Американската мечта днес е мит, убеден е Стиглиц

Растящото неравенство води до по-нисък растеж в САЩ
Обновена: 28 юни 2012 09:06 | 27 юни 2012 15:10, Бойчо Попов
10
Американската мечта днес е мит, убеден е Стиглиц
Стиглиц: Цената на неравенството е висока. Снимка: Ройтерс

Някога смятана за страна на възможностите, днес САЩ се борят с рястащо неравенство и политическа система, която облагодетелства богатите за сметка на останалите, което води до по-нисък растеж и рискува да погребе американската мечта, смята Джоузеф Стиглиц.

„Съединените щати работиха здраво за да създадат американската мечта, но днес тя е мит“, пише Нобеловият лауреат за Financial Times. Според него неравенството в Америка е на най-високата си точка за близо век, като пропастта между средната класа и богатите се разширява.

„САЩ се възприемаха в миналото като страна на средната класа, но това вече не е вярно“, посочва Стиглиц. „Днес бъдещето на децата ни зависи повече от доходите на родителите им, отколкото това е така в европейските или други развити държави.“

Според статистически доклад неравенството в доходите на домакинствата в САЩ е нараснало с 18% от 1967 г. насам, макар тенденцията да се е забавила през последните години. Темата се очертава да бъде дискусионна в изборната 2012 г., като демократите твърдят, че богатството на републиканският кандидат за президент Мит Ромни го отдалечава от обикновените американци.

Стиглиц смята, че различните регулации, особено тези във финансовия сектор допринасят за неравенството. ”Финансовите регулации позволяват хищническо кредитиране и порочни практики, свързани с кредитните карти, като прехвърлят средства от дъното към върха. Това правят и законите за фалита, които дават предимство на дериватите”, посочва той.

Икономистът твърди, че американците все повече са били карани да смятат, че голямото неравенство в доходите е резултат от по-бърз растеж, но този избор е некоректен, тъй като щатската икономика е растяла по-бързо в десетилетията след Втората световна война, когато неравенството е било по-малко, отколкото след 1980 година.

”Учебниците ни казват, че може да имаме повече равенство в общетвото само за сметка на растежа и ефективността, но по-внимателният анализ показва, че всъщност плащаме висока цена за неравенството понеже то допринася за социална, икономическа и политическа нестабилност, а оттук и за по-нисък растеж”, обаснява Нобелистът.

Според него за предотватяване на задълбочаващото се неравенство САЩ трябва да преустановят орязването на разходите за държавно образование и другите програми, които разширяват възможностите за бедните и средната класа. ”Стъпки в правилната посока са подкрепата на президента Барак Обама за тези инициативи и „Правилото Бъфет”, което призовава най-богатите да плащат поне такъв дял от доходите си като данъци, колкото и по-бедните”, смята Стиглиц.

Икономистът критикува предложенията на републиканците за удължаване на данъчните облекчения относно капиталовите печалби от времето на президента Буш-младши. Някои икономисти обаче, както и демократи, обявиха подкрепата си за тях през последните месеци.

„Страната ни е изправена пред избор - ако продължава по старому, както през последните десетилетия, липсата на възможности (за широки слоеве от населението - бел. ред.) ще доведе до по-голямо разделение в обществото, белязано от по-нисък растеж и по-голяма нестабилност”, предупреждава Джоузеф Стиглиц.

Още световни икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
0
 
! Отговори
Една преди 11 години
*** ти и демокрацията, щом не може даже да въведе някакво си правило Бъфет , което евентуално да призоваве най-богатите да плащат поне такъв дял от доходите си като данъци, колкото и по-бедните. Поне да се изкефят бедните, макар че едва ли цялото им сумарно богатство е равно на такъв "еднакъв" дял, който някога би се взел от най-богатите.
7
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Американската мечта кога е била реалност ? Успяха да заблудят целия свят, че са стока, ама същност там цари такава мизерия, че не може да се опише ,,,
6
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Но руската мечта не е мит! - убеден е Щирлиц...
5
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Абсолютно прав е професора, лошото че и европейската мечта излезе ялова.
4
0
 
7
 
! Отговори
ммм преди 11 години
пишете по-често новини с икономически анализи, ако мислите, че хората по цял ден мислят за е*, от време на време трябва да мислят и как да изкарват пари
3
39
 
9
 
! Отговори
Уорлик преди 11 години
Това са абсолютни глупости! САЩ е страната на неограничените възможности - това го знае всеки!!!
2
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
amerikanskia kapitalizam imperializam si otiva bavno no sigyrno dragi mi gospoda .amerika ako ne vodi voini i razsiupva darjavi e krax.
1
7
 
34
 
! Отговори
Охранител преди 11 години
Много е прав Стиглиц!!! Много, много прав! А ние точно сега, когато Америка е в упадък, тотален упадък се сетихме да и подражаваме...но ние все така правим! Зададе ли се упадък някъде и все сме с него!!!