Да спечелиш ?40 000 от трюфели. Може и у нас!

Храна на боговете, изискано блюдо или препитание за хиляди българи
Обновена: 17 сеп 2016 18:03 | 17 сеп 2016 17:44,
34
Да спечелиш ?40 000 от трюфели. Може и у нас!
Цветозар Мичевски; Снимка: Вестник "Труд"

Някои кулинарни специалисти твърдят, че трюфелът е храната на боговете. За други е мистичен вкус, който няма заместител. За трети този вид гъба е изискано блюдо, предназначено за най-богатите. Истината е, че днес трюфелът е начин на препитание за десетки хиляди българи, а находища с чудатата гъба изникват дори в домовете на хората.

В миналото трюфелът е бил храна само за висшата аристокрация. Смятана за един от най-силните афродизиаци, ароматната гъба е присъствала в менюто на владетели като Наполеон Бонапарт. В наши дни може да бъде част от менюто на всеки българин. Макар цената за един килограм да надхвърля 3000 евро, за приготвянето на ястие с трюфели са необходими само 6 грама от гъбата. Майсторите кулинари приготвят всевъзможни рецепти както с бял, така и с черен трюфел, като най-традиционни са италианските – паста, пица, ризото и т.н. Не липсват и десерти, гарнирани с екзотичната гъба – бонбони с парченца трюфели, сладолед и дори мед с трюфели.

Историята сочи, че първите експедиции за търсене на трюфели в България датират още от 80-те години на миналия век. Тогава екип на най-голямата компания търговец на този вид гъби идва у нас от Италия за проучване на терените и локализиране на находища.

"За жалост лятото е било много горещо – около 40 градуса, а регионът е бил около Сандански, и от високата температура кучетата търсачи са се задушили и това е саботирало мисията", обяснява пред "Труд" Цветозар Мичевски, най-големият износител на трюфели в България. "Няколко лета по-късно един женен за българка италианец на име Патрицио Панфили открива първия черен трюфел у нас между Угърчин и Ловеч. Във времето постепенно започва да обучава хора, които да упражняват тази професия и така до днес, когато с този занаят са ангажирани над 10 хиляди души", допълва той.

Невероятно звучи, но по думите на Цветозар трюфели има навсякъде, не само в дълбоките горски масиви. Пример за това е находката от 1,3 кг черен трюфел в двора на Радослав от Угърчин, намерена от самия него, докато коси моравата това лято. "Човекът беше открил два-три екземпляра и след като отидохме със специално обучено куче, открихме още над килограм. Този случай не е прецедент. Случвало се е да намираме трюфели в населени места като село Дерманци и в Ловеч – във вътрешността на града", допълва търговецът.

През пролетта, когато са най-обилните валежи, растежът на черния трюфел е най-интензивен и той се показва на повърхността на почвата, тогава е "на очи" (термин на търсачите за наличие на трюфел на повърхността на почвата, видим с просто око – б. а.). Именно когато трюфелът расте с най-бързи темпове, ароматът му е най-слаб и той е негоден за консумация. Затова от бранша са единодушни, че в периода 1 март – 15 май трябва да се въведе забрана за вадене на този вид гъба, защото търсачите много често вадят и малките екземпляри, още "бебета", не запълват изкопаните дупки и така унищожават мицела и естествената екосистема на гъбата.

Освен това браншовиците са категорични, че са необходими и законови промени, които да въведат и курс на обучение за всеки желаещ да стане търсач, преди да се издаде разрешително, по подобие на ловците, за да може да се гарантира съвестно и регламентирано вадене от почвата.

И макар черният летен трюфел да се вижда на око, намирането на бял се оказва далеч по-сложна задача. Той е заровен дълбоко в земята, увит в сложната коренна система на дърветата. "Дълги години се спекулираше, че няма бял трюфел в България, но преди пет-шест години откриха и у нас. Белият трюфел има много по-различен аромат от този на черния. Казват, че италианците ходят за бял трюфел по пълнолуние, за да им е осветена гората. Поверието гласи, че когато луната се напълни и започне да спада, тогава белият най-силно разгръща аромата си. Това лято го видях с очите си. Когато луната излизаше от фаза пълнолуние, количествата рязко се увеличаваха", споделя 25-годишният Цветозар Мичевски.

Благоприятните месеци за търсене на трюфели у нас са юни, юли и август, а най-богато на ценната гъба е Лудогорието. Дървесните видове, около които най-често се намират трюфели, са липа, бор, габър, дъб и топола. По неофициални данни у нас търсенето на трюфели е начин на препитание на над 10 хиляди души, а съществуват села с население 400-500 души, от които 200 са активни търсачи.

"В Италия, която е най-големият консуматор и търговец на трюфели в света, това е традиция от 160 години. Там един активен търсач припечелва между 20 000 и 40 000 евро на година. Тези стойности се постигат и у нас!", категоричен е Мичевски.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
От цялата далавера с тия гъби печели тоя Мичевски!!!Като му ги продават по 300лв. килограма,той си има директен пазар в чужбина и ги продава на тях примерно 2000? килограма!Тъй,че си търсете директен пазар в чужбина и ще взимате повече пари!!!Няма на кой да се сърдите,като пълните гушата на тоя Мичевски!!!
25
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не знам целта на статията каква е, но цената на трюфелите не е такава!Лошото е, че ми напомня преди 15г, когато имаше бум на изкупуване на манатарки.В началотп цената стигаше до 100$ сушена манатарка 1во качество. Което активизира хиляди и хиляди тълпи *** от ц.и.га.ни и помаци, които унищожиха за десетилетия напред гъбите по Рила и Пирин. Разбира се, след това цената падна толкова, че не си струваше да тръгнеш да я береш дори.Но вече не можем да си наберем дори за нас гъби.
24
0
 
13
 
! Отговори
светнат преди 7 години
Цената на първокачествения трюфел е около 10 ПЪТИ по-ниска отколкото цитираната от момчето. Познавам фамилията Мичевски - техният принос в развитието на трюфелосъбирането е развъдни за кучета, които после продават на мераклиите за шестцифрени суми, както и изкупуването на трюфели на около 2 пъти по-ниска цена от продажната.
23
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Обучение и разрешително за бране на гъби !?! И на тоя "браншовик" му се събират кинти за няма нищо, ама де гиди тояга, де ...
22
2
 
10
 
! Отговори
емигрант преди 7 години
абе вие не оправяйте държавата и икономиката, а занимаеате хората с глупости!!
21
0
 
20
 
! Отговори
трюфелист преди 7 години
Ако този, който е писал статията ми намери пазар не за 3000 евро, а за 2000 евро му давам по 1000 евро за всеки продаден килограм. Не се шегувам, а говоря сериозно. Всеки грамотен човек може да види какви са цените на трюфелите на запад и където и да е. Явно писалия сумата не е от грамотните. Цената казана от него е в пъти по-ниска. Аман от лъжи и изкривяване на нещата!
20
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За Наполеон разбрах, че ял трюфели, ама не ми е ясно Путин дали яде трюфели. Някой знае ли да пише тук
19
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
каква е целта да се разровя горите? Може би е като това, от едно време:Нане казал на площада, че в лозето му има закопано гърне със злато. Тайната милиция прекопала лозето.
18
12
 
10
 
! Отговори
баламурник преди 7 години
Истина е, аз на година от продажба на трюфели правя по 350 000? средно! КЪМ ГОРАТА БРАТЯ БЪЛГАРИ отивайте да ровите като *** да ставате милионери
17
2
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
това са глупости , аз ходя за такива гъби , мога да ви кажа че съм събирал най много 5кг с 4 кучета и 2 *** човека за един ден , но цената на 1 во качество беше 55лв , цената днес точно е 265 лв за първо качество но днес не можах да извадя нито една гъба 1 во , имам 200-250 грама 2 ро качество и взех 18 лв а горивото ми беше 20
16
2
 
20
 
! Отговори
До 14 преди 7 години
Ти пък какво се нервиш?Нима ДС не стои зад организираната престъпност в България след 1989 г.?СИК, ВИС и т.н. кой ги създаде? Кой им е гръб знаеш ли? Кой ги управляваше? Кой генерал?
15
2
 
40
 
! Отговори
saki преди 7 години
Само гледайте ,да не вземете от земята ,някой позасъхнал, ароматен "трюфел",останал от къмпингари.
14
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
3000 евро ама не и тука,в италия може и да е такава цената за качествения ,но тука..остави се,нищо не им дават на хората.
13
13
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 9Продължавай да сипеш фантазиите си! Всъщност, те не са и твои, дадоха ви ги наготово! Всичко обясняват, нали папагалче? И за Софиянски, и за Хубавото /?/ Наде, и за Миленчо Велчев и брат, и за Миро Севлиевски,, да продължавам ли! Всички, барабор с Митьо Очите, братя Галеви получиха червени куфарчета, нали! Мръхльо!
12
2
 
32
 
! Отговори
търкайте билетчета преди 7 години
търкай народе, кеси по тротоарите и лафките и търкайза всеки има поне по 100хил.
11
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ураааа напред всички за трюфел :) давай народе да берем труфел, има удобен транпсорт до полянката където никнат има и метро. Носете си торбички да ги слагате вътре :)
10
1
 
34
 
! Отговори
Хер Флик от ГЕСТАПО преди 7 години
1-во качество върви 100лв, 2-ро- 45лв. Поне във Варненското е така. За 1кг може да махаш крачоли повече от един ден в гората.
9
3
 
84
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Най-доходоносно в България е да си червен "бизнесмен" взел червено куфарче с пари след 1989 г. Там са парите. Само ги "переш" и си милионер. Какви са тея трюфели?
8
3
 
55
 
! Отговори
mimoza преди 7 години
Айде пак... Абе тия не разбраха ли, че хората вече се светнаха за "великата" далавера и не щат да гледат охлюви, трюфели, шафран и сякви други " доходоносни" култури.Измислете нова схема. Тая вече не върви.
7
15
 
62
 
! Отговори
Инженер-програмист преди 7 години
Стига лъгахте хората. Така съсипваме природата си за глупости. Който иска да печели по над 40 000 Евро всяка година да учи и да работи квалифициран труд. А иначе, най-много пари се правят от производство и трафик на наркотици - говори се за един наш висш политик с наднормено тегло, бивш охранител на СИК, че си е скътал няколко милиарда от трафик на наркотици.

Спонсорирани публикации