Да бъде създаден европейски самолетоносач? Това е химера!

Идеята е "безумна", "скъпоструващ военен фанатизъм"
16 мар 2019 12:00, Елка Василева
107
Да бъде създаден европейски самолетоносач? Това е химера!
Снимка: архив, Reuters

"Зле обмислена", "безумна", "налудничава идея". Предложението на приемничката на Ангела Меркел за създаване на европейски самолетоносач, получило одобрението на германския канцлер, бе разкритикувано от много експерти, които се съмняват, че то може да бъде осъществено.

"Намирам, че е добре и е справедливо Европа да разполага с такова въоръжение", заяви в понеделник Ангела Меркел, ден след като Анегрет Крамп-Каренбауер представи идеята си.

В момент, когато Франция и Германия обмислят обща европейска отбрана и работят заедно върху създаването на нов европейски изтребител, Крамп-Каренбауер предложи също така "създаването на европейски самолетоносач, който да засили ролята на Европейския съюз като сила за сигурност и мир".

"Идеята не вдъхва доверие, защото предполага, че Европейският съюз е глобален геополитически играч с център на политическата тежест, самостоятелна възможност за взимане на решения и предприемане на действия, военна йерархия и т.н.", казва пред Франс прес Жан-Силвестър Монгрение от френско-белгийския институт "Томас Мор".

"Няма никакъв смисъл от европейски самолетоносач. Какъв е смисълът да има "голяма тояга", ако я държи комитет, в който не съществува съгласие за ползата от нея, срещу кого, кога и как да я използва?", пише в Тwitter Майкъл Шуркин, анализатор от американския мозъчен тръст РАНД.

Според Томаш Валашек, директор на мозъчния тръст "Карнеги Европа", "идеята е безумна" и не отговаря на нито един от приоритетите на Германия в Европейския съюз и НАТО. Единият от заместник-председателите на коалиционния партньор на Ангела Меркел, Германската социалдемократическа партия, Ралф Щегнер от своя страна разкритикува "скъпоструващия военен фанатизъм".

Германия по исторически причини едновременно води строга бюджетна политика и далеч не е на лидерски позиции във военен аспект, а процедурите по взимане на решения за използване на сила са много по-тежки в сравнение с тези в други страни.

Политически пречки

"Франция и Великобритания имат политически системи, които позволяват взимане на бързи решения", без да има нужда от предварителното съгласие на парламентите им. "Не си представям как германският парламент ще успее да постигне съгласие дали самолетоносачът да е с ядрен двигател, а още по-малко да се използва за военни мисии", подчертава Шуркин.

"Върховенството на Бундестага (долната камара на парламента) при взимането на решения за военна интервенция, което е понятно от историческа гледна точка, изключва възможността за реакция и бързи действия", добавя Монгрение.

Казано по-общо, снабдяването с елемент на военен суверенитет като самолетоносач изисква истинска и ясно формулирана европейска визия за отбраната.

"Ние обаче сме доста далеч от нея. Достатъчно е да си припомним разногласията между Франция и Германия (и Германия и Великобритания) по въпроса с продажбите на оръжия, създаващи опасност от парализиране на износа" , казва Монгрение, намеквайки за противоречията между Париж и Берлин във връзка с желанието на Германия да блокира продажбата на оръжия на някои политически режими, което е изключително неизгодно за Франция.

Европейският самолетоносач би довел и до много технически предизвикателства във връзка с тенденцията държавите членки на ЕС да купуват или да разработват въоръжения отделно една от друга. Страните от Бенелюкс например решиха наскоро да купят американски изтребители. Не съществуват никакви признаци, че те ще ползват разработвания в момента нов европейски изтребител.

На последно място, най-новата история не е окуражаваща. Париж и Лондон вече са правили в края на миналия и началото на този век неуспешен опит за създаването на съвместен самолетоносач.

"По принцип споразуменията за индустриално сътрудничество в областта на оръжията целят икономии по съответните програми. В меморандума за разбирателство между Франция и Великобритания от март 2006 г. от самото начало имаше, от една страна, много неясноти, а от друга, дисбаланс в ущърб на Франция", заяви през 2014 г. френската Сметна палата, според която е имало "значително оскъпяване (повече от 200 милиона евро през 2013 г.) на проекта, без Франция да получи нещо в замяна".

"Може би всички ние трябва да спрем да придаваме значение на зле обмислени (и вероятно спонтанни) предложения на европейски политици по въпросите на отбраната и сигурността", написа в Тwitter Брюно Тертре от Фондацията за стратегически изследвания.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


107
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
2
 
4
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Несериозно е. Европейския самолетоносач ще замята перката наляво с чупка в кърмата.
72
1
 
3
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
До ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА Въпросният турски самолетоносач е испанският Хуан Карлос. Цената му е 900 млн евро, капацитетът му е 20- 24 самолета. подробности чети в нета.
71
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Америка има доста Русия и Китай също.И защо Европа да няма имаме повече население и пари и от САЩ и от Русия имаме само по-ниски разходи за отбрана, но има ли пари това лесно се оправя.Май някой се застрахова и го е страх Европа да не сране военно неависима.Кой ли да същия перхидроления фюрер с мозък на бебе от Вашингтон.Ако европейския самолетоносач е химера, пък тая статия е реална съвършено американска пропаганда.
70
0
 
1
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
Испанските авианосци от клас Хуан Карлос са евтини и напълно достатъчни за водене на европейска политика на други континенти. Цената им от 450 млн. евро позволява по-голям брой от тях.
69
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз също не виждам смисъл от самолетоносач. Европа се е цивилизовала отдавна за да е над тези неща.От тодобен вид оръжие се нуждаят агресивни и нападателни държави, като САЩ. те имак 10тки такива. Да могат да водят войни по цялата земя. За нас ще е достатъчно да се измисли подходящо оръжие, което да ги неутрализира.
68
0
 
1
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
До шматкаЗа да има в ЧМ платноходки и круизери, трябва да има корвети и фрегати. Просто е. Боко е добър губернатор на еврогуберния България, но нека остави световната геополитика на други.
67
0
 
0
 
! Отговори
А бе преди 5 години
Естествено,остава въпроса-кой плаща за агресивната и ефективна китайска икономика?Ами който навсякъде другаде-раята!Само че в Китай контролират потребителските възможности на населението и чат пат ги орязват!Почти всички усилия са насочени към износа,като източник на икономическа мощ.Едва напоследък се обръща повече внимание на вътрешното потребление,поради забавянето на световната икономика.На практика стандартът на населението расте много по-бавно от самата икономика,съвсем целенасочено!
66
0
 
2
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До опетковПлевньо ти ли си?
65
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И аз искам в ЧМ да има платноходки и круйзери а не самолетоносачи---ТО ТАКА АМА НАПОСЛЕДЪК САЩ МНОГО СЕ ПРЕЧКА НА ЕВРОПА...
64
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да бъде създаден европейски самолетоносач---ИДЕЯТА Е ЧУДЕСНА. ЩЕ НИ ТРЯБВА ЗА БОРБА С ЕДНИ "ДЕМОКРАТИЧНИ СЪЮЗНИЦИ"ОТТАТЪК АТЛАНТИКАДАЖЕ ТРЯБВА ДА НАПРАВИМ 15 БРОЯ...
63
0
 
8
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До ха хаПросто на Европа не и е нужно.Тези кораби са за нападения.Аз не искам да нападаме никого както и повечето европейци.Колкото и глупости да говори Боко каза една истина.И аз искам в ЧМ да има платноходки и круйзери а не самолетоносачи
62
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европа ще се оправи само и единствено тогава когато изгони всички американци. Не трябва да остава нито една военна база на САЩ.
61
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Няма никакъв смисъл от европейски самолетоносач. Какъв е смисълът да има "голяма тояга", ако я държи комитет, в който не съществува съгласие за ползата от нея, срещу кого, кога и как да я използва?", пише в Тwitter Майкъл Шуркин, анализатор от американския мозъчен тръст РАНД.@Имах си аз американците да не са против. Нали така Европа ще намали значително зависимостта си от американската армия. Ще реват и ще подлагат крак на идеята само и само ЕС да остане в мъртвата хватка на Вашингтон.
60
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До опетковПутин им го каза че ако Украйна се върне в евразийския съюз, Крим ще се върне в Украйна. Но ако са в НАТО просто няма как.
59
0
 
4
 
! Отговори
А бе преди 5 години
До АнонименНе е точно така!В Китай има нещо 100% комунистическо и това е държавното планиране!Държавата дава насоките за развитие и гради инфраструктурата(дори да е на загуба сама по себе си),а частните фирми осъществяват икономиката(под доста стриктен контрол).Често се случва частни фалиращи фирми да бъдат изкупени на безценица от държавата,оздравени и отново продадени на частни инвеститори.Отделно държавата подпомага частни фирми станали обект на борсови атаки.Не е проста китайската работа!
58
0
 
2
 
! Отговори
11 преди 5 години
До опетковАман от ***.
57
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До опетковКрим си беше руски, а Турция и после Франция и Германия постоянно се опитват да го завземат. Беларус беше изгорена в 1941 г, а Грузяи беше турска 800 г,
56
1
 
2
 
! Отговори
Хахахахахаха преди 5 години
О опетков Идеята си е много добра и подходяща за Европа при наличието на враг като Русия пред портите и.И как ще използва Европа този самолетоносач срещу Русия??? Един палубен самолет има наполовина по-малко оръжие и гориво от наземния, заради ограничените размери и тегло. Самолетоносач срещу Русия може да се използва в Черно и Балтийско море и Северния ледовит океан. В Черно море е полуостров Крим с руски ракети с обсег 500 км, а цялото Черно море е 900х500 км грубо. За севера и за Балтика
55
7
 
2
 
! Отговори
опетков преди 5 години
До Ами Ти каза най-голямата смешка за "миролюбивата" Русия, която била и "нормална "държава. А как тази "миролюбива" държавица е заграбила земите на всичките си съседи и продължава да напада и завладява: Крим, Грузия, Белорусия?
54
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия има потенциал за всичко и го доказва на практика. Един от атомните ракетни крайцери може да им види сметката сам. Пуска ядрено торпедо от комплекса "Водопад" и за няколко секунди всичко приключва. Това торпедо лети във въздуха ниско и в района на ударната група се гмурка под водата. Там дори не е нужно да удари директно самолетоносача. Ядрения удар ще помете всичко.