Докато светът е вперил поглед в Украйна, Близкият изток поема по нов път

Регионът се променя заради отслабени САЩ, надигащ се Китай и Русия, която изгражда отношения там
26 мар 2022 17:35, Красимир Ангелов
73
Докато светът е вперил поглед в Украйна, Близкият изток поема по нов път
Снимка: БГНЕС

Докато Русия се сблъсква с възмущението на Запада от нахлуването ѝ в Украйна, сирийският лидер Башар ал Асад беше тихо посрещнат без особен шум обратно в клуба на лидерите от Близкия изток в ОАЕ миналата седмица. Това бе първото му пътуване в чужбина за повече от десетилетие на война, освен посещения на ключовите му поддръжници Русия и Иран.

Докато световното внимание е фокусирано върху Източна Европа, геополитиката на Близкия изток се преначертава от много посоки. Ключови играчи показват нови амбиции и съюзи в лицето на това, което се разглежда като отслабени Съединени щати, надигащ се Китай, и Русия, която изгражда отношения там, докато други страни обръщат гръб, пише Питър Апс в свой анализ за "Ройтерс", публикуван в Bloomberg TV Bulgaria.

Резултатът е сложна мрежа от събития, които включват Турция и Израел, които се стремят да излязат като потенциални арбитри в конфликта Русия-Украйна, Обединените арабски емирства и Турция, които потъват все по-дълбоко в африканския конфликт в етиопския регион Тигрей, и все по-публичното сближаване между Израел и държавите от Персийския залив.

Картината включва също така сложната енергийна политика, която последва инвазията на Русия в Украйна, като Саудитска Арабия се съпротивлява на призивите на Запада да изпомпва повече петрол и Катар се очертава като потенциално спасение за Европа, отчаяна за алтернативни източници на руски газ, плюс винаги изключително сложните и развиващи се отношения между Иран и неговите потенциални врагове.

В ерата на атаките срещу Съединените щати от 11 септември 2001 г. или на „арабската пролет“ през 2011 г., всяко от тези събития можеше да е грабнало световните заглавия и вниманието във Вашингтон, Лондон и Европа. След пандемията обаче регионът се разглежда като с по-нисък приоритет, дори когато САЩ и съюзниците остават замесени в няколко от конфликтите му.

През февруари операция на специалните сили на САЩ в Сирия уби лидера на Ислямска държава Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Курайши, напомняйки, че „войната срещу тероризма“ от 11 септември продължава. В по-широк план обаче останалата част от региона е разработила други приоритети, като множество държави провеждат свои собствени все по-независими външни политики.

Това е тенденция, която тихо нараства, откакто Арабската пролет накара множество държави от Персийския залив и Турция да се намесят във войните в Либия и Сирия, понякога една срещу друга и срещи руски проксита. Турция и ОАЕ сега също са замесени във войната на Етиопия срещу бунтовниците в Тигрей, като ОАЕ използват дронове, произведени в Китай, докато се приближават по-близо до Пекин и Москва дипломатически, въпреки че продължава да е домакин на американска военновъздушна база.

"Разочаровани" САЩ

Администрацията на Байдън заяви, че е "обезпокоена" и "дълбоко разочарована" от посрещането на Асад от ОАЕ в Абу Даби, като държавният секретар Антъни Блинкен каза, че Вашингтон се противопоставя на всякакви усилия за "реабилитация" на сирийския лидер след около 250 000 смъртни случая в войната през последното десетилетие.

Но подобно на Саудитска Арабия след възмущението на Запада след убийството на журналиста Джамал Хашоги, арабските държави изглеждат все по-нежелаещи да обръщат внимание на подобни западни подтиквания – и се придвижиха към видимо подобряване на отношенията както с Москва, така и с Пекин.

Нито ОАЕ, нито Саудитска Арабия са последвали призивите на Запада за налагане на санкции срещу Русия, нито членката на НАТО Турция или дългогодишният съюзник на САЩ Израел.

И двете имат свои сложни отношения както с Русия, така и с Украйна, представяйки се като потенциални "миротворци", дори когато Анкара въоръжава Украйна с дронове, а Израел поддържа труден диалог с Москва, на чието съгласие разчита, за да нанася удари по ирански цели в доминираната от Русия Сирия.

Този регионален конфликт с Иран остава друг изключително сложен двигател на динамиката на Близкия изток, като подкрепяните от Техеран хуситски екстремисти са въвлечени в бой със силите на Саудитска Арабия и ОАЕ в Йемен - война, която тази година видя множество ракети и безпилотни самолети на хусите да удрят цели и в двете държави.

Регионален сблъсък с Иран

Иранските милиции остават сила в Ирак, където американските сили вече са преминали към невоенна роля, но където американските служители казват, че Иран все още би искал да подтикне Вашингтон към пълно изтегляне. По-рано този месец дузина ракети, описани от иракски и американски служители като изстреляни от Иран, удариха близо до американското консулство в северния кюрдски град Ирбил, като според съобщенията също е имало удари близо до неразкрит досега учебен център, управляван от Израел.

Този удар беше описан от някои източници като потенциален отговор на израелските удари в Сирия, а и също като отмъщение срещу САЩ, насрочено да съвпадне с рождения ден на бившия лидер на Иранската революционна гвардия генерал Касем Солеймани, убит при удар с американски дрон на международното летище в Багдад през януари 2020 г.

Това убийство – поръчано от тогавашния президент Доналд Тръмп – предизвика няколко предполагаемо ирански атаки, включително ракетни атаки срещу американски войски в Ирак и Сирия през 2020 и 2021 г. Иран също изглежда стои зад опита за убийство миналата година на иракския премиер Мустафа ал Кадхими, част от дългогодишните усилия на Техеран да задълбочи влиянието си в страната.

Това не беше достатъчно, за да спре администрацията на Байдън да продължи напред с усилията за рестартиране на ядреното споразумение от ерата на Обама с Иран, разкъсано от Тръмп, но преговорите във Виена бяха изправени пред възможен крах този месец, след като Русия поиска всякакъв бизнес с Иран по силата на сделката да бъде освободен от международните санкции заради инвазията в Украйна.

Каква сделка е възможна сега, не е ясно – официални лица от Иран и Русия обсъждат търговията, като западните официални лица се притесняват, че руска оръжейна сделка може да бъде обвързана с усилията за използване на Иран за заобикаляне на санкциите след Украйна.

Остава неясно до каква степен регионалното противопоставяне между Иран и различните му противници ще бъде променено от новия статут на пария на Русия на Запад. Но Близкият изток се променя и това може да означава, че играе по много различни правила.

Още световни новини и икономически анализи четете в Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


73
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
5
 
56
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това си е голяма наглост да говорят за 250 000 смъртни случия и да ги свързват с Асад, след като САЩ са виновните за повечето от загиналите.
21
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ОАЕ е Дубай а той се опитва да привлече руски капитали и олигарси . На времето Дубай инвестира в имоти които след кризата се чуди как да продаде . Те разбират че сега е техния шанс да си върнат инвестицията . На всички е ясно че САЩ използва полупроводниците и финансовата система за да извива ръце а Русия газа . Това означава че арабите трябва да продават по малко петрол но на много по високи цени . Освен това долара и еврото вече не са това което бяха .
20
2
 
20
 
! Отговори
ЕДИ КОЙСИ преди 2 години
АРАБСКИТЕ ГАДАТЕЛИ НЕ СА КАТО НАШИТЕ КЕЛИПЕРДЖИИ
19
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като ви кефи бащата. Ходете при него. А не да пишете тъпотии срещу заплащане в форума
18
8
 
37
 
! Отговори
Бум преди 2 години
Нали знаете че сащ са окупирали Сирииска земя и краде нефт и обучава терористи там.
17
9
 
52
 
! Отговори
ДЕДОЛАРИЗАЦИЯ преди 2 години
Една дума - ДЕДОЛАРИЗАЦИЯ. Началото е поставено. След 10-15 години САЩ ще са регионална сила, а глобалния ред ще се решава на други места. ЕС, ако изобщо просъществува до тогава ка съюз, ще е в ЗАДНИЯ ДВОР и на политиката и на икономиката.
16
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Текстът не казва нищо ново. Поредното пустословие за заемане на място. Срамно е за свят, който се мисли за образован да няма НИКАКВА нова информация по същество от токова важен регион. Любопитно колко души в България ползват за информация арабски не в ежедневието си на битово ниво, а професионално. И колко от големите ни медии имат въобще кадри с езици, различни от английски и източници, различни от контролираните от англо-саксите.
15
8
 
51
 
! Отговори
факти преди 2 години
Сирия страда много от запада и техните терористи ако Русия не ги бе спасила сега Сирия нямаше да я има.
14
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Чудя се на висшите особи с фалшиви дипломи и дела.Абе как ще вкарваме азерския газ като азерите са под контрола на Русия .Да ходят и да видят с очите си .
13
5
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Башар е велик лидер
12
11
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гответе се за цени от по 10лв. на литър бензин.
11
12
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Байдън е толкова незначителен във военните стратегии и дипломацията след поражението в Близкия Изток,че Куба може да превземе Маями без съпротива!
10
11
 
56
 
! Отговори
Anonimen преди 2 години
Никой не е вперил поглед в краина. Всички гледат шумното сгромолясване на фащ и васалите му.
9
9
 
4
 
! Отговори
Дълго преди 2 години
Зато ва пък скучно.
8
11
 
64
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Асад е голям мъж и патриот..............истински борец с/у ислямистите-терористи от Ислямска държава, кито бяха обучени точно от западните слубжи за да правят арабски пролети и да свалят законни правителства!!!
7
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 4 Едно наистина е руски ***. Преди се отчитаха, като пишеха с главни букви коментариите, а сега почнаха само с малки.
6
63
 
16
 
! Отговори
а преди 2 години
Руснаците само бомбят те никога и никъде не инвестират тия голтаци
5
43
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В такива преломни моменти на човешката история винаги се появяват иновации, които тласкат цивилизацията напред. Хайде да се обзаложим, че в най-скоро време ще се появи технология (а и се говори, че отавна има), която осигурява евтина енергия и газът и петролът никой няма да ги търси. И тогаз чарчафосаните ислямски режими и блатният режим ще си самоконсумират "черното злато" и безцения газ.
4
49
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 1 На руските *** им плащали по 18 стотинки за коментар При нас как е тарифата
3
35
 
16
 
! Отговори
ха ха преди 2 години
Отищъл е за кинти щото денги нет