Все още не можем да достигнем потреблението на минерални води в ЕС

Жана Величкова, председател на УС на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки пред Investor.bg
Обновена: 16 юли 2012 10:20 | 16 юли 2012 10:19,
12
Все още не можем да достигнем потреблението на минерални води в ЕС
Снимка: Creative Commons

                                                                                                    От: Елена Калпакчиева

Жана Величкова е новият председател на управителния съвет на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБН), избрана през тази година. За състоянието на сектора в условията на икономическа криза и за перспективите в развитието на пазара разговаряме с председателката на браншовата асоциация.

- Как икономическата криза се отрази на производството на безалкохолни напитки?

И в нашия бранш като всеки друг кризата намери своите негативни отражения. Свитото потребление доведе до спад в производството, което още през 2009 г. беше отчетено с 6% годишно понижение в продажбите за целия сектор. Това беше световна тенденция, която в отделните държави се изрази с различен спад в производството. Положителното е, че темпът на този спад постепенно намалява и през първото тримесечие на тази година отчетохме стабилизиране на продажбите.

Очакванията ни са към края на годината да отчетем ръст, който в европейски план се планира да бъде около 1%. Надяваме се подобно увеличение да се постигне и в България. 

На фона на общото потребление на напитки в България потреблението на безалкохолни напитки достига 61%. За миналата година в страната са били консумирани 1,5 млрд. литра газирани и негазирани сокове и напитки, минерални води и др. 

- Има ли производители, които поради намаленото търсене са преустановили или свили производството си?

От доклада на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се вижда, че около 4-5 компании от концесионерите на минерална вода са преустановили или драстично са свили производството си.

Близо 52% е постигнатият добив от изворите спрямо количествата, одобрени от държавата чрез концесионните договори. Или ако държавата предоставя на фирмите да бутилират примерно 100 литра, то в момента те използват само 52 литра, като основната причина е свитото потребление.

От 20-те концесии, предоставени за бутилиране на минерална вода, само 7 фирми са усвоили предоставения им ресурс в процентите между 70 и 100. Редица от останалите компании, които са си заплатили количествата, видимо изпитват затруднение.

- Наблюдава ли се промяна в навиците на потребителите спрямо предходните години?

Нямаме ясно изразена промяна в навиците за консумация, разгледано общо като потребление. Всеки сам взима решение какъв да бъде дневният му прием на напитки и какви по-точно да бъдат те.

Подобно на европееца и българинът предпочита водата пред останалите безалкохолни напитки. За разлика от предишни години, когато домакинствата нямаха навика да купуват бутилирана минерална вода, сега тя заема трайно място на трапезата. Въпреки това все още не можем да достигнем потреблението на минерални води в останалите държави от ЕС.

- Напоследък хората се стараят да консумират все повече от така наречените био и екопродукти. Какво се случва по отношение на нискокачествените сокове?

Като говорим за сокове, трябва да можем да разграничим значението на термина „нискокачествен“ сок. Всяка напитка, която е от плод, носи плодовото си съдържание в определен процент. Независимо дали са вложени 20% или 30% от плодовия концентрат, готовият продукт запазва плодовия си характер.

У нас се произвеждат най-много „100% плодови сокове“. Техният пазарен дял е 6,5% спрямо останалите безалкохолни напитки. Натуралните сокове нормално са по-скъпи от останалите напитки, тъй като в производството им се влагат качествени пресни продукти.

Обогатяването на соковете с допълнително количество витамини, които не присъстват в състава на плодовете или не поне в това количество, също допринася за оскъпяването на крайната стока. Известно оскъпяване ще има и от използването на скъпите опаковки, които не изискват употребата на консерванти.

Ако говорим за разтворими напитки, при тях ситуацията е различна. Потреблението им бе крайно намаляло преди 2008 г., но по време на финансовата криза при тях имаше ръст.

Цялото интервю четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
0
 
! Отговори
adn преди 11 години
и, защо трябва да го достигнем? Сигурно за да може някоя мутра да му се увеличи дохода. Водата е национално богатство и принадлежи на всички. Защо трябва някой да ми бутилира водата?
10
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
В "развитите" държави никъде(абсолютно никъде) няма чешмички или извори в градовете където човек спокойно да пийне прясна студена вода! Изобщо няма безплатна вода! Само в шише или в обществено заведение или тоалетна. ТОВА Е ЛУДОСТТА на "развитите" и капитализма! Всичко за пари! В бъдеще очаквам въвеждане и на данък въздух! А минералната вода не е хубаво да се консумира често! За всеки ден - ИЗВОРНА вода! А тия на запад за да вървят на майната си(*** бройлери-роби)
9
1
 
2
 
! Отговори
МАНГО преди 11 години
ЩЕ НАПИША НЕЩО ,АМА ЩЕ ГО ПРЕМАХНАТ ПОРАДИ НАРУШЕНИЕ НА ПРАВИЛАТА ЧАО...
8
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Хм, не знаех, че и затова имате план. Или просто парите вече сте ги похарчили, пък сега сметките ви не излизат, щот матряла, нещо не ще да плаща по 1лв на едно пластмасово шише.Всъщност, точно заради вас *** такива, един по един изчезват общодостъпните извори и чешми, с които господ ни е дарил.Аз минерална вода ще купя, когато ми цъфнат налъмите!
7
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Дано и да не успеем никога. Минерална вода не се пие, защото е много хубава, а защото чешмяната е лоша.
6
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Основна причина за това е че повечето чешмяна вода все още става за пиене. Но и тази неприятна ,за търгашите от Девин и Банкя, останка от социализма е на път да бъде поправена от Б.Б. и народната власт.
5
2
 
4
 
! Отговори
дедо гуйчо преди 11 години
АБЕ МОМЕ КОЙ ШЕ ВИ ПИЕ ХИМИАТА *** МОМЕ? БЕЗАЛКОХОЛНЕТЕ СУ САМО ВОДА И ОЦВЕТИТЕЛИ *** МОМЕ. ТОА СИЕ ЖИВ РАК *** МОМЕ. КАДЕСА ОНЕА ИСТИНСКИТЕ? ОРАНЖАДАТА ЛИМОНАДАТА ШВЕПСА КАДЕСА *** МОМЕ? НЕМАГИ ОТИ ЗА НИХ СЕ САКА ДА СА НАПРААТ ОТ ИСТИНСКИ ПЛОДОВЕ. НАЛИ *** МОМЕ? АПА ОНО ОТ ДЕКА ШЕ ГИ ЗЕМЕТЕ ТЕА ПЛОДОВЕ НАЛИ ТРЕБЕ ДА ГИ ВКАРАТЕ ОТ ЧУЖБИНАТА *** МОМЕ. АЕ ПИИТЕ СИА ВИЕ МОМЕ ДА ВИЕ СЛАДКО *** МОМЕ. А И ТАКВИА ДА А ПИАТ ДЕКА НЕ СА ВКУСВАЛЕ ИСТИНСКАТА ЛИМОНАДА И ОРАНЖАДА.
4
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Затова ли всички чешмички изчезнаха от улиците?????
3
1
 
8
 
! Отговори
ОТРОВИ преди 11 години
Спрете да продавате отрови!Минералната вода е вредна! Който не вярва да провери сам и да се убеди от личния си опит: Вземете 5 литра минерална вода и съд за дестилация. Дестилирайте водата и вижте какви отлагания остават. Сега ще разберете какво ви се случва на сърдечно-съдовата система!Тези минерали не са органични и съответно са вреден товар!!!Освен това тази вода я получавате в пластмасови бутилки, които са доказано отровни. Потърсете в нет-а, има мнооооого инфо по въпроса...
2
1
 
3
 
! Отговори
Петрова преди 11 години
Къде мога да се обърна за да получа отговор на следния въпрос: "Какво стана с минералната вода на кв. Княжево? Водата, която тече на спирката на трймвай 5 и при банята на Княжево не е същата минерална вода , която познаваме и ползваме десетилетия? Коя е отговорната институция за това?
1
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
То и заплатите им не можем да достигнем, но никой не пише за това!