Анализ: Внасяли сме суров петрол на завишени цени

Потърпевши се домакинствата и държавният бюджет
26 май 2015 16:18, Бойчо Попов
50
Анализ: Внасяли сме суров петрол на завишени цени
Снимка: Reuters, архив

Налице са съмнения, че внасяният в България суров петрол от сорта "Урал" е оценяван по значително по-високи стойности от борсовата му цена, увеличена със застраховките и навлото. Последиците от това облагодетелстват "Лукойл" и нанасят значителни щети на българските домакинства и институции, а също така и намаляват конкурентоспособността на българските фирми, гласят заключенията в анализ, изготвен от Лабораторията за риск мениджмънт към Нов български университет, който е ръководен от бившия премиер Иван Костов.

Анализът на данните, озаглавен: "Основателни съмнения за ощетяване на бюджета на Република България с цената на суровия петрол", е бил извършен чрез специално изработена методика в лабораторията, която позволява да се изчисли и сравни цената на доставения суров петрол сорт "Урал" с борсовите цени, да се изчислят осчетоводените разходи за суровината и разликата с тези, които би следвало да се формират при прилагане на борсовите цени. Направено е същото сравнение и по отношение на възстановения данъчен кредит по ДДС.

Той е на базата на официални данни, предоставени от Агенция "Митници" за вноса и облагането с ДДС на суровия петрол в страната в периода 2006-2014 г.

Анализаторите са взели за отправна точка средните цени на суровия петрол сорт "Брент" по данни на Световната банка, която смятат за по-надежден източник, като отбелязват, че Агенция "Митници" не би трябвало да приема тази цена, при положение че облага вноса на сорт "Урал". Още повече, че от 2006 до 2013 г. цената на брента е средно с 2,4% по-висока от тази на "Урал".

Според изследването на лабораторията данните от агенция "Митници" "вероятно отразяват достоверно количеството внесен в страната суров петрол, условията на доставка и приходите от събран ДДС". Същевременно обаче не бил посочен много важен показател – конкретната фактурирана цена на продукта, в случая на суров петрол сорт "Урал".

Вместо това се посочвала средногодишната цена на петрол сорт "Брент", която според лабораторията няма отношение към доставката и облагането с ДДС на суровия петрол за "Лукойл Нефтохим Бургас“ АД.

Но и това не е всичко – сравнение между борсовата цена на брента и доставната цена на "Урал" показала, че последният е средногодишно с 10,6 на сто по-скъп. Това обаче противоречи на съотношението между борсовите цени на двата сорта, тъй като петрол "Брент" е с по-високо качество и от него се получава по-голямо количество светли течни горива. Анализаторите стигат до извода, че доставната цена на петрола, декларирана от "Лукойл", е по-висока между 6,68% до 15,61% за различните години от 2006 до 2014 г., като средногодишното превишение е 13,27%, съпоставена с борсовата цена на сорт "Урал“.

Тъй като нефтът се доставя по море по маршрута Новоросийск – Бургас, а Черно море е вътрешен воден басейн, в транспортните разходи не се включват такси за преминаване през натоварени проливи и канали (Босфора, Гибралтар, Суецкия канал и др.). В такива случаи пък се прави и допълнителна отстъпка от цената на петрола в рамките на няколко процента под борсовата цена. "В случая с доставките за България се наблюдава точно обратното".

Използваната методика е позволила да се изчисли общият разход за суров петрол сорт "Урал" с борсови цени, карго застраховки и начислен, дължим и възстановим ДДС. Това показало, че завишените разходи за суров петрол в периода 2006 – 2014 г. са между 385,8 млн. лева и 1,039 млрд. лв.

Посочва се още, че "Лукойл" е завишавал своите производствени разходи заради приложени цени на суровия петрол, които не съответстват на борсовите за сорт "Урал", средно годишно със 763,5 млн. лв. С натрупване за анализирания период сумата възлиза на 6,871 млрд. лв. Отделно се изчислява, че държавата е пропуснала да събере 1,145 млрд. лв. от ДДС.

"Посочената значителна добавена стойност, която е произведена и реализирана в България, не е обявена като такава, а като производствен разход, чрез завишаване на цената на суровия петрол. Осчетоводена като такъв производствен разход за суров петрол, добавената стойност е изнесена от страната. Тази добавена стойност не е обложена с ДДС и корпоративен данък", пише още в анализа.

Основните последици от всичко това са повишаване на производствените цени на рафинерията, повишаване на цените за потребителите на течните горива и "много вероятно", избягване на корпоративно подоходно облагане. Това вероятно е завишило и печалбата на компанията, която освен това е била обложена с по-ниски данъци, а същевременно потребителите са плащали необосновано високи цени за горивата.

От лабораторията предлагат на държавните институции три мерки за спиране на порочните практики. От една страна властите могат да изискат фактурите, по които "Лукойл" е плащала суровия петрол "Урал“ за последните пет години. Освен това АДФИ може да извърши пълна проверка на доставките на петрол сорт "Урал" от приватизацията на Нефтохимическия комбинат в Бургас досега, за да бъде определен размерът на умишлено занижените печалби и надвзетия възстановен данъчен кредит, а след това Министерство на финансите и НАП могат да предявят иск към "Лукойл" и дъщерните фирми на ОАО Лукойл Москва за нанесените финансови щети на бюджета.

Още за икономика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Просто трябва да се забарни вноса на петрол през руски пристанища, едно време се тоавреше само в Поти, така или иначе иде реч за каспийски петрол от Азербейджан
18
11
 
5
 
! Отговори
Nobody преди 8 години
До 14Това, че не са платили данък печалба не им пречи да са най-големия данъкоплатец в БГ. Попрочети малко. Инвестицията в завода, дето я отвориха миналата седмица, е за 2.6 милиарда евро, т.е. - най-голямата чуждестранна такава от избухването на Демокрацията насам.Далеч съм от идеята да ги изкарвам чисти като сълза, но фактите са си факти.
17
3
 
4
 
! Отговори
Дедо преди 8 години
До ЧекистЯ, чекиджията чекист и той е тук!
16
5
 
8
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
До Анонимен70 млн. от златото?При изнесено за милиарди.....Благодарим ти Дънди!
15
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 17 модернизацията беше скоро. В цялата история на Лукойл, тази корумпирана компанийка не е платила и един лев данък печалба
14
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Салахадинглупости
13
8
 
7
 
! Отговори
Салахадин преди 8 години
Но и това не е всичко-През 2013 по време на ГЕРБ се гласува закон за "ДНЕВНИТЕ СВЕТЛИНИ" в резултат на това само за година печалбите на "Лукойл" нараснаха с 900 000 000 лева.Казвах ли ви аз ,че всичко почва от "ФАРОВЕТЕ"?Хак да ви е сега,роби.
12
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Май властта в България не е проруска,проамериканска или протурска,а антибългарска и чудовищно корумпирана---------Е ще се сетиш
11
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До NobodyАмериканците плащат над 40 млн всяка година данъци и такси. Не излизат на загуба като лукойл.
10
4
 
15
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
Същия тоя Иван Костов не продаде ли Нефтохим на Лукойл?Защо се получава,че руснаците ни лъжат с нефта,канадците ни лъжат със златото,американците ни лъжат с електроцентралите,изобщо всички ни е.ават!Май властта в България не е проруска,проамериканска или протурска,а антибългарска и чудовищно корумпирана!Всички управляващи досега се държат като управители на ТКЗС в ликвидация-грабеж като за последно,все едно че няма утре!И наистина няма да има,ако върви така!
9
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Лаборатория хахахахКак пък веднъж тази лаборатория не проучи договорите с Марица 1 и Марица 3 :)Как до сега веднъж не чух в парламента да се обсъждат таксите за базите на САЩ в страната ни ... Само Русия се обсъжда.Е как да не се нервя на промитите мозъци.
8
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Лошите Дънди Прешъс са платили над 70 млн на България под формата на данъци и такси. Добрите Лукойл са платили едно голямо нищо, при това лъжейки като кокошкари.
7
5
 
8
 
! Отговори
Nobody преди 8 години
А лабораторията какво мисли по въпроса, че БЕХ обмисля заем за 1 млрд. лева, за да плати на американските ТЕЦ-ове?
6
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Руските гадове и лакеите им в България го правят това още от 1944г.
5
2
 
10
 
! Отговори
Божо преди 8 години
Ето това е пропаганда във възхвала на *** !!! България плаща на *** и приятели , а *** дава трохички от тези милиарди на българските *** - страхотен бизнесмен !!!! Този "бизнес" е доказателство, че България обича *** и приятели , не просто ги обича , а направо е влюбена и дава мило и драго за любимите *** и приятели !!! Малка , бедна България спонсорира огромна, прекрасна, богата путлеристка Русия - това е поведение, достойно за преклонение !!! :(((((((((((
4
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
На Лукойл далаверите ги виждате, но не и на чез, еон, американските Марици, на ВЕИ-тата, на златните мини и още и още. Кой продаде Нефтохима на Лукойл? Помните ли? Любимия ви Костов.Той и Мариците продаде, като заложи бомби с договорите. Ако погнат Лукойл, да подгонват и останалите "инвеститори".
3
9
 
6
 
! Отговори
Чекист преди 8 години
Не може да ги плюеш, да се кланяш демонстративно на САЩ и НАТО и да искаш някви опций...
2
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нали спонсорираме кримнаш? Впрочем и газа е на завишени приятелски цени.
1
0
 
29
 
! Отговори
zeus преди 8 години
Петрола излиза към 20-30 долара на Лукоил, това цена до рафинерията. Интересно защо чак сега държавата се сети да направи тази проверка, още по-интересното какво ще се направи по въпроса?