Brexit се задава, а Франция и Германия с нов договор

Защо Макрон и Меркел ги е грижа и ще промени ли договорът нещо?
22 яну 2019 13:23, Елка Василева
94
Brexit се задава, а Франция и Германия с нов договор
Снимка: архив, Reuters

Франция и Германия ще подпишат днес нов договор с цел отново да затвърдят мястото си в центъра на Европейския съюз.

В момент, когато Обединеното кралство напуска ЕС и нарастващата вълна от популизъм отправя предизвикателство към изконните либерални ценности на блока, новият договор се ангажира напълно да ги защити.

Има богата символика в подписването в германския град Аахен, който през вековете е преминавал от ръцете на едната страна в тези на другата и обратно, и е известен на френски език като Екс ла Шапел, пише Би Би Си.

Но в крайна сметка ще промени ли нещо договорът?

Какво има в договора?

В проектоспоразумението Франция и Германия се споразумяват да установят общи позиции и да правят съвместни изявления по важни въпроси на ЕС - формализирайки сегашното си сътрудничество. Те също така планират да действат като единна сила в ООН.

От външната политика до вътрешната и външната сигурност, двете страни се ангажират да излизат с общи позиции, като същевременно се стремят да укрепят "способността на Европа да действа автономно".

Двете страни се ангажират за:

- Задълбочаване на икономическата интеграция с френско-германската "икономическа зона"
- Развиване на военните способности на Европа, общи инвестиции за "запълване на пропуските в капацитета, като по този начин се укрепят" ЕС и НАТО
- Поощряване на създаването на "обща култура" във въоръжените сили на двете страни и съвместни разгръщания, както и френско-германски съвет за отбрана и сигурност.

За младите хора има споразумение да се наблегне върху културния обмен и да се повиши изучаването на езиците на другата страна, като целта е да бъде създаден френско-германски университет.

Има и планове за по-тесни трансгранични връзки и по-голямо "двуезичие" от двете страни на границата.

Колко амбициозно е това?

Много от тези стремежи са чувани и преди.

Точно преди 56 години в Париж бе подписана първата Съвместна декларация за френско-германско приятелство.

"Оттогава различни френски и германски правителства говорят за духа на договора от 1963 г.", казва Дирк Льофен, началник на катедрата по политология и международни отношения в университета в Констанц.

Проф. Льофен смята, че няма драстична промяна, но вместо това договорът "продължава да преследва или нагажда старите цели в условията на днешните предизвикателства".

Той изтъква икономическите планове като потенциален сигнал за следваща стъпка за по-голямо сближаване двете страни.

За Алистър Коул от Кардифския университет значението на договора се крие в неговата символика. В контекста на Европа след Brexit той смята, че е предназначен да "обяви централната роля на Франция и Германия, макар че на практика между двете страни често има разногласия".

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще подпише договора, "защото вярваме, че светът се е променил драстично" от 1963 г., а неща като европейската интеграция "още не са били измислени" преди 56 години.

Има ли голяма опозиция срещу пакта?

Някои държави членки на ЕС смятат, че двете страни вече имат твърде голяма власт. Държавите от Централна и Източна Европа отказаха да приемат лидерска роля на Германия и Франция по въпросите на миграцията.

"Време е да се противопоставим на френско-германската ос с италианско-полска ос", заяви десният вътрешен министър на Италия Матео Салвини в деня на обявяването на окончателния текст на договора.

Той каза това при посещение в Полша с цел да оспори господството на Франция и Германия в ЕС с помощта на евроскептичен съюз, преди изборите за Европейски парламент през май.

Самият договор бе предмет на редица фалшиви новини във Франция и имаше конспиративни теории, че Макрон ще предаде територия като част от сделката.
Френският евродепутат Бернар Моно, бивш член на Националния фронт, заяви във видеообръщение, че договорът действително ще отстъпи граничните области Елзас и Лотарингия на Германия.

Твърдението се разпространи бързо в социалните медии, въпреки няколкото опровержения в традиционните медии - и факта, че Моно изтри видеото си. Той също така заяви, че немският ще стане официален език на двете области.

Лидерката на крайната десница Марин Льо Пен стигна дотам, че да обвинява президента Макрон, че заминава за Аахен, за да "унищожи по същество онова, което генерал Дьо Гол постигна, т.е. вкара Франция в първа лига (на великите държави)".

Защо Макрон и Меркел ги е грижа?

За Ангела Меркел историята има значение - нейната политика е повлияна от наследството на оцапаната с кръв Европа от 20 век.

В лицето на Еманюел Макрон тя е намерила партньор, който споделя виждането й поне за символичната тежест на миналото. Помислете за въздействащия момент, когато двамата лидери се прегърнаха, когато почетоха загиналите през Първата световна война.

Нищо чудно, че са избрали такава значима годишнина, за да стартират плана си да изведат Европа от сегашния период на нестабилност.

Критици в Берлин твърдят, че договорът е несъстоятелен и че - символично или не - възобновяването на господстващото френско-германско партньорство рискува да изплаши държавите от Източна Европа.

Тя ще подпише договора с едно на ум за това как ще остане в историята.

Жената, която се възприема от мнозина като де фактически лидер на Европа, все пак управлява по време на редица тежки кризи.

Скептици посочват, че е малко вероятно тя да остане достатъчно дълго време, за да види реализирането на всички обещания на договора.

Ще промени ли договорът нещо?

Властта на президента Макрон е намаля, откакто бе е избран през 2017 г. с обещание за редица от проевропейски мерки, включително общ бюджет за еврозоната.

Според проф. Коул основният въпрос не е договорът, а "много несигурното бъдеще на програмата за европейски реформи на Макрон".

Той обаче смята, че може да има някакво придвижване към по-интегрирана стратегия за сигурност и отбрана и дори към по-противоречивото споделяне на дълга в еврозоната.

По думите на германския външен министър Хайко Маас двете страни "обединяват силите си за борба за силна Европа, способна да предприеме действия, за мирен свят и основан на правила международен ред".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
2
 
! Отговори
Извод преди 5 години
Е и ?Нещо не ти схващам мисълта.Човека долу ти каза че сравняваш някакъв като представителна извадка за цяла България което е тъпо.Ама май не можеш да вденеш ай чао!
25
1
 
2
 
! Отговори
Извод преди 5 години
Голяма грешка е да се фукаш с много сертификати.Ако разбираше поне малко от икономика щеше да знаеш че бизнеса иска човек който да му свътши същата работа за най-малкото възможно възнаграждение.Тоя с многото сертификати ще иска егаси заплатата и бизнеса ще предпочете тоя дет може да свътши същата работа но няма да иска толкова пари.Примерно за кво ми е сертификат по финландски френски унгарски и немски като с един англииски щи я свърша ама ще взема 1500 а тоя с 20-те сертификата щи иска 5 бона
24
2
 
3
 
! Отговори
Англосаксонец преди 5 години
Ти ми говориш за някакъв си човек аз ти говоря за масата.Нещо нямаме чуваемост.
23
1
 
2
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Язук наистина за да задържат Вердюн франсетата карат англицаните да нападнат при Дома.Първият ден при Сома е известен като най-черният в историята на британската армия.Умират хиляди.Бог да прости храбрите англииски войници.Явно е било напразно.
22
2
 
2
 
! Отговори
ЦРУ преди 5 години
Американците ги спасиха в две световни войни, а след това франсетата им забиха нож в гърба и се съюзиха с немците. 75 години по-късно берат плодовете на решението си - немска колония. Язък че умираха американски войници за тези мишки.
21
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След този договор англичаните са още по- ужасени от оставане в ЕС.
20
3
 
5
 
! Отговори
Англосаксонец преди 5 години
Индииците са 100 пъти по кадърни от средностатистическият бг студент завършващ вишу без да знае таблицата за умножение.Има и умни СМГ и тн ама са по Англия и Америка
19
2
 
5
 
! Отговори
ЦРУ преди 5 години
До МoшеАма Франция държава ли беше? Не я възприемам като такава. САЩ, Русия, АНГЛИЯ, Израел, Китай, Турция са държави. Германия е държава щото си гони интересите, зер цяла Европа завладя без пушка да гръмне. Италия и Полша са държави защото макар да са малки се опитват някак да си защитят интереса. А Франция е едно НИЩО, една патеричка, едно васалче. Ако нямаше ядрени оръжия и място в Съвета за сигурност (което скоро ще й бъде отнето от Германия) никой нямя да я брои за жива.
18
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ние от здружение "тенис за милиончета" се интересуваме само от времето в Монако.Всеки може да се присъедини на меркантил.ком, засега само аз съм член. Обичам да пиша и под статий за Бербо и Кобрата
17
0
 
4
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Във франция нямало жълти жилетки да бе все едно не чет френски медии.Както и да е!Немците показаха как се превзема ядрена държава без да се даде и една жертва.Имаше един много хубав британски лаф продавам френски оръжия неизползвани хвърлени само веднъж при капитулирането.Макар че френците с немският не ги виждам.Та те един англииски не могат да научат.
16
2
 
8
 
! Отговори
КОРОНАТА преди 5 години
"Френския евродепутат Бернар Моно твърди, че договорът ще отстъпи френските гранични територии Елзас и Лотарингия на Германия. Също така немския ще стане официален език."Най-голямата щета, която нанесе ЕС на Франция е, че уби френския патриотизъм. Доживях Франция да предаде без бой Елзас и Лотарингия. Хахаха, докъде ги докара бабоeбеца! Неслучайно хората протестират така люто. Това е ЯВНА загуба на суверенитет и предаване на територии! Добре че Англия напуска този райх!
15
4
 
2
 
! Отговори
franse преди 5 години
Париж не го, имам приятел върнал се преди 3 дена от там. Няма нито една жълта жилетка и всичкото това са постановки. Откакто Макрон махна вдигането на акциза и жълти жилетки няма. Има купени медии, които показват стари кадри.
14
6
 
13
 
! Отговори
КОРОНАТА преди 5 години
Във Франция Макрон има подкрепа под 20%, а Париж гори. Някой питал ли е френския народ дали иска още по-тясна интеграция с Германия? Забравих, в ЕС не си падат много по питанията и референдумите! Накрая от толкова интеграция Франция ще се окаже немска провинция! Короната се спаси и скоро ще се радва на стандарта на Швейцария и Норвегия (също извън ЕС), а вие роби помпайте немската икономика за сметка на националните интереси на собствените си държави.
13
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русофили ЕС се разпада на Франция и Германия,...и останалите !Радвайте се, Путин ви е обещал "Рай", ама преди това да му платите газа !
12
5
 
7
 
! Отговори
Ала_Бала преди 5 години
Вече е ясно, ще останем само обикновени слуги в т.н. ЕС. Не ни остава нищо друго освен за Bulexit!
11
3
 
9
 
! Отговори
КОРОНАТА преди 5 години
Вместо да се обърне внимание на недоволството на хората и да се търсят начини за решаване на проблемите, евро аятоласите тръгват да правят още по-голяма "интеграция". Примката се затяга, скоро националните правителства няма да имат тежест и няма да могат например да спрът истанбулската конвенция, пакта за миграцията или да напуснат ЕС и да искат. ЕС е Германска империя. Поредния опит на тези влечуги да завладеят Европа. Короната няма никога да бъде роб на смъртния враг.
10
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Германия и Франция направиха ЕС и поканиха куцо и сакато за да ги култивира.Те обаче се оядоха и започнаха да ги "зарипат", да ги плюят, да ги мамят.Именно затова Великобритания реши да напусне този съюз, за да е плаща на Андрешковците от източния блок.Сега се открива възможност на по късен етап към Франция и Германия отново да се присъедини и Великобритания !
9
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Niki, качвай се на пилона, шефа вика бе
8
10
 
8
 
! Отговори
niki преди 5 години
Оцапахте ли гащичките пак платени ***?Европа ще е има и ще е световна сила, колкото и да не му се иска нито на Дъмп, нито на Пътин.
7
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Събрали се в гай клубъ и решили да правят немско-френски парад на суетата