Как се случи това: Бежанците промениха Европа и вече не идват

Заради тях се родиха силни дяснопопулистки партии
Обновена: 16 юни 2018 17:50 | 16 юни 2018 17:45, Камелия Цветанова
141
Как се случи това: Бежанците промениха Европа и вече не идват
Снимка: Reuters, архив

В Брюксел лесно се забелязват последиците от миграционната криза. Службата за предоставяне на убежище се намира само на няколко километра от европейската централа. Там постоянно има опашки от бежанци и мигранти, които или искат да подадат молби за убежище, или колкото се може по-бързо да получат разрешение да продължат пътя си към Франция или Великобритания, пише Дойче веле

Много от африканците казват, че се пристигнали в Белгия през Италия, Австрия, Германия или Франция - очевидно в нарушение на регламента от Дъблин. Защото според Дъблинското споразумение, всички тези хора е трябвало да подадат молба за убежище в първата страна от ЕС, в която са влезли. С други думи: системата, която ЕС напразно се опитва да реформира, не функционира.

В това е убеден и белгийският вътрешен министър от национално-консервативната партия N-VA Ян Ямбон. Той иска да въведе по-строги мерки срещу нелегално пребиваващите в Белгия мигранти. През май се стигна до един трагичен инцидент, когато белгийски полицаи откриха стрелба срещу автомобил с нелегални мигранти от Ирак и застреляха едно двегодишно момиче. На последните избори през 2014 година партията N-VA спечели доста гласове  и за първи път влезе в управлението на страната.

Така е в много европейски страни

В много държави от ЕС миграционната и бежанска криза доведе до това, че на политическия хоризонт изгряха звездите на силни дяснопопулистки опозиционни партии - във Франция, Холандия, Дания, Швеция и Германия. В някои европейски страни десните популисти дори участват в управлението - Белгия, Финландия, Австрия и Гърция, а в трети, като Полша, Унгария, Чехия и отскоро Италия, правителствата изцяло са съставени само от популисти.

Експертът по европейските въпроси от фондация "Карнеги" Щефан Лене казва по този повод, че в миграционната криза популистките партии са открили една тема, която предизвиква големи емоции и поляризира обществото. Да припомним, че шефът на фракцията на германските десни популисти от "Алтернатива за Германия" Александер Гауланд нарече бежанската вълна от 2015 година "подарък" за неговата партия.

"ЕС е докаран до ръба на пропастта"

Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс смята, че силата на десните популисти и нерешената миграционна криза могат да доведат не само до правителствена криза в Германия, но и да застрашат сплотеността на ЕС. „През последните години темата за миграцията докара ЕС до ръба на пропастта. Миграцията играе ключова роля в много страни“, заяви той миналия вторник в Европарламента и призовава страните-членки на ЕС да загърбят националистическите си интереси и да проявят солидарност. „Кризата може да бъде решена само на общоевропейско ниво“, посочи Тимерманс.

Много от дяснопопулистките правителства обаче не споделят това становище. „Неспособността на ЕС да се справи с темата доведе до един вид ренационализиране. Повечето популисти и партии, които са срещу мигрантите, са противници и на ЕС. И затова постоянно прибягват до национални мерки - гранични контроли, огради и горни граници за прием на бежанци. Затова и надеждата на германската канцлерка, че може да договори едно общоевропейско решение до срещата на върха в края на юни, е по-скоро илюзорна“, казва Щефан Лене.

Ангела Меркел пледира за координирани действия, за двустранни споразумения между страните-членки и за европейска служба за предоставяне на убежище, която трябва да взема решения на общите външни граници на ЕС. Независимо от силните дяснопопулистки тенденции в Европа, общността трябва да отговори на няколко важни въпроса, смята германската канцлерка: „Достатъчно ли сме силни, за да се погрижим за развитието в страните, от които пристигат хората, тоест за развитието на африканския континент? Можем ли да въздействаме по-добре така, че да бъде прекратена войната в Сирия, откъдето милиони хора бягат? Грижим ли се достатъчно за бежанските лагери в близост до родните страни на тези хора? В състояние ли сме да въведем навсякъде (в Европа) еднакви процедури?

Не само опозицията в Берлин, но и правителствата на някои страни, като Унгария и Полша, обвиняват германската канцлерка, че е направила огромна грешка, отваряйки границите и допускайки в страната почти един милион търсещи убежище. Председателят на фракцията на дяснопопулистката "Алтернатива за Германия" Александер Гауланд смята, че сега Меркел трябва да си понесе последствията.

"Никой не иска да следва тази политика. С пълно право Полша, Унгария, Чехия и Словакия казват, че тях не ги засяга това, че госпожа Меркел е поканила толкова много хора в Германия. Ние не сме канили никого, припомнят те с право“, заяви Гауланд в Бундестага през март.

А всъщност проблем вече няма

От 2015 година насам броят на пристигащите в Гърция, Италия, но също и в Германия хора е намалял със 75 процента. Тоест миграционната картина се промени, но въпреки това популистките партии и правителства продължават да настройват хората срещу мигрантите. А въпросите, по които спорят политиците в Европа и Германия, отчасти отдавна са решени. Седем държави, сред които Германия и Белгия, отново въведоха частични гранични контроли.

"Въпреки рязко намалелия брой на бежанци и мигранти, хората вярват, че миграцията е излязла извън контрол. Всички са се съсредоточили изцяло върху тази тема. А повечето хора в Австрия или Германия не са засегнати пряко от присъствието на бежанци и мигранти. Но медиите се концентрират до такава степен върху миграцията, че я направиха вирулентна тема“, казва Щефан Лене.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


141
Още по темата: бежанциЕСЕвропа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
92
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не как, а защо. Прочетете "Странната смърт на Европа" от Дъглас Мъри и ще ви стане напълно ясно. А госпожа Меркел да се приготви да си понесе последствията от съсипването на люлката на цивилизацията! Днес оазиси на европейския начин на живот и култура, на спокойствието и сигурността на гражданите си са няколкото бивши соц. страни- Словения, Хърватска, Чехия, Словакия, Полша. Между другото посещавани все по- често от западняците с чувство на завист и облекчение, че все още я има Европа.
91
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
94 - Лошото бе, че никой не се запита, как българи са били приети в средата и края на 80те да учат в Харвард. И с чия финансова подкрепа успяха да отидат там.
90
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на старата комсомолка!
89
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз не мисля че царят е подвел народа. Поведоха го обкръжението му от НДСВ, които искаха да се облагодетелстват чрез властта и просто използваха Симеон за своите цели. Някои от онова време направиха милиони от пране на пари - и приватизации на хотели по морето като Милен Вълчев,. Онези юпита, уж завършили Харвардски университет и работили в Лондонското сити, които обещаваха светло бъдеще, помните ги - те се оказаха най - големите мошеници и се уредиха като министри при управлението му. Абе с този народ корумпиран, и Английската кралица да ни управлява, няма да се получи!
88
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Продължават политици и медии да дрънкат на вълна "бежанци" и "мигранти" и почти никой не обелва дума,че това е оръжие на световния ционизъм и глобализма,използвано за разрушаване на държавите и превръщането им в територии с номадстващи двукраки скакалци,унищожаващи местните икономики и народи!!!Това е "голата истина" и ако не се тръгне оттук,за да се реши проблема,няма нищо да се реши!За да не се реши,медийния слугинаж непрекъснато набива в съзнанието на плебса,"популизма"-т.е,*** дума!
87
0
 
23
 
! Отговори
extremist преди 5 години
И КОЙ ТВЪРДИ ЧЕ СА "СПРЕЛИ ДА ИДВАТ" КАТО ИМА СТАТИЯ КОЯТО ТВЪРДИ ОБРАТНОТО ??????
86
1
 
16
 
! Отговори
extremist преди 5 години
МИИИИИ.....ТО....ЗА ДА СПРАТ ДА "ИДВАТ" НЯКОЙ ТРЯБВАШЕ ДА ПОКАЖЕ ЧЕ НЕ СА ЖЕЛАНИ, А....
85
1
 
17
 
! Отговори
иван преди 5 години
Да подадат молба за убежище във първата страна от EU в която са влвзли хаха , колко нагли ***. За тези по границата дедовия. Хитър замисъл е било....
84
1
 
22
 
! Отговори
Европейка преди 5 години
Стига с тоя 1 млн .От 2015 до сега са дошли 5 млн.Да се съберат наистина,но да приемат плана на Курц и Салвини,за да започнат да се оправят нещата.Не разбраха ли тъпите политици,че като дойде някой с малък мустак,заедно с имигрантите и тях ще изхвърли.
83
2
 
14
 
! Отговори
Бармалей преди 5 години
Добре бе, половината български език сте забранили тука, грам обида нямаше там, където са звездичките.
82
2
 
40
 
! Отговори
@ преди 5 години
Стига с този термин "бежанци".Тези хора не бягат от войни или лошо в Европа.Тези хора идват за да са социални цоцачи-лежачи.Идват за да живеят на социални помощи до края на живота си. Законите в страни като Англия, Германия, Белгия и други го позволява.Статистиката е безмилостна - 97% от приетите в Германия НЕ работят.За Англия знам историите от първа ръка на африканци които си живуркат на социални помощи цял живот.Нямам нищо против араби или африканци, но те са чуждо тяло в организма.
81
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДА СИ ПИЙТЕ ХАПЧЕТАТА, ЕЙ, ДА СПРЕТЕ ЕВТИНЪТА РИКИЙКА, ЧЕ ВИ ИЗПЕКЛА МОЗЪЦИТЕ ВА. СТАВА ДУМА ЗА КОМЕНТИРАЩИТЕ, ЛЕЛЕЛЕЕЕЕ.
80
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вземат ни за канарчета. Политическа платформа "популизъм" няма в природата. Отговорните партии в Европа са националистични - защото естествено поставят на първо място СОБСТВЕНАТА нация, семейството и Бог, а не интересите на цивилизационните апендикси по света, изпаднали от еволюцията и търсещи спасение при гейовете в Брюксел
79
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Промиване на мозъците, при това некадърно. *** виж центъра на всяка европейска столица и местни няма да видиш..само тъмносини и кафяви макаци, и не се сещам, как ще ги изгонят евромередастите, искат се калашници и да имаш топки, а последните са дефицит в Еврогейя
78
4
 
8
 
! Отговори
муспи преди 5 години
Откровения на еврейската преса. Броят на бежанците е намалял с 75%, но се премълчават двата душещипателни факта: Бежанците няма защо да бягат, след като е нараснал драстично жизнения стандард от Мароко до Мексико, и също така, тези дето бягат ги прибира изсраел, а те са много повече от 25%, - това вече е тайна на синедриона. Бойко я знае, султана и Меркел също.
77
3
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
скоро на жените децата ще пораснати ще започнат да Ви слагат бомбите.Никой нормален човек не си пуска вкъщи плъхове, ***,мишки,дървеници.Топва е самоунижение на човека от подчовека
76
37
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Все пак не забравяйте,че много от тези хора са избягали от война и са с разрушени домове,загубени роднини и какво ли не и няма къде да се върнат,поне жени и деца може да се приемат.Така направиха Англия доколкото си спомням,приемаха само жени и деца.
75
2
 
46
 
! Отговори
хммм преди 5 години
Целия свят разбра че бежанците от близкия изток са вредни за останалите граждани на ЕС с изключение на днесбг. Според тях проблеми няма, дори допринасят за развитието. Според билдукгцайт над 87 процента са безработни и над 90 процента са мъже в зряла възраст. Какво правят тия хора тук оставям на днесбг да се аргументира, и не очаквам логичен отговор. Може би ще попитат звездите и утре да видим нещо при хороскопа. Безсмислици, бесмислици в тоя сайт...
74
1
 
38
 
! Отговори
явер преди 5 години
Под "популисти" се има предвид политици които не предават народите си на шайката,която си мисли,че ще управлява завинаги човечеството.
73
1
 
34
 
! Отговори
Handel преди 5 години
Карамелке, а да помислиш малко какво точно пишеш не можеш, нали? Сложничко нещо е това мисленето. В Германия има вече няколко милиона иммигранти, и при това без да броим турците, които гордо гласуват за Ердоган (шъ им даде наш Ердоган да разберат на европейците!!!). И тия милиони са съсредоточени в центровете и някои предградия на големите градове, където ако видиш бял човек, то то е някой заблуден турист. И темповете намаляха не заради нежеланието на имигрантите, а защото хората се осъзнават.