Сирене под 8,64 лв. не е истинско, а менте

Кравето трябва да зрее поне 45 дни, а овчето - 2 месеца
25 апр 2016 08:14,
36
Сирене под 8,64 лв. не е истинско, а менте
Снимка: архив, Булфото

8,64 лева - толкова трябва да струва минимум килограм сирене, за да е сигурно, че е направено от мляко и при спазването на всички изисквания за производството му.

В сметката са включени изкупната цена на нужните 7 литра първокачествено мляко, производствени разходи като труд, закваска, опаковка, енергия, транспортни разходи, търговски отстъпки, печалба за търговските вериги и ДДС.

Всички останали продукти, които са под тази цена, не могат да се нарекат сирене, тъй като не са произведени изцяло от мляко, твърдят мандраджии пред "24 часа".

Традиционно бялото саламурено сирене се произвежда от краве, овче, козе, биволско или смес мляко. Различни изследвания показват, че делът му е около 80% от консумираните сирена в България, а производството заема над 60% от общата продукция в страната.

Фермерите обясняват, че най-голямото нарушение се прави при зреенето. Оптималното се измерва чрез показателя “степен на зрялост”, който е съотношение на разтворими пептиди към общия протеин.

Според утвърдения държавен стандарт за добре узряло сирене се приема това, което е преминало 45-дневен период за кравето и 60-дневен за овчето при температура 10-12 градуса.

Според БДС степента на зрялост при кравето сирене трябва да е поне 14%, а при овчето - поне 16%. Такива сирена са с по-богат вкус за разлика от недостатъчно зрелите.

Друго отклонение от стандарта, което е при по-евтините продукти, е намаленото сухо вещество, което довежда до увеличен рандеман (показател какъв процент или каква част от всички използвани суровини са превърнати в желания чист продукт - б.р.). При това потребителят губи от хранителната стойност на продукта, защото се понижава концентрацията на ценни съставки в сиренето като млечните протеини.

При такива сирена съдържанието на белтък често е по-ниско от 16%. А по стандарт трябва да е поне 17 на сто. В същото време протеините и пептидите са едни от най-ценните вещества в сиренето като хранителна стойност. Понижаването на протеиновото съдържание води и до по-малки количества на калций.

Друг способ, който се използва за по-евтино сирене, е влагането на палмово масло. То обаче съдържа трансмазнини, които се усвояват по-трудно от организма, а могат да предизвикат и възпаления и сърдечносъдови заболявания.

Научно доказано е, че такива мазнини, които се съдържат в палмовото масло, допринасят за увеличаване нивото на холестерола, което може да доведе до затлъстяване, атеросклероза, тромбоза на съдовете и редица други сърдечносъдови заболявания.

Друго нарушение от страна на недобросъвестни производители на сирене е наличието на антибиотици в крайния продукт. Особено важно е производителите да спазват препоръчания период, в който млякото от лекувано с антибиотици животно не трябва да се използва при производство на млечни продукти.

Съдържанието на антибиотици може да попречи на технологичната обработка на млякото, да не позволи нормалното развитие на бактериите от закваската, което води до недобро качество на сиренето.

Потребителите пък са изправени пред риска да ядат сирене с остатъци от химикали и има голяма вероятност да развият резистентност към съответния антибиотик.

Искат забрана на млечни продукти с палмова мазнина

Сиренето и кашкавалът в България да се правят само от сурово мляко и да бъде забранено производството на т. нар. имитиращи продукти с палмово масло. Това настоява Асоциацията на млекопреработвателите в България.

Според браншовиците общо млекопреработващите предприятия са 240, а производителите на имитиращи продукти са десетина. В същото време делът на истинското сирене и кашкавал е 40%, а останалите 60% са имитиращи продукти.

Асоциацията настоява проверките да се правят не в предприятията, където собственикът е предупреден, а в магазините. Така щяло да стане ясно кой продава сирене за 4 лв., а твърди, че то е направено само от мляко.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
24
 
! Отговори
Потребител преди 7 години
Продължавате да повтаряте мантрата на мандраджиите "сирене на цена под X.XX не е сирене", опитвайки се да внушите обратното - че всичко над тази цена гарантирано е сирене. Всъщност, ако дадена фирма произвежда собствено мляко, и от него сирене, няма проблем да го постигне и на по-ниска цена. Обаче "българското" сирене се прави предимно от вносно сухо мляко. Ние потребителите искаме на етикета на млечните продукти ясно да пише произход на млякото и задължително да пише дали са от сухо мляко!
5
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нали стачкуваха, че се изкупува млякото по 20-30 ст., кога пък стана 60?
4
3
 
16
 
! Отговори
м дааа преди 7 години
Да да ,сиренето 9 лв и кашкавал на 20 за кг - що все по скъпо от колкото по европата??
3
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
свежо мляко се внася и от германия на 0.20ст
2
2
 
16
 
! Отговори
anonimen преди 7 години
манддраджиите искат държажата да им осигури служебна победа т. е. да се елиминира конкуренцията До сега друга песен пееха държавата да не се меси.
1
5
 
33
 
! Отговори
П.Петров преди 7 години
Килограм сирене се прави от 4-5 килограма краве мляко, което се изкупува за 52- 60ст/ литъра. Плюс загряването до 70 градуса 0.25 кВ/ч на литър . Себестойност на материалите около 3 лева плюс труд около 50ст на кило сирене, зреене 50 ст.. Себестойността е около 4 лв.Сиренето в магазините е обезмаслено и хомогенизирано с китайско сухо мляко, което още сваля цената. Като отпадъчен продукт се получава и извара.Хайде да не се лъжем !