Диамантите са вечни, но... руските май губят блясъка си

Печалбата на концерна за добив на диаманти Алроса се сви
24
Диамантите са вечни, но... руските май губят блясъка си
Снимка: архив, Ройтерс

Печалбата на руския концерн за добив на диаманти Алроса се сви наполовина. За първите девет месеца на годината приходите на компанията са се сринали до 61,9 милиарда рубли (880 милиона евро) или с 47 % спрямо същия период на миналата година.

Сред причините за слабите резултати е аварията през август, при която бе наводнена диамантената мина "Мир", разположена в сибирската република Якутия (Саха), пише Андре Балин, в. "Стандарт", Австрия.

Когато водата заля шахтите, 151 миньори работеха на стотици метри под земята. 143-ма бяха спасени, но търсенето на останалите осем остана безрезултатно и бе прекратено, когато стана ясно, че водното равнище продължава да се повишава въпреки непрекъснатото изпомпване на вода.

Надзорната техническа комисията по-късно доста мъгляво обясни причините за аварията и ги свърза с тежките хидрогеологически условия и с проектни решения.

От март концернът е ръководен от Сергей Иванов, съименник и син на Сергей Иванов - довереник на президента Владимир Путин и дългогодишен шеф на кремълската администрация. В петък (17 ноември), близо три месеца след трагедията, той уволни директора и главния инженер на миннодобивния комбинат Мирнински, които бяха посочени за виновници. Още 22 мениджъри са заплашени от дисциплинарно наказание.

Лошо състояние

Мината обаче отдавна е в лошо състояние. "Всички знаеха, че рано или късно ще се случи нещо подобно. Просто не искаха да инвестират пари, когато бе необходимо; да укрепят и да ремонтират шахтите. Естествено всичко, както обикновено, бе отлагано до последния възможен момент, и тогава се случи аварията", разказва депутатът от регионалния парламент Гаврил Парахин, според когото причината за инцидента е небрежността на ръководството.

Критики бяха отправени и към самия Иванов, за когото се твърди, че няма нужната квалификация за този пост - преди да поеме ръководството на концерна, 37-годишният Иванов е работил единствено като финансов експерт в държавни банки. След назначаването му мнозина високопоставени мениджъри подават оставка.

Според данни на Алроса катастрофата е довела до финансова загуба, която досега се оценява на около 100 милиона евро и вече се отрази тежко на резултатите за третото тримесечие. Мината "Мир" носеше 9 % от общия добив на диаманти на Алроса, а за да бъде отново пусната в експлоатация по думите на Иванов ще са необходими "няколко години". Затова перспективите за близкото бъдеще са мрачни. Според него през 2018 година предприятието едва ли ще успее да компенсира намаляването на добива.

Това обаче ще се отрази слабо на обема на продажбите, тъй като Алроса все още има големи диамантени резерви.

Застой в продажбите

Концернът и преди катастрофата прогнозираше стагнация на печалбите без да очаква рекордната 2016 година да се повтори скоро. Продажбите са в застой не само при Алроса. Гигантът в бранша De Beers също бе принуден да отбележи спад. Приходите се свиха от 5,2 до 4,8 милиарда долара. Въпреки че през ноември бе отчетена лека възходяща тенденция при продажбите, печалбите са скромни.

Алроса все пак се надява, че през идните години отново ще излезе на печалба. За положителен резултат би трябвало да допринесе концентрирането на компанията върху основната й дейност. Алроса планира да продаде газовите находища, които все още са й останали. Инвестиционната компания Finam напомня за полезните връзки на Иванов с Кремъл при извършването на тази сделка, тъй като купувач може да стане Роснефт - държавен концерн с възможно най-добрите лобистки възможности.

Освен това руското правителство обсъжда възможността до 2019 година да намали дела си в Алроса с 4 % до 29 %. Република Якутия държи 25 % от акциите, други 8 % са на общински предприятия, а останалите са в ръцете на множество собственици. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още по темата: РусиядиамантиАлроса
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
2
 
7
 
! Отговори
Циник преди 6 години
И кво?

Спонсорирани публикации