Сурвачка: От 50 до 500 лева нови такси за административни услуги за имоти и земи

Нараснал обемът на документация и кореспонденция
29 дек 2023 14:06, Петър Бойчев
8
Сурвачка: От 50 до 500 лева нови такси за административни услуги за имоти и земи
Снимка БГНЕС

Държавата ще събира нови такси за административни услуги, касаещи имоти и земи в горски територии, предвижда Тарифа за таксите, които се събират в системата на Изпълнителната агенция по горите по Закона за горите и по Закона за държавните такси, качена за обществено обсъждане.

Въвежда се нова такса за разглеждане на искане за промяна предназначението на поземлени имоти в горски територии, учредяване право на строеж и на сервитут върху  имоти в горски територии – държавна собственост. Таксата се предлага да бъде 50 лева. Административните производства за промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии и учредяване на право на строеж и на сервитут върху тях се инициират с искане за предварително съгласуване.

По исканията компетентният орган се произнася с административен акт по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Това налага обработването на голяма по обем документация и осъществяването на кореспонденция за служебно събиране на доказателства и документи по съответните административни производства, във връзка с което се налага да се въведе такава такса, се посочва в мотивите към проекта.

Таксите за разглеждане на заявленията за учредяване и възникване на сервитути са диференцирани в три категории, в зависимост от броя на имотите, посочени в заявлението. Заявленията за учредяване на вещни права – сервитут се отнасят за много на брой поземлени имоти, чиито доклади за оценка се проверяват от независим оценител, с който Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) има сключен договор. Цената за проверка на един доклад за оценка варира от 15 до 45 лева, в зависимост от сложността на насаждението. В много случаи докладите за оценка се връщат за корекция и съответно се налага повторна проверка. Всичко това води до големи административни разходи, които многократно надвишават предвидената сега такса. Затова се предлага таксата за разглеждане, ако са засегнати до 10 имота да стане 250 лева, от 11 до 30 имота – 350 лева, а над 31 имота – 500 лева.

Администрирането на заявленията за промяна предназначението и учредяването на вещни права върху поземлени имоти в горски територии също е свързано с обработването на голяма по обем документация и осъществяването на кореспонденция за служебно събиране на доказателства и документи. Затова и там се предлага таксата да се вдигне, като, ако са засегнати до 10 имота тя да стане 250 лева, с от 11 до 30 имота – 350 лева, а с над 31 имота – 500 лева.

Нова такса е предвидена за разглеждане на заявления и извършване на корекции в издадени електронни билети.

Предлага се таксата да бъде 10 лева за 1 документ. От ИАГ е въведена единна информационна система за горските територии и дейностите в тях. Държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства, собствениците и ползвателите на горски територии са длъжни да въвеждат необходимата информацията в системата. Задължителни за въвеждане са данните от издадени позволителни за сеч, карнет-описи, сигнални листове за установяване на лесопатологични повреди, предписания, превозни билети и др.

Електронната информационна система на ИАГ постоянно се усъвършенства и надгражда, което води до увеличаване броя на издадените документи в електронен вид и съответно увеличава възможността да се допускат технически грешки при попълването им в електронен вид. За отстраняване на допуснатите грешки са ангажирани служители в ИАГ и регионалните дирекции по горите (РДГ), пише в мотивите към проекта, предава pariteni.bg.

За разглеждане на заявление за имоти в земеделски територии, придобили характеристиките на гора, също е предвидена административна такса, каквато в момента няма. Този случай касае, когато физическо или юридическо лице, собственик на поземлени имоти в земеделски територии, установи, че имотите му са придобили характеристиките на гора по смисъла на този закон след 1 март 1991 г., но желае да ги ползва като земеделска територия, трябва да подаде декларация до директора на съответната РДГ.

За установяване на обстоятелствата се назначава комисия за извършване на теренна проверка, която включва представители на РДГ и общинската служба по земеделие. Работата на комисията приключва със съставяне на протокол.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ако бях на мястото на ПП-ДБ щях да предложа по 10000 лв. за обезглавен български гражданин, без причина. И БЪЛГАРСКИТЕ ГЛАСОПОДАВАТЕЛИ ПАК ЩЯХА ДА НИ ИЗБЕРАТ! Мухахахахаха...
7
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Държавните служители са егати ***.
6
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Няма по-голяма мафия от държавната администрация. За един документ , който може да се извади за 2 минути се слагат едни такси , обикаляш като луд по гишета и офиси на банки и ти слагат едни срокове от по 20 работни дни, а всичко може да става много бързо.
5
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
само някаква симулация на дейност, а всъщтност тормоз над хората и парички под масата, ако не им платиш на кеш документите ти никога няма да минат дори за най простото.
4
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Електронното управление напусна чата ;)
3
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
важното е бюрокрация да има че да има работа за цялата рода на кмета и общинските съветници.
2
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кокорчо спешно трябва да събере два милиарда евро за помощ за фашистите в Украйна.По нареждане на Урсула
1
1
 
4
 
! Отговори
aaaa преди 3 месеца
А бакшиши може ли да даваме на тез държавни служители?

Спонсорирани публикации