Нов дълг може да вземаме догодина, твърди Васил Велев

Парите за гарантираните влогове в КТБ може да дойдат от фискалния резерв
Обновена: 11 ное 2014 10:59 | 11 ное 2014 10:58, Бойчо Попов
1
Нов дълг може да вземаме догодина, твърди Васил Велев
Снимка: Булфото

Парите за попълване на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) трябва да бъдат взети от фискалния резерв, защото това е най-бързият начин да се случи това, вместо тепърва да се търси нов държавно гарантиран заем, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев пред БНР. Той напомни, че към края на септември фискалният резерв е в размер на 8,8 млрд. лева.

Същевременно Велев предлага заемът за попълването му да бъде взет догодина при по-изгодни условия. „Няма пречка да стане през 2015 г., ако в резерва има 8,8 млрд. лева. Някои от харчовете в началото на годината може да се отложат за февруари и март. Не е спешно да се емитира голям дълг при неизгодни условия, а това може да се получи винаги, когато се бърза при вземане на кредити. Инвеститорите искат по-голяма премия, а оттам ще се оскъпи и заемът“, заяви още Велев.

Според него трябва да се търси ограничаване на дефицита в рамките на 3% от БВП за тази година и да се ограничат разходите на ведомствата. Припомняме, че проектът на актуализацията предвижда дефицитът в бюджета в края на тази година да възлиза на 3,7% от БВП (3,6% в проекта на служебното правителство).

„И за тази година дефицитът може да е под 3%, а за следващата следва да е под 2% от БВП, както повелява Законът за публичните финанси. Имаме планиран ръст на БВП, крайно време е да се започва с тези реформи, които да водят до ефективно разходване на публичния ресурс, ограничаване на харчовете за администрацията и до програмно бюджетиране“, заяви още председателят на АИКБ.

За да се ограничи дефицитът, трябва да се ограничат разходите на министерствата и да се пренасочат средства там, където има недостиг, смята още той.

„Ние сме категорично против да се увеличават средствата за системата на МВР. Системата на министерството е префинансирана. Там трябва да се търси реформа, която да води по-ефективно разходване на средствата, включително и ограничаване на персонала в системата на МВР. Ние имаме най-много служители в сигурността на глава от населението в целия ЕС“, заяви той.

Същевременно Велев посочи, че е нарушение на закона фактът, че до 31-ви октомври няма внесен проект за бюджет за 2015-а година, както и това, че правителството ще разглежда днес проекта за актуализация на бюджета, без той да е преминал обсъждане със синдикатите и работодателите (т. нар. Тристранен съвет).

Припомняме, че преди броени дни в ефира на телевизия Bulgaria on Air Велев изказа критика за предложението за актуализацията на финансовата рамка за тази година на служебното правителство. "Когато приходите в бюджета не достигат, се ограничават разходите, а не се увеличават над планираните", коментира още Велев и заяви, че се върви в грешната посока при създаването на базата за бюджета за 2015 година.

В позиция на Асоциацията на индустриалния капитал в България от края на октомври пък се твърди, че дефицит от 1,5% в Бюджет 2015 е постижим и под никакъв предлог не бива да се планира бюджетен дефицит, по-голям от 2% от БВП.  

Още икономически новини четете в Dnes.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
1
 
4
 
! Отговори
А защо ще го взимате преди 9 години
В БАН, върху имоти, оценени на 5 милиарда лева, дремят орди от хрантутници, а нашите нови-стари управници ще ни товарят с още заеми!!!Не могат ли да оставят имоти за 1 милиард лева, в които да мързелуват професорските деца, внуци, съпруги, метреси, племенници и т.н.? А останалите имоти да разпродадат за 4 милиарда и да се избегне взимането на заем?Но нали, като свърши мандатът, управниците ще си ходят, добре нагушени с печалби свръх заплатите, а ние ще опъваме каиша и ще изплащаме дълговете!