"За" или "Против" Северна Македония? Референдум без ясен изход!

Македония няма план "Б", ако допитване се провали
26 сеп 2018 21:29,
135
"За" или "Против" Северна Македония? Референдум без ясен изход!
Снимка: Архив, Reuters

Искаме да сменим името си, но ако мнозинството откаже – няма план "Б". Общо взето това е положението с Македония към момента.

Западните лидери и правителството в Скопие описват референдума за новото име на страната като исторически шанс да се сложи край на дипломатическата блокада от страна на Гърция, пишат от БТА. Това е възможност правителството да спечели легитимност и може би да направи първите си стъпки към присъединяване към НАТО и стартиране на преговорите за членство в ЕС.

Ако, обаче, резултатите от референдума са отрицателни или пък той се окаже невалиден заради слабо участие, то не е ясно какво ще се случи от там нататък. Защото Македония няма план "Б".

Идеалният вариант би бил, ако гражданите гласуват в полза на новото име – Северна Македония. То беше договорено в т.нар. Преспанско споразумение през юни тази година, което беше подписано от левите премиери на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев.

Според него бившата югославска република трябва да бъде преименувана, за да се сложи край на дългогодишното напрежение между двете страни, заради претенциите на Гърция, че името "Македония" принадлежи на една от нейните области.

Сключеното споразумение беше подкрепено от Парламентът в Скопие с 69 гласа „за“. За промени в Конституцията, обаче, Заев ще трябва да се изправи пред тежката задача, за която е необходимо мнозинство от 2/3. Тоест предложението ще трябва да събере минимум 80 от 120 гласа в Парламента.

Едва тогава Гърция също ще премине към ратифициране на споразумението и ще сложи край на пречките пред присъединяването на съседката си към НАТО и членството и в ЕС ще спре да изглежда толкова далечна мечта.

Междувременно Заев насрочи и референдум като ключов тест за народната подкрепа, въпреки че според Преспанското споразумение от Скопие нямат такова задължение.

Западните лидери се надпреварват да посещават македонската столица, за да призоват гражданите на страната да вземат участие в референдума. Това от друга страна беше и сигнал, че западните страни ще помогнат на Македония само ако приеме споразумението с Гърция.

През последните няколко дни посланието беше предадено лично от германският канцлер Ангела Меркел и външният министър Хайко Маас, американският министър на отбраната Джеймс Матис, австрийският канцлер Себастиан Курц, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и еврекомисарят по разширяването Йоханес Хан.

Заев беше още по-директен и предупреди македонците, че трябва да избират – или приемат новото име, или изолацията на страната продължава.

Въпросът на референдума пита гражданите: "Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на споразумение между Македония и Гърция?“.

Изходът от референдума, обаче, не е обвързващ за правителството и Заев може да премине към промяна на Конституцията и утвърждаване на промяната на името на страната, независимо от резултатите от допитването.

Националистическата опозиция, обаче, възразява срещу смяната на името и смята смяната на името за отказ от националната идентичност. Има критики и към процедурата, с която премиерът на страната се опитва да превърне споразумението в закон.

"Референдумът е консултативен, така че резултатите му са без значение за възможната ратификация на споразумението“, заявява пред ДПА преподавателя на университета в Скопие и политически анализатор Биляна Вановска.

Конституционният съд отхвърли обвиненията, че референдумът е незаконен, но въпреки това по думите на Вановска той е точно такъв.

Ако той е необвързващ и със спорна законност, тогава защо изобщо трябва да се провежда?

По думите на университетския преподавател натискът отвън показва, че референдумът е важен за международните играчи. Той трябва да създаде впечатлението, че македонците демократично и доброволно приемат споразумението. Идеята на гражданското допитване е именно гражданите да гласуват а политиците – да последват тяхната воля, независимо от решението на мнозинството.

Какво, обаче, ще се случи, ако македонците кажат „не“, не е ясно.

Според Вановска референдумът няма да успее да събере необходимото участие от над 50%, за да бъде валиден. Правителството на Заев, обаче, ще продължи с прилагането на Преспанското споразумение въпреки това.

Един неуспешен референдум би „делегитимирал“ Заев. Ако той продължи напред, ще заобиколи народа – източника на неговата власт, а това ще създаде непредсказуема политическа и социална криза, твърди преподавателят.

Ако, обаче, от Македония изоставят Преспанското споразумение, то изолацията на страната от страна на Гърция ще продължи, а така ще се блокира пътя на Македония към НАТО и ЕС, което ще засили риска от политическа нестабилност.

Македония вече беше на ръба на етническа война през 2001 г., когато албанското население, което е около 1/4 от населението на цялата страна, се разбунтува и поиска повече права.

И в двата случая, обаче, изглежда Македония ще трябва да приеме Преспанското споразумение, ако иска да приключи с международната изолация. Дали референдумът на Заев ще се окаже таралеж, който премиерът на страната сам е сложил в гащите си, тепърва ще стане ясно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


135
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
86
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Единствените които са по зле от нас са макетата щото са наследили всичките ни отрицателни черти и след 50г. сръбско промиване на мозъците -са станали уникално племе-злобно,завистливо,дребнаво и инатливо! На 30-ти с кеф ще гледам как ще си го нахлузят сами ,как ще си съсипят бъдещето и държавата ,понеже извън НАТО и ЕС няма кой да ги спаси от разпад! Албанците само това и чакат!!!
85
9
 
9
 
! Отговори
ники преди 5 години
Единственото решение за С.Македония е скъсването всякакви връзки със съветския съюз номер 2 и г-н Путев.Рай ще стане, а не к04ина като България, която все още е напълно зависима от Русия.
84
3
 
11
 
! Отговори
мЪкедония преди 5 години
McDonia, Доматедония или направо Малоумия.
83
1
 
7
 
! Отговори
ikar преди 5 години
До проф.Александър ФолМалка корекция : не орхидея, а магнолия. :)
82
7
 
16
 
! Отговори
проф.Александър Фол преди 5 години
Ако Македония каже да на референдума и си смени името, България незабавно трябва да и наложи вето за членството и в ЕС и да почне да се гъбарка с нея по същия начин като византийците. Тогава много бързо ще си припомнят че са българи и ще искат нов референдум за да се прекръстят пак. Този път на България вече. Както си е и редно. Но това няма как да стане с пожарникарската тиква и банкянската орхидея начело на държавата. Спешно ни трябва нов премиер.
81
2
 
10
 
! Отговори
До ники преди 5 години
Ники пожелавам ти и аз след референдума да идеш в рая дори ако искаш и вземи фамилията си па си живейте райски в македония. до старини. То може и всички българи да побегнат в македония у рая и да се преименуваме източна македония. да стане и рай навсекаде по българските земи
80
3
 
19
 
! Отговори
ЕС след 20г. преди 5 години
Заев към Меркел:-Кога ще влезем в ЕС?Меркел:-Ну Заев, ну погоди.
79
5
 
9
 
! Отговори
баба мара преди 5 години
така и не разбрах защо трябва да се смени името на македония
78
7
 
18
 
! Отговори
Проф.БожидарДимитров преди 5 години
На такива Заекоподобни гризачи като тоя на снимката Яне Гоце и Даме им режеха ушите за да се знае че са подслушвачи предатели и доносници
77
5
 
12
 
! Отговори
Кики преди 5 години
"Най-накрая ако успеят да се откъснат от Русия, Северна Македония ще стане рай!"Пожелавам ти да отидеш и да живееш там завинаги. Да ти е райско.
76
9
 
8
 
! Отговори
Ставрю преди 5 години
Европеиския съюз е една пирамида нищо друго да ви се ра на съюза. Това нее истинското добро което изгони и прокуди една трета от българия да ходи да бачка в новиоостроените фабрики на меркел. МАКЕДОНЦИ БЕГАИТЕ ОТ ТОЯ СЪЮЗ ЩЕ БЪДЕТЕ РОБИ НИЩО ДРУГО.
75
5
 
11
 
! Отговори
Ставрю преди 5 години
ДО 83. Тя па една цивилизация да ти падне шапката. По страшна от комунизъм. Тази цивилизация е има в няколко държави по света всичко друго е лют капитализам в които човека нее нищо друго освен ресурс. Системата те смила изтисква като лимон и това е цивилизация караме коли по на 15 години ядем дървени домати кремвирш от свинска кожа немска пилешки крака и глави. Кисело млеко спрах. Хляб без брашно повече набухватели. Да ти еб а цивилизацията. Запоада унищожи тотално бившите соц държави.
74
7
 
11
 
! Отговори
ники преди 5 години
Най-накрая ако успеят да се откъснат от Русия, Северна Македония ще стане рай!
73
3
 
8
 
! Отговори
pipo преди 5 години
До по-далече от РусияАко Русия и Европа се сближат, само тогава ще прецакат САЩ, дето се опитват да прекарат ЕС отдавна.
72
4
 
11
 
! Отговори
pipo преди 5 години
Референдума отдавана е нагласен от Запада. Ако референдума се провали, почва война и Македония се разцепва! Това е ясно на всички. Такава война ще запали и Косово, после става страшно.
71
9
 
19
 
! Отговори
по-далече от Русия преди 5 години
Колкото по-далече от Русия, толкова по-близо до цивилизацията.
70
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В неделя на съвецката кочинаа Русия ще бъде показан поредния среден пръст :)))) Само гледайте и се наслаждавайте :))))
69
7
 
12
 
! Отговори
Ставрю преди 5 години
Заев е предател. Братя за бога не гласуваите. Елате си къзето ви е местото при майка България ОБЕДИНЕНИЕ НЯМА ДРУГО СПАСЕНИЯ.
68
15
 
13
 
! Отговори
Архангел Псувнаил преди 5 години
Сега македонците ядат вкусни домати и са много глупави. А като влязат в Нато и Ес ще почнат да ядат дунапрен, стиропор и певеце и ще поумнеят. Тогава ще почнат да се псуват сами и да си викат кооооолко сме ***, да бяхме яли само колците на доматите.
67
2
 
15
 
! Отговори
smoke_chiba_chiba преди 5 години
Със или без референдум съдбата на коминтерн-ското изчадие е известна. Въпроса е колко ще делнем ние сърбите и албанците. Там е борбата.