Войната срещу сламката!? 80 на сто от боклука в океаните – пластмаса!

Добрите намерения най-вероятно ще срещнат съпротива. От кого?
24 дек 2018 14:00,
17
Войната срещу сламката!? 80 на сто от боклука в океаните – пластмаса!
Снимка: Reuters

Над 80 на сто от боклука в океаните е пластмаса и Европейската комисия (ЕК) твърдо върви към налагането на правила, които да ограничат употребата на еднократни пластмасови предмети.

На 19 декември стана ясно, че европейските институции няма да отстъпят в атаката срещу пластмасовите чинии и прибори, сламките за пиене, кутиите за доставка на храна. Преговарящите от Европейския парламент (ЕП) и страните от ЕС се споразумяха в Брюксел, че забраната трябва да намали пластмасовите отпадъци в околната среда и в океаните.

Европейският парламент пък обяви преди това, че забраната може да влезе в сила от 2021 г.

И без да е наложена забрана, вносителите и производителите на алтернативите от бамбук, дървесина и хартия в България твърдят, че бизнесът им расте.

Готови ли сме за мащабна промяна?

Попитан дали само за две години е възможно пластмасата да бъде ограничена, собственикът на Nordics Oral Care Атанас Арсов заяви: "Може, трябва и ще стане. Всеки ден се срещам с нови партньори, които обмислят тези идеи. Дори да е бавно, ще заменим пластмасата", твърди той.

Компанията му предлага бамбукови четки за зъби, за които суровината е отгледана в плантации в Малайзия и Близкия Изток. По думите му бамбукът е бързорастящ тревен вид и това гарантира практически нулево обезлесяване.

Има различни сортове бамбук и този, който българската компания използва, не става за храна на пандите, тъй като е твърд и устойчив. Растението има натурални антимикробни качества, подчертава производителят.

"До преди 3-4 години никой не говореше на тази тема, а сега вече се прокарват политики", отбелязва той оптимистично.

Фунийки от иглолистна дървесина, в които могат да бъдат сервирани кафе и сладки продукти, представи на изложението СИХРЕ Александра Милчева, търговски представител на "Консуматив" ЕООД.

Тя показа нагледно, че дървесината може да замени съдовете за кетъринг и презентации на храни, а по думите ѝ фунийките са остатъчен материал от производството на дървесина, която идва от разсадници и със сигурност няма трески. Компанията предлага чаши и сламки от картон, които според търговския представител нямат неразградим слой.

Александра Милчева се заема с екоалтернативите преди три години, когато продуктите са нови не само за България, а и за пазара като цяло.

"Бизнесът се развива стремглаво нагоре и клиентите растат", казва тя и дава като пример, че от 50 предлаганите продукти са нараснали на 300. Те се купуват от ХоРеКа сектора, сладкарници, търговци на улична храна. Тя отчита, че все пак алтернативните продукти са по-скъпи спрямо пластмасовите.

Ще се справят ли търговските вериги?

Характерният за институциите на ЕС оптимизъм често се сблъсква с политическите и социални реалности в страните членки, заяви в интервю за Investor.bg Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

"Според мен темата наистина вълнува голяма част от европейските граждани, въпросът е каква ще бъде цената на подобен тип регулация. Мисля, че все пак е възможно търговците да се освободят от пластмасата, защото голяма част от компаниите вече подеха подобни инициативи.

Дали всички ще успеят в този срок, не мога да се ангажирам, но определено виждам, че компаниите реагират на този дебат. Предполагам, че ако подобни правила влязат в България, те, както всички останали правила, независимо дали са добри или лоши, ще бъдат спазени от коректните играчи на пазара. И няма да бъдат спазени от некоректните, които са в сивия сектор", отчете той.

На въпрос дали е възможно за две години да се намерят доставчици на алтернативните артикули Йордан Матеев посочи: "Не трябва да подценяваме гъвкавостта на предприемачите, според мен теоретично е възможно, на практика просто ще видим. Предполагам, че подобна мащабна трансформация ще доведе до качване на цените на алтернативата, което силно ще стимулира доста предприемачи да се включат в този сектор, за да направят бързи печалби. Дали потребителите ще го понесат, е друга тема. Търговските вериги ще се справят".

Как ще пием коктейлите? Вижте отговорът в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
0
 
! Отговори
Скептик преди 5 години
Точно кетъринга няма да спести кой знае какво. Да вземат да питат някой производител.
14
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И всичко друго се продава в стреч.
13
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А че 90% от храната , продуктите , дрехите е Полиетилен не е важно :))) Сламките голям проблем. Пълни глупости ...изглежда като търговска война . А че домакинствата изхвърлят милиарди химикали в моретата и океаните ...НЕ е проблем .
12
0
 
2
 
! Отговори
Горете ... преди 5 години
...сламки,бъркалки,влажни кърпички и пластмасови шишета
11
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да забранят пластмасовите шишета и пликчетата
10
2
 
4
 
! Отговори
сламка преди 5 години
80 на 100 от *** е пластмаса, а от тези 80 на 100, сламките са 0.000001%Не съм против да ги спрат, но нищо няма да подобри, трябва да наблегнат на пластмасовите бутилки, а не на сламки и бъркалки.Пак много шум за нищо.Весели празници!
9
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
80 на 100 от *** на земята са хората
8
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сламката ви изглежда мъничка, нали? Колко му е? Една сламка? А я сега си я представете умножена по милиард. И пак. И пак. Опа! Какво стана? Сламката станала по-висока от Еверест. И бъркалките така. И влажните кърпички така. Сламката, това е илюстрация на съвременната ни лиготия. Смучем тия сламки, бъркаме с тия бъркалки... Какво ще правим без сламки, не знам. Сигурно ще измрем от жажда.
7
1
 
4
 
! Отговори
Limana преди 5 години
Десетки хиляди стъклени бутилки за повторна употреба отиват в контейнерите за отпадъчно стъкло и стават неизползваеми защото в тях са бутнати сгънати сламки !
6
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Проблемът е точно в дребните сламки и бъркалки, защото 100% от тях отиват в природата.
5
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Направо се чудя защо КИТАЙЦИТЕ още не са намерили начин да я ползват тая пластмаса от океана.
4
10
 
7
 
! Отговори
Стига сте ни... преди 5 години
...занимавали с тези еко простотии. Пластмаси,станции за измерване на чистота на въздуха. Писна ми от вас. За 2 лв работа не сте свършили. Давайва в овчите глави
3
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Видяха сламката, не виждат гредата! Лицемери! Да се върнат стъклените шишета за вода, безалкохолни напитки и всичко, в което някога наливаха разни неща! да с забранят пластмасовите торбички! Разни големи пликове да струват петорно, колкото струват сега.Сламките за коктейли им виновни!
2
1
 
16
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Колко е вярна поговорката "Хванаха се за сламката."
1
5
 
19
 
! Отговори
шматка преди 5 години
ЕС се бори с парниковия ефект с пластмасата а на останалия свят хич не им дреме.Най големите замърсители с пластмаси са в Азия а от там ни дума ни вопъл....по въпроса.Тръмп каза е....съм ви газовете а ние ще затваряме въгледобивния сектор.Чудо политика