Банките се справиха със Стрес теста

Банковата система е добре капитализирана, БНБ публикува резултатите
13 авг 2016 14:24, Александър Попов
53
Банките се справиха със Стрес теста
Снимка: БНБ

Българската народна банка (БНБ) публикува днес доклада с индивидуални банкови данни за резултатите от Прегледа на качеството на активите (ПКА) и Стрес теста (СТ) на българската банкова система, предоставени от независимите консултанти и обобщени от международната консултантска компания Делойт.

Основни изводи

Банковата система остава добре капитализирана, след отразяване на резултатите от Прегледа на качеството на активите, с капиталово съотношение на базовия собствен капитал от първи ред от 18.9%, значително над регулаторния минимум от 4.5%. Резултатите на отделните банки показват, че капиталовата адекватност на всяка една банка остава над задължителния регулаторен минимум.

Резултатите от Стрес теста потвърждават силната капиталова позиция и устойчивостта на потенциални шокове на банковата система. Индивидуалните резултати са различни за отделните банки и не се предвижда да се сравняват с предварително зададени прагови стойности.

Някои банки ще трябва да поддържат наличните си капиталови буфери, докато други ще трябва да възстановят покритието на капиталовите си буфери, вземайки предвид корекциите в резултат на прегледа на качеството на активите. Резултатите от Стрес теста се основават на хипотетични сценарии и не водят до преки корекции на капитала. Независимо от това, тези резултати ще бъдат включени в процеса на надзорен преглед и оценка и капиталовото планиране на банките.

Процесът

БНБ проведе ПКА и СТ на българската банкова система на основание § 9 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и в съответствие с чл. 80б от Закона за кредитните институции.

БНБ проведе ПКА и СТ в сътрудничество с независим външен консултант, избран с тръжна процедура за обществена поръчка, и независими консултанти и оценители, наети от банките след стандартизирана процедура за избор, одобрена от БНБ. Повече от 900 експерти от БНБ и независимите външни лица участваха в ПКА и СТ.

Европейската комисия и Европейският банков орган (ЕБО) бяха редовно информирани и от тях се искаше становище на всички етапи от процеса.

Обхват

ПКА и СТ обхванаха всичките 22 банки, лицензирани от БНБ, с изключение на 6-те клона на чуждестранни банки, функциониращи в България. Прегледът на качеството на активите включваше 9 работни блока и се проведе в периода 15 февруари - 30 юни 2016 г. Обект на прегледа бяха активи на обща стойност 84.2 милиарда лева към 31 декември 2015 г., или 96% от банковата система. Прегледани бяха над 3400 индивидуални кредитни досиета, чиято равностойност е 21.6 милиарда лева или 75% от портфейлите корпоративни кредити и големите кредити за малки и средни предприятия на банките.

Стрес тестът беше проведен през юли 2016 г. с цел да се оцени устойчивостта на банките в България за поемане на шокове от хипотетични негативни финансови и макроикономически развития.

Резултати и последващи действия

Прегледът на качеството на активите отчита необходимост от корекции в отчетната стойност на банковите активи в общ размер от 665 милиона лева, или 1.3% от рисково-претеглените активи. Оценката на счетоводното въздействие на тези корекции с цел отразяването им във финансовите отчети на банките за 2016 г., следва да отчете нетния приход и обезценките в банките към 30 юни 2016 г., както и всички свързани с капитала развития и мерки през цялата година. Тези корекции следва да бъдат потвърдени от одиторска проверка в съответствие със счетоводните принципи на Международните стандарти за финансово отчитане.

Коригираното в резултат на прегледа капиталово съотношение на базовия собствен капитал от първи ред за банковата система към 31 декември 2015 г. е 18.9%. Индивидуалните резултати при отделните банки са различни, но тяхната капиталова адекватност във всички случаи остава над задължителния регулаторен минимум. Ето защо очакваните корекции в капитала на отделните банки засягат само капиталовите буфери над регулаторния минимум за капиталова адекватност. Съответните последващи мерки са дефинирани по отношение поддържането на съществуващите капиталови буфери или възстановяването на тяхното покритие.

Резултатите от стрес теста, които се базират на хипотетични сценарии, нямат пряк количествен ефект върху капиталовата адекватност на банките. Въпреки това тези резултати ще бъдат включени в процеса на надзорна проверка и оценка, както и в капиталовото планиране на банките. Нещо повече, чувствителността на балансите към шокове може да е причина за допълнителна оценка на бизнес моделите на банките, което на свой ред също ще бъде включено в процеса на надзорен преглед и оценка.

В съответствие с подхода, прилаган в последния стрес тест, проведен от ЕБО в целия Европейски съюз, стрес тестът в българската банкова система не съдържа праг, водещ до оценка „преминал“/„непреминал“.

СТ се базира на капитал и рисково претеглени активи, коригирани в резултат от прегледа на качеството на активите. При него бяха приложени два макроикономически сценария с хоризонт от 3 години, до 2018 г.: 1) основен сценарий, съответстващ на прогнозата на БНБ от март 2016 г., и 2) неблагоприятен сценарий, който представлява симулация на правдоподобни, но малко вероятни хипотетични тенденции.

Неблагоприятният сценарий е по-консервативен от този, който ЕБО използва за България при последния стрес тест за целия Европейски съюз.

При основния сценарий, за който се счита, че отразява най-вероятните макроикономически и финансови тенденции, съотношението на базовия собствен капитал от първи ред на банковата система нараства до 22.2% до края на прогнозния хоризонт.

При симулациите на неблагоприятния сценарий съотношението на базовия собствен капитал от първи ред на банковата система спада до 14.4% до края на 2018 г.

И при двата сценария капиталовите позиции на банките остават силни и показват устойчивост на тестваните шокове, въпреки че резултатите са различни в отделните банки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още по темата: БНБстрес тест
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За българските банки или добро или нищо, като за мъртвец.
34
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Банките - още един Български Резил .
33
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо никой не обръща внимание как банките си продават дълговете на някакви колекторски фирми /мутри/, които започват да тормозят хората денонощно и си създават собствени съдилища през които пускат всичко и дори не зачитат написаното от истинските съдилища. Всичките некомпетентни лица по съответните постове траят и дума не оронват сякаш те са от Марс. Банките така стават чисти като сълза от сърна, но това никой никъде не го споменава.
32
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо пак ни лъжете.Пак ни готвите някакви изненади.Но да му мислат тези които имат пари ,въпреки че никой не си държи парите в наши банки.
31
1
 
3
 
! Отговори
до 41 преди 7 години
До Анонимен Това го направи Цацаров, а мислех, че рублите за троловете през 2013-14 са свършили?
30
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сега БСП трябва да направят това което направи Тиквата когато се срина КТБ а именнода излязат с пресконференция и да обяват че банките са продънени, че държавата е фалирала, че всичко е в разруха (не че е далеч от истината) точно както направи банкянският Разбойник тогава.Между другото когато му се потърси на Боко сметка за зулумите които сътвори през всичките тези години тогава ще разбера че в страната нещо отива на добре.До тогава.....Бог да прости тази територия.
29
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Логично е банките да са издържали вътрешното,българското тестисване-" Нали сме от нашите,гювеча е общ",но не се знае дали банкерите,управляващи ги след 1989г, ще издържат "външните тестиси" сред февруари!
28
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Kakvo kazvat drugite medii........БНБ: Две банки трябва да си вдигнат капиталаПИБ трябва да набере 206 млн. лв., а Инвестбанк единствена не преминава стрес тестовете
27
0
 
13
 
! Отговори
вложител в ктб преди 7 години
Вярвам на СТ им колкото във великденският заек! Той и Цветан беше банкер на годината! ;)
26
0
 
9
 
! Отговори
Борнео преди 7 години
В допълнение на 35-и: Няма свързани лица защото те са свързани чрез задниците си, които никой не наблюдава, а те миришат най-много.
25
1
 
17
 
! Отговори
само да кажа преди 7 години
в други сайтове подробно пишат кои са баМките които са зле и имат нужда от оздравяване и финансово силно инжектиране а те са първа инвестиционна,инвестбаМк и викториябаМк а в лицето на тези баМки това означава държавата българия което ще рече че българия е зле много зле и има нужда от силна финансова инжекция за да се надигне поне малко...трябва да се чете между редовете преди през комунизма беше информационно затъмнение а сега дезинформация преди плашеха с политбюро сега с мутрите промяна няма
24
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В другите медии пише съвсем различни неща!!"15% от едрите бизнес заеми и 5% от жилищните кредити са преоформени като нередовни, отчете централната банка.......""Одиторите не откриха нито един кредит към свързани лица извън правилата"?????Силно ама МНОоооГО СИЛНО се съмнявам в истинноста на горното констатация.
23
0
 
9
 
! Отговори
Кирил Софийски преди 7 години
Да с цената на четири милярда наши пари . Банкерите доволно се подхилкват , успешно усвоили заема. Ние да му мислим ,дето трябва да го връщаме ! Теста ,че е стрес, стрес е а успеха му зависи от гледната точка. От моита си гледна точка ,на човек които трябва да връща чужд дъллг ,хич не е успушен ! Разни тарикати през 90 те години още ми го заглавиха и му викат стрес тест ! Казват бил успешен ! Нихната ....... !
22
0
 
17
 
! Отговори
Елемаг преди 7 години
Мерси 32 .мене ме цензурираха,опитах се накратко да напиша цялата истина.И логичното за този сайт си излезе наяве.От 14:30 до сега 30 коментара.Ела да видиш в другите за 3 часа какво е.За това тука влизам и пиша доста рядко вече .С тенденция да спра завинаги.Най-малко искат да има обективност тука.А дадеш ли им факти, махат коментара веднага.
21
0
 
19
 
! Отговори
fakt преди 7 години
Ало, разузнавачите от ДАНС, къде са парите от КТБ. То и тогава стрест-тестовете бяха добри, а Цветан Василев-банкер на годината. Хакерите БЕЗ ЗАПЛАТА хакнаха панамските офшорки. Народът ви хрантути да му опазите спестяванията, а не да го завличат с 4млрд..ЦЕЛТА Е ДА СЕ ГЕПАТ 2 МИЛИАРДА ЗАЛОЖЕН БУФЕР
20
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Парламентарния цирк си продължава. Дали ще останат бели хора в тази държава след 20 години? Да видим после *** как ще поддържат банките капитализирани.
19
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не знам обаче дали българина ще издържи стреса, който предстои.
18
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В други медии има поименен списък с банките и заключенията.Там се вижда че не всички банки са издържали стрес-теста.Говори се за набиране на капитал което значи че има недостиг на капитал.......
17
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Банките се справиха със Стрес теста"Защо ли не ви вярвам........
16
1
 
14
 
! Отговори
. преди 7 години
Тиражирано заглавие: "Банките се справиха със стрес теста".Правилно заглавие: "Стрес теста не се справи с банките".