Ядреното хранилище "Радиана" ще се строи

Проектът бе забавен с години заради обжалвания от еколози
9 юни 2017 11:07,
31
Ядреното хранилище "Радиана" ще се строи
АЕЦ "Козлодуй". Снимка: архив, БулФото

Дългоочакваната първа копка на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (на площадката Радиана край АЕЦ "Козлодуй") ще бъде направена до броени седмици. Това съобщи изпълнителният директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Дилян Петров пред журналисти по време на "Булатом".

Проектът има разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от Агенцията за ядрено регулиране. Решението е публикувано в Държавен вестник (бр. 46 от 9 юни 2017 г.) и трябва да бъде изчакан и двуседмичният срок, в който заинтересовани страни могат да го обжалват. Този път обаче това право ще имат само общини, но не и екологични организации.

Проектът по изграждането на хранилището се забави няколко години след обжалвания на Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) и процедурата беше извършена на два пъти. Обществено обсъждане за проекта се проведе в цялата Врачанска област, а не както предвижда законодателството в зона от 30 километра около съоръжението.

Забавянето оскъпи строителството с около 5 млн. евро. Цената се повиши и заради направения одит на риска и отстраняването на вписаните там забележки, каза още Петров. Изграждането на първия етап на хранилището - административни сгради, съоръжения и клетки за съхранение и т.н., ще струва 71,8 млн. евро.

Трудно може да бъде изчислена цената на това хранилище, защото не е ясно и в какъв мащаб ще бъде реализирано - по проект там трябва да бъдат съхранявани и отпадъците (ниско - и среднорадиоактивни) от АЕЦ "Белене", както и от седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

За изграждането на хранилището няма да се използва национално съфинансиране, а само средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). От българските фондове са инвестирани само средствата за изпълнение на регулаторните изисквания за получаването на разрешителното за строителство.

На първо време в новото хранилище ще бъдат съхранявани отпадъците от извеждането от експлоатация на шестте блока в АЕЦ "Козлодуй", както и отпадъците, съхранявани досега в хранилището в Нови хан и от извършвани научно-изследователски дейности. Част от радиоактивните отпадъци предварително ще бъдат обработвани в специален цех за раздробяване и дезактивация, както и в т.нар. "плазмотрон", където ще бъдат изгаряни. Това съоръжение ще гори твърди отпадъци, включително и бетон, като по този начин се намалява обемът им с 80 на сто.

До този момент са изгаряни моделни отпадъци и ДП РАО ще подаде искане за разрешение за тестове с радиоактивни отпадъци от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).

Ще бъде модернизиран и съществуващ цех за преработка на отпадъци. Той е пуснат през 90-те години и в него се управляват всички отпадъци от централата в две линии - за течни отпадъци и за пресоване на отпадъци. Цехът ще бъде обновен с пари от ЕБВР, а сумата е около 30 млн. евро.

Още новини за енергетика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До доста странно"Ако ще го "атомизират" в плазма на съставните му части (атоми?) колко ток ще гълта тази "пещ"??"Не се притеснявай с тока от АЕЦ Белене ще горим отпадъците на АЕЦ Козлодуй след като отпадъците свършат с помощта на руските другари от Росатом ще построим нова атомна централа и с нейния ток ще горим отпадъците на АЕЦ Белене и така до края на света.
6
1
 
5
 
! Отговори
До 3 преди 6 години
Е как, супер ефективна е технологията. 20 години успешно улавяме алфа лъченията в питейната вода, сега ще започнем и бета и гама да улавяме там.. Какво толкова, така или иначе водата е токсична, както има една приказка - 100% от пилите вода рана или късно умират.
5
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Който се хване на работа в хранилището си осигурява бъдещето за 200 хиляди години напред, това е срока след който отпадъците ще се считат за безопасни.
4
2
 
3
 
! Отговори
доста странно преди 6 години
може ли някой да ми обясни как точно се изгаря бетон, какво "гори" всъщност?? Ако ще го "атомизират" в плазма на съставните му части (атоми?) колко ток ще гълта тази "пещ"??
3
1
 
4
 
! Отговори
доста странно преди 6 години
Третирането (изгаряне не ми звучи особено) на радиоактивни отпадъци с плазмотрон сертфицирана технология ли е? За пръв път чувам за подобно нещо. Къде има такова съоръжение и колко години е вече в експлоатация? Какви са отзивите Как и колко ефективно ще бъдат улавяни радиоактивните съставки от отпадъците?
2
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма нужда от ядрено хранилище. Всички които са за ядрена енергетика и за строеж на АЕЦ Белене да бъдат така добри да вземат по 1-2 килограма отработено ядрено гориво и да си го складират по мазетата, може и под леглата.
1
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Прекрасно, спираме ядрените мощности, но пък за сметка на това ще си имаме хранилище. Дори най-добре да го отдадем под наем (разбира символичен, евро на годинка) на нашите европартньори, за да могат спокойно да си изхвърлят ядрените буkлуци от техните екологични чисти и зелени ЯДРЕНИ електроцентрали на наша територия, все пак сме тoалетната на европа.