рибата с тая дементна бабичка.
6
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Чакаме преразглеждането на международните договори, малко да се посмеем и ние от цялата тази работа.
5
1
 
24
 
! Отговори
Хахаха преди 3 седмици
С комунистическа бабичка тръгнали в Европа да влизат.