КЗК отговори на Мирчев: Глобили сме "Лукойл" с 269 млн. лв.

В комисията са образувани 1191 производства
9
КЗК отговори на Мирчев: Глобили сме "Лукойл" с 269 млн. лв.
Снимка: БГНЕС

През 2023 г. КЗК санкционира групата „Лукойл“ с рекордните 269 млн. лв. и са образувани 1191 производства. Тези цифри говорят достатъчно за ефективността на Комисията и нейната натовареност. Това се казва в отговор на направени изявления на народния представител Ивайло Мирчев.

В тях той твърди, че регулаторите не вършат никаква работа и като опровержение на приписаното в изказването бездействие, КЗК счита за необходимо да изрази следната обективно обоснована позиция, като представя и съответната публично достъпна информация.

Комисия за защита на конкуренцията е един от най-натоварените административни органи, тъй като упражнява правомощия по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Закона за концесиите. По трите посочени закони пред Комисията ежегодно се образуват голям брой производства, по които се постановяват един или повече от един административни актове и по които страните депозират молби, възражения, доказателства и други, по които КЗК следва да вземе отношение.

Постоянната натовареност на работата в КЗК може да бъде демонстрирана със следните конкретни цифри. През 2023 година са били образувани общо 1191 производства, от които 1088 производства са по реда на Закона за обществените поръчки. През изминалата година Комисията е постановила общо 1 343 акта, от които 813 решения и 530 определения по трите закони, по които упражнява правомощия. Постановените по реда на ЗОП решения са общо 701 на брой. По реда на ЗЗК са постановени общо 110 решения, от които с 40 решения КЗК се е произнесла във връзка с предстоящи концентрации между предприятия, а с 49 акта е установено наличието или липсата на нарушения по нелоялна конкуренция. С останалите актове, постановени по реда на ЗЗК са приети решения за застъпничество за конкуренцията и други.

Във връзка с твърденията на г-н Мирчев относно ефективността на КЗК, напомняме, че през 2023г. Комисията санкционира дружества от Групата Лукойл с рекордни по размер санкции, възлизащи общо на 262 907629 лева за антитръстови нарушения на пазара на горива. В резултат на активните действия на КЗК, дружествата промениха и коригираха поведението си, което е най-важната цел на антимонополния орган, а именно да осигури защита и условия за разширяване на конкуренцията. През изминалата година бяха образувани 9 антитръстови производства, от които 3 за евентуално наличие на картели в сектора на хранителните продукти.

Всички тези конкретни цифри, които са публично достъпни, дават достатъчна представа за обема на свършената работа, при това само за изминалата година.

Не на последно място следва да се подчертае, че критиките към КЗК се отправят от народен представител с кратък институционален опит, датиращ от 2021 година, който опит явно не му позволява да дава аргументирана и адекватна оценка на работата на КЗК. За сравнение Председателят на Комисията е юрист с 44 години професионален опит и преминала през позиции като директор на правна дирекция в продължение на 9 години и заместник-кмет на Столична община в продължение на 15 години, Председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (за около 6 години). От изказванията на г-н Мирчев в медиите е видно, че същият поради непознаване на работата на КЗК и липсата на експертиза в областта на конкуренцията, с политическо говорене, се опитва да омаловажи изключителния професионализъм на екипа на КЗК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още по темата: ЛукойлКЗК
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
1
 
! Отговори
Мишока Денков преди 2 месеца
Лъже,че инфлацията ни е най-малка в ЕС.Глупости спрямо заплатите сме най-зле!!!
8
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
ДАЛИ СА ПЛАТИЛИ е важното...и КОЛКО - за "глобите,актовете и предписанията" - сме ги чували..Белот нещо
7
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Мирчев да каже кой изнася суров петрол от името на България за сащ защото имам съмнения *** сглобката се блажи с руски летрол до сега българия никога не е фигурирала в списъците на енергийната агенция на сащ като вносител от миналата година когато саш спряха да копуват руски петрол България се появи в списъка
6
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А кога ще видим наложени глоби от КЗК на мобилните оператори?
5
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Руснаците винаги идват , ще дойдат ще си вземат всичко което тяхно .. заедно с глобите
4
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Боли ги тях. На фона на милиардите балха ги охапала.
3
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ако сега не спрете моб. оператори и банките да продължат да ни рекетират то значи държава няма!
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Март ще затвори и бензиона скача и опашки на колонките.
1
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ама Нексу ги съди за 10 милярда така че няма смисал.

Спонсорирани публикации