Пробемът ни – не раждаемостта, а миграцията

Емиграцията на предимно млади хора влияе на демографията
19 апр 2016 13:00, Бойчо Попов
33
Пробемът ни – не раждаемостта, а миграцията
снимка: Ройтерс

След като през миналата седмица НСИ публикува данните за демографското развитие на България през 2015 г., екипът на платформата за статистика Инфограф хвърля поглед назад и прави някои сравнения със средните стойности на страните от днешния ЕС, за да стигне до част от предисторията и двигателите на сегашните процеси.

Раждаемост и смъртност
IFrame
На първата графика са показани коефициентите на раждаемост и смъртност в България и текущите членки на ЕС за последните шест десетилетия (данните са до 2015 г. за България и до 2014 г. за ЕС). Те се измерват в промили (‰) и показват броя родени/починали на всеки 1000 души от средногодишното население. Когато коефициентът на раждаемост е по-висок от този на смъртност, има положителен естествен прираст на населението и неговият брой се увеличава. Когато е обратното (както е в България след 1989 г.) естественият прираст е отрицателен и населението намалява.
 
Вижда се, че:
 
-Динамиката на раждаемостта в България не се различава значително от тази в ЕС. От 1990 г. насам раждаемостта у нас е по-ниска от тази в страните от ЕС, но в периода 2002-2009 г. страната ни се приближава до средните стойности. През 2015 г. раждаемостта в България е 9,2‰ (9,2 живородени на 1000 души население) при средно 10,1‰ за ЕС през 2014 г.
 
Проблемите у нас са по-ясно видими по линия на коефициента на смъртност, който през 2015 г. достига рекордните 15,3‰ (15,3 починали на 1000 души население).Това е най-високата стойност от 1965 г. насам. В ЕС този показател остава много по-нисък и стабилен, като след 2003 г. дори пада под 10‰.
 
Миграция
IFrame
През 2015 г. страната ни са напуснали 29,5 хиляди души, а заселилите се у нас са 25,2 хиляди души, т.е. с 4,3 хиляди по-малко. Възрастовата и полова разбивка на външната миграция показва един от основните източници на ниската раждаемост у нас – високата миграция на жени на възраст 15-29 г. През 2015 г. те са 4,8 хиляди и са два пъти повече от заселилите се 2,4 хиляди. От легендата на графиката може да активирате и данните за миграцията на мъжете, които показват сходни стойности.
 
В останалите възрастови групи разликите между броя на заселилите се у нас и напусналите страната е много по-малка. Този тип миграция на млади хора оказва дългосрочно влияние както върху раждаемостта, така и върху смъртността и всъщност е основният катализатор на негативните демографски процеси у нас.
 
Причината е, че намаляващият брой на младите хора води до:
 
- Цялостен спад на броя на населението, което значи, че, за да изчислим коефициента на смъртност, броят на починалите се разделя на по-малък брой общо население, т.е. смъртността е по-висока;
 
- Влошаване на възрастовата структура на населението, което също оказва влияние върху коефициента на смъртност, тъй като все по-голям дял от хората в страната са възрастни;

- Спад на потенциалния брой на новородените през следващите години, което оказва влияние и в двете посоки – възрастовата структура се влошава по-бързо, а населението нараства по-бавно (или намалява по-бързо, както е в нашия случай).
 

Плодовитост
IFrame
Негативният ефект на външната миграция върху раждаемостта се потвърждава от данните за тоталния коефициент на плодовитост. Той показва средния брой деца, които би родила една жена през целия си фертилен период в зависимост от повъзрастовата плодовитост за съответната година, а разликата между България и страните от ЕС (където има данни само за периода след 2001 г.) е минимална.
 
Между 1974 и 1997 г. тоталният коефициент на плодовитост у нас намалява от 2,29 на 1,09 деца. Следва период на покачване до 1,66 деца през 2009 г., последван от нов спад до 1,48 деца през 2013 г. През 2014 и 2015 г. тоталният коефициент на плодовитост у нас е 1,53 деца на една жена, което е близко до стойностите за ЕС от 1,58 деца на жена през 2014 г. С други думи: ако всички тези млади жени, които напускат страната, оставаха тук, можем да очакваме коефициентът на раждаемост у нас да бъде още по-близък до този в ЕС.
 
Така като основен проблем пред демографското развитие на България се очертава миграцията. Страната бива напускана предимно от млади хора, което без непременно да оказва влияние върху тоталния коефициент на плодовитост, дава ефект върху коефициентите на раждаемост и смъртност.
 
Разбира се, тук роля играят и много други индикатори, като по-ниската продължителност на живота у нас, качеството на здравеопазването и ниският (в сравнение с ЕС) жизнен стандарт.

Още подобни новини - в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
1
 
36
 
! Отговори
Обективен преди 8 години
Миграцията естествено, че влияе на демографията, но не тя е основната. Защо българите бягат от България? Бягат заради мизерията. Защо българките спряха да раждат? Спряха заради мизерията. Защо в България българите намаляват катастрофално бързо? Намаляват заради мизерията. Как стана така, че до 1989 населението на България се увеличаваше всяка година и станахме 9 милиона, а при демокрацията и пазарната икономика, българите изчезват и от 9 милиона сме вече 4,5 или 6 милиона и то само за 26 години?
3
1
 
32
 
! Отговори
Обективен преди 8 години
Манипулативна статия.Точно в раждаемостта е основното, но раждаемост по етноси, а не както манипуативно се дава в статия - общо за всички. Раждаемостта при българския етнос е отчайващо ниска, почти я няма. При турците е относително добра, а при третия основен етнос, който скоро ще стане мнозинство в България, е огромна. Средно - били сме еди-къде си, но след 2002 година, когато родените след 1989-та 11-12 годишни от третия етнос започнаха да раждат, сме стигнали средните стойности за Европа.
2
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
проблемът ни е не миграцията, а управлението. хората бягат от корупцията и некомпетентните, крадливи и лъжливи политици. това е геноцидът, другото са следствия от него. ОСТАВКА! МАФИЯ!
1
1
 
40
 
! Отговори
свърши се преди 8 години
Няма млади, здрави и образовани българи да ви слугуват за жълти стотинки на политическата клика,"другари".