Българинът не ще на германското поле, иска да работи за пари

Все по-малко са желаещите да прибират реколтата там
Обновена: 2 юни 2018 09:08 | 1 юни 2018 18:20, Елка Василева
120
Българинът не ще на германското поле, иска да работи за пари
Снимка: архив, Reuters

Години наред Германия привличаше хиляди сезонни работници от Полша, Румъния, България. Днес все по-малко източноевропейци искат да работят по германските полета. Постепенно те откриват начин да печелят по-добри пари.

Всяка година германските селски стопанства наемат сезонни работници за прибирането на реколтата от аспержи, ягоди, грозде. Само през 2016 година в германските ферми са работили 286 000 сезонни работници. По правило помагачите по прибирането на реколтата получават 8,84 евро на час. Към тази сума се прибавят и различни премии.

Ако сезонните работници работят на акорд и получават надници за килограм, а не на час, заплащането често се увеличава. Ако работниците обаче имат договори за краткосрочна заетост, т.е. за по-малко от три месеца или 70 дни, германските фермери не са задължение да ги осигуряват социално, пише Дойче веле.

Недостиг на сезонни работници

Открай време фермерите се оплакват, че германците не желаят да се занимават с работа на полето. Затова много селски стопанства се обръщат за помощ към посреднически агенции. Срещу определена такса те наемат сезонни работници от Източна Европа. Но напоследък и в тези страни има все по-малко кандидати. "Това се превърна в много трудна работа", казва шефът на една посредническа агенция за полски сезонни работници, който желае да остане анонимен. "Тази година е пълна катастрофа", споделя той.

Преди години ситуацията изглеждала другояче, разказва шефът на посредническата агенция. Дори и добре квалифицирани поляци се хващали като сезонни работници в Германия. Но след като успявали да съберат известна сума, след няколко години те преставали да работят по германските полета и инвестирали спечелените пари в родната Полша. "Освен това междувременно нивото на заплатите в Полша се повиши и дори там се усеща недостиг на сезонна работна ръка. В Полша има много възможности за намиране на по-привлекателна работа", казва той.

"При нас пристигат много повече запитвания за сезонни работници, отколкото можем да ангажираме", оплакват се от друга посредническа агенция, която наема работна ръка от Румъния. Шефът на агенцията споделя, че икономическото развитие в Румъния не е толкова добро както в Полша, но отливът на полски сезонни работници просто не може да бъде компенсиран с работна ръка от Румъния.

"Работата на полето е тежка и ние не успяваме да намерим германски сезонни работници. Затова сме зависими от нашите вече доказани работници от Източна Европа. Но в последно време пристигат все по-малко", оплаква се производителят на аспержи Юрген Якобс. Той споделя, че тази година при него се записали общо 350 помагачи от Полша и Румъния, само че 85 от тях въобще не дошли.

Сега германските селскостопански сдружения настояват за отваряне на трудовия пазар за сезонни работници от страни, които не членуват в ЕС. "Проблемът е в това, че от Полша, България и Румъния при нас пристигат все по-малко хора. Затова би било разумно в бъдеще да бъдат ангажирани сезонни работници от Украйна и Беларус", казва председателят на градинарското сдружение в Бранденбург Андреас Йенде.

Демографска промяна в Полша

По принцип не става дума за пари, т.е. германските селски стопани не търсят по-евтина работна ръка от германската. "При нас всички получават минималната почасова надница от 8,84 евро - независимо дали са германци или източноевропейци. Не става дума за пари, става дума за това изобщо да намерим хора", казва Андреас Йенде.

Председателят на градинарското сдружение в Бранденбург разказва, че тази провинция е започнала да произвежда зеленчуци и плодове - най-вече аспержи - в големи количества през 1990-те. По правило засаждането и прибирането на аспержите е тежка работа. Но по време на голямата безработица след обединението на Германия много германци са изкарвали хляба си, работейки на полетата с аспержи. По-късно обаче в тази сфера започват да работят предимно полски сезонни работници, които не след дълго се пренасочват към Великобритания, защото там заплащането е по-добро. Така германските производители прибягват до помощта на работници от България и Румъния. В най-добрите времена в Бранденбург е имало по 7000 сезонни работници. Тази година обаче те са само 5000.

"Междувременно и в Полша настъпи демографска промяна. Там също се търсят специалисти и все повече млади поляци намират работа в родината си и по професията си", казва Андреас Йенде. Румънците и българите също търсят по-добре платена работа. В Германия те предпочитат да работят като строителни работници или пък като доставчици на пощенски пратки, защото в тези сфери могат да получават и над десет евро на час.

Разликата в заплащането в Германия и Източна Европа все още е доста голяма. Докато в Германия минималната почасова надница възлиза на 8,84 евро, в Полша тя е 2,85 евро, а в Румъния - 2,50 евро. В България минималното почасово заплащане възлиза на 1,57 евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


120
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
12
 
27
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 5 години
10 години лъсках чинии в един немски ресторант с още 8 араби събрах за един Опел сега съм много вървежен немеца е голяма работа.Нц не позна! Не съм работил в Германия, макар и миенето на чинии сред толкова богата и културна нация ще е удоволствие за мен. Ще бъда най-бързият мияч на чинии! Защото няма срамна работа, срамно е човек да е мързел като..
25
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Щом и гладниците от ГДР вече не искат да работят тази работа, ясна е тя. Опаричили са се с този капитализъм.
24
21
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не трябваше да се отварят границите, останахме без хора. Трябваше бодлива тел, без задгранични червени паспорти, както беше през комунизма. Всички тук гърч да строят сиви панелки до откат.
23
6
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази статия нещо лъже... не вярвам българин да бере плодове и зеленчуци... всички българи са поне инженери, квалифицирани, умни...Като се сетя за българските марки Aple, Samsung, LG, Acer, Asus, Panasonic, Hitachi, Sony и т. н...
22
10
 
17
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 5 години
10 години лъсках чинии в един немски ресторант с още 8 араби събрах за един Опел сега съм много вървежен немеца е голяма работа. Ураааа!!!
21
2
 
40
 
! Отговори
8===o преди 5 години
Не че виня фермерите за политиката на Меркел ,ама се получава така ,че отношението на Германия към разни *** е по-добро и в същото време се оплакват от липса на работници от Източна Европа.
20
8
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По време на комунизма нямаше банани, а сега бера капини в Германия и изживявам евроатлантическите си мечти.
19
7
 
43
 
! Отговори
Бръсне преди 5 години
Че кой го бръсне Българина за нещо?Слаби сме във всяко едно отношение, последни в ЕС, слаби недръгави политици, държава цирк ...Българина искал ... то само с искане не стават нещата. Блатото на Европа сме и знам че няма да се хареса на много това но си е истина. Истината боли.
18
15
 
13
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 5 години
смотани един сомалиец като не могат да наемат.Ти да не си мислиш, че си по-вървежен от "един сомалиец" - лъжиш се!
17
23
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кажете ми някоя марка немски компютри, таблети, смартфони ?
16
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Лигльовците от Фашистания настъпиха мотикатар нали са много напред според някоир а още ползват ръчен труд и дори и за там няма кандидати, колко трябва да са смотани един сомалиец като не могат да наемат.
15
3
 
23
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 5 години
Оп грешката е моя!Но и 1500? са си 1500?! Има позиции за вишсисти (като стоматолози, счетоводители, които средно за Германия получава около 2500-3500 ?. Така че нашите приятели няма какво да мяукат, ами да задълбочават българи-немските взаимоотношения!
14
3
 
56
 
! Отговори
ЛОШО преди 5 години
Да си дойдем на думата - в ЕС няма Хора за Работа .Работа има .Но тук опираме до Мюсюлманите - те стават все повече и ги Мързи да работят , имат Социал .
13
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Факт!МдаВ ко*тора Германия средна EUR 61,721 В рая Австралия A$78,832 , което в Евро е 51,163Поздрави от бедните немци!
12
18
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вички робовладелчески империи са се разяли, роството си е робство дори за 8 евро на час, немеца си е немец фашиста си е фашист. ЕС е престъпление срещу човечеството и демокрацията.
11
1
 
44
 
! Отговори
Милена преди 5 години
Защо, след като хората имат добра квалификация и могат да си намерят по-добре платена и не толкова тежка работа, ще отидат на полето, там където и немецът не стъпва?
10
1
 
66
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
да си наемат афганистанци, много добър опит имат с работа на открито, тез необятни макови полета кой ги гледа....
9
3
 
65
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
тези нямат повод да се оплакват от липса на кадри. меркел им внесе 1 милион химици,физици,инженери,лекари и адвокати. сега да им внесе още 1 милион земеделски работници.
8
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Hafen die WahrheitБраво бре! Как ги сметна? 21 дни по 72 евро прави ли над 2к? Или ще бачкат от тъмно до тъмно?
7
32
 
7
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 5 години
Ако работещите три месеца българи са по-находчиви след този период биха си намерили друга работа. А 8 на час никък не е малко над 2000 ? на месец. Това и за Германия са сносни доходи.