МВФ очаква по-добри резултати за икономиката на България

Фондът обаче намали сериозно оценката си за инфлацията в страната
5
МВФ очаква по-добри резултати за икономиката на България
Снимка: архив Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) повиши оценката си за икономическия растеж на България за тази година до 3% спрямо предишната прогноза на фонда от април за 2,3%. За следващата година обаче се очаква растежът да се забави леко до 2,8%, показват данните от новия регионален доклад на фонда за Централна, Източна и Югоизточна Европа, публикуван днес.

Още по темата
Оценката на институцията е доста по-висока в сравнение с тази от прогнозата за целия Европейски съюз – 1,9% за 2016 г. и 1,7% за следващата година, както и на еврозоната - 1,7% и 1,5%.

В същото време обаче фондът очаква ръстът на износа на България през тази и следващата година да се забави до 3,4% спрямо предишната прогноза за 4,1% през тази година със слабо ускоряване до 4,2% през 2017 г.

Вносът на България за сметка на това обаче се очаква да се ускори – от прогнозираните повишения по 2,5% и за двете години в предишния доклад сега фондът смята, че ръстът ще е на ниво от 3,8% и 3,3% съответно през тази и следващата година.

МВФ прави изключително сериозна корекция на прогнозата си за инфлацията в България. В предишния си доклад той очакваше инфлация, макар и слаба, от 0,2% за тази година. Новата прогноза обаче сочи, че страната ще отчете дефлация, и то на ниво от 1,6%. Добрата новина е, че през следващата година се очаква България да се завърне към ръст на потребителските цени от 0,6%.

Публичният дълг ще продължи да нараства, макар и по-бавно спрямо предишната прогноза – до 29,7% от БВП през тази година спрямо 30,2% в предишния доклад. Интересното е обаче, че МВФ очаква той да намалее през 2017 г. до 26,3% от БВП. Предишните очаквания бяха за увеличаване до 30,6%.

Очакваният икономически растеж в България за тази и следващата година е доста над средния за региона на Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЮИЕ) съответно от 1,3% и 2,1%. Най-силен ръст на БВП се очаква да постигнат Черна Гора (5,1%) и Румъния (5,0%), а най-слаб – Беларус (-3,0%), Русия (-0,8%) и Украйна и Естония (по 1,5%).

Според доклада динамиката на растежа в региона остава стабилна, като цикличното възстановяване е близо до завършване в по-голямата част от ЦИЮИЕ. Извън Общността на независимите държави (ОНД) растежът продължава с добри темпове, поддържан от приспособяващи се политики и воден от растящо потребление.

По-подробна информация за доклада можете да прочетете в сайта на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
6
 
! Отговори
Кирил Софийски преди 7 години
Че то от 26 години насам в България въобще няма икономика ,само някакво странно сдружение на индустриалния капитал ?!?! Това капитала от разрухата на индустрията ли е !???! Така ,че всякакво увеличение на икономиката ще е увеличение със 100% !
2
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Всеки да си купи машина за броене на пари.
1
1
 
13
 
! Отговори
един преди 7 години
Хич не ме интересува, богатите си правят паричките и държат заплатите едни и същи. Другото е демагогия и стъкмистика.

Спонсорирани публикации