В Дания: Пропуква се северният модел на социалната държава

Недоволните избиратели може да кажат: "Стига"
5 юни 2019 17:00, Елка Василева
106
В Дания: Пропуква се северният модел на социалната държава
Снимка: архив, Reuters

Северният модел на социално благополучие, на който дълго време мнозина по света завиждаха в стремежа към егалитарна утопия, заскърца.

Застаряването на населението караше политиците в целия регион години наред да ограничават щедрата социална държава, грижеща се за хората през целия им живот. В Дания утрешните избори може да се окажат повратна точка и недоволните избиратели да кажат: "Стига", пише Ройтерс.

Датчаните, подобно на гражданите на останалите северни страни, плащаха с голяма охота едни от най-високите данъци в света, защото смятаха, че си струва тази цена да бъде платена, за да имат универсален достъп до здравеопазване, образование и грижи за възрастните хора.

Но поредица правителства съкращаваха разходите, за да намаляват бюджетния дефицит и това стана причина повече хора да започнат да вадят пари от джоба си, за да плащат за нещо, което преди е било безплатно.

"В Дания плащаме много високи данъци и в това няма нищо лошо. Но смятам, че в замяна имаме право да изискваме определени услуги", каза Соня Блютсьо, пенсионерка.

Общината уведомила 92-годишната й майка, която е с деменция, че почистването на малкото й жилище в дом за възрастни хора в град Асенс, Централна Дания, ще бъде намалено наполовина, до само десет пъти в годината.

Майка й, която живее от държавната си пенсия от 9000 датски крони (1350 долара), не може да си позволи да плаща на частна фирма за почистване, защото това би излязло някъде около 1000 крони на месец, каза Блютсьо.

Решението на общината предизвика възмущение в социалните мрежи, превърнало се в илюстрация на тлеещия гняв от подобни съкращения на разходите. Това възмущение накара премиера да коментира случая в парламента и след това решението беше отменено.

Ерозията на социалната държава се превърна в определящ фактор за кампанията преди изборите на 5 юни. Дания е страна, в която хората дават всеки месец на държавата средно по 36 процента от личните си доходи.

Според социологическите проучвания премиерът Ларс Льоке Расмусен от "Венстре" (Либералната партия) ще загуби властта в полза на Мете Фредериксен от Датската социалдемократическа партия.

ДСДП на Фредериксен спечели народната подкрепа, като обеща да увеличи публичните разходи и бизнесът и богатите да плащат по-високи данъци, за да има повече приходи за социалната система. Обеща и да върне назад част от пенсионната реформа чрез даване на възможност на хората с натрупан 40-годишен трудов стаж да се пенсионират по-рано.

Расмусен обаче обвини съперничката си, че "продава илюзии".

"Или накрая избирателите масово ще се разочароват от Вас, или ще оставите огромна дупка в хазната", каза той на Фредериксен за намеренията й към пенсионната система в телевизионен диспут между двамата по-рано тази година.

Датчаните се обръщат към частния сектор

Леви политици и активисти по целия свят сочат северния модел като златен стандарт за социалната държава.

Този модел намери място например в кампанията за президентските избори в САЩ, когато кандидатът на демократите Бърни Сандърс изтъкваше Дания като образец, за да обясни виждането си за идеалното бъдеще на Америка.

Но с постепенното оттегляне от трудовия пазар на поколението на така наречените бейби бумъри трудният избор, пред който е изправена Дания, стои и пред останалите северни държави. Избирателите имат усещане за увеличаваща се несигурност и все повече поставят под натиск политиците да съхранят грижливо пазения им модел на социално благополучие.

През април във Финландия Финландската социалдемократическа партия спечели парламентарни избори за пръв път от 20 години, след като агитираше, че ще повиши данъците, за да покрие растящите разходи за социалната система.

На миналогодишните избори в Швеция, една от най-богатите страни в Европа, националистическата партия Шведски демократи увеличи подкрепата си благодарение на опасенията, свързани с имиграцията и социалната държава.

Северните страни все още са на върха в класациите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за страните с най-големи публични разходи на глава от населението за социално подпомагане на бедните, възрастните, хората с увреждания, болните и безработните. В тази група се нареждат също страни като САЩ, Германия и Япония.

С отделяните 28 процента от брутния вътрешен продукт самата Дания харчи по-голяма част от богатството си за обществено благополучие от повечето европейски страни и по този показател изостава единствено от Франция, Белгия и Финландия.

Но много датчани са уморени от начина, по който се развиват нещата след две десетилетия на икономически реформи.

Съкращенията на разходите за здравни услуги, които включват всичко от безплатни лекарски прегледи до лечение на рак, доведоха до закриване на една четвърт от държавните болници само за последното десетилетие.

Според неотдавнашно социологическо проучване над половината датчани нямат доверие, че общественото здравеопазване ще им предложи правилното лечение. Поради това делът на хората сред 5,7-милионното население на Дания, които се осигуряват в частни здравни фондове, се е увеличил до 33 процента при едва 4 процента през 2003 г., сочат данните на търговската организация Insurance and Pension Denmark (Осигуряване и пенсии в Дания).

Други съкращения на разходи през последните десет години доведоха до закриването на една пета от държавните училища, а публичните разходи на човек от населението над 65 години като домове за възрастни хора, почистване и възстановяване след прекарана болест, намаляха с една четвърт.

От началото на миналото десетилетие правителствата въведоха освен това непопулярни мерки за насърчаване на хората да работят по-дълго.

Те включваха постепенно увеличаване през следващите десетилетия на възрастта за пенсиониране на 73 години - най-високата в света - при 65 сега, премахване на социални привилегии за по-ранно пенсиониращи се хора и намаляване от четири на две години на срока за получаване на помощи за безработица.

Съревнование по харчене

Макар че тези политически мерки доведоха до рационализиране на публичните финанси и икономически растеж, който след 2010 г. е средно 1,6 процента - тоест над средния за ЕС, утрешните избори може да ознаменуват смяна на курса.

Фредериксен казва, че през следващите пет години ще увеличава публичните разходи с по 0,8 процента на година - общо 37 милиарда крони през 2025 г., за да подпомогне социалната държава.

"Причината, поради която не искате да заделяте парите, нужни за поддържане на сегашното ниво (на социално благополучие) е, че искате да има някакъв буфер и за намаляване на данъците", обърна се тя към Расмусен в телевизионния диспут.

Фредериксен обаче е обвързана със закон, приет през 2012 г., който не позволява бюджетният дефицит да надхвърля 0,5 процента от БВП - това са доста по-строги правила от тези на ЕС, които определят таван от 3 процента.

Посланието й за увеличаване на разходите обаче намира добър отзвук в обществото. Същото важи и за по-твърдата й позиция по въпроса за имиграцията, което й помогна да привлече гласоподаватели и от лагера на антиимиграционната Датска народна партия.

Расмусен заяви, че приемлив вариант за постигане на определено равнище на социално благополучие могат да бъдат и напредъкът в технологиите и допускането на повече частни играчи в области като здравеопазването и грижите за възрастните хора.

Но миналия месец той смени курса и обяви план да повишава публичните разходи с по 0,65 процента на година - почти толкова, с колкото иска да ги повишава и ДСДП.

"Няма достатъчно хора"

Тъй като държавният дълг е 49 процента от БВП - доста по-малко от средните за ОИСР 111 процента, а бюджетът е близо до това да бъде балансиран, има свободно пространство социалните разходи да бъдат повишени, смятат икономисти.

Но Ян Стьоруп Нилсен от групата за финансови услуги "Нордеа" смята, че някои предизборни обещания като тези и на двамата кандидати да назначат 1000-2000 нови медицински сестри, са нереалистични, при положение, че заетостта е рекордно висока - тя възлиза на 2,77 милиона души или 97 процента от трудоспособното население.

"Проблемът е, че няма достатъчно хора", добави той. "Засега политиците не могат да направят кой знае какво. Може да казваш, че искаш 1000 нови сестри в болниците, но няма откъде да ги намериш", заяви Нилсен.

Той предупреди, че повишаването на публичните разходи крие риск от прегряване на икономиката и намаляване на икономическия растеж, ако повишените разходи доведат до прехвърляне на още хора от частния към публичния сектор.

Пенсионерката Блютсьо заяви, че когато ограничили услугите за майка й, тя започнала да прави всичко възможно да почиства жилището, когато ходи да я вижда, но отказва да върши редовното чистене, което преди предлагала държавата.

"Ако го направя, общината ще постигне целта си да ореже разходите и да накара нас да запълваме празнотата", каза тя.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
86
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Датчанина не търси качеството в бита. Жилището му е мижаво. Без много удобства. Ако колата му е с издухан мотор. Минава на колело. Терена е равнинен. Ако мине и на риба и бира успел е. Целта му е авантата и развлеченията. Пък било то на чужда сметка.
85
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Комфорта за датчанина е да ползва големите социални помощи. За детски, за безплатен ток, много малък наем, а някъде е и без пари. Плаща общината. Ако е с пет деца. Живее без грижи. Както и децата. Датчанина не е придирчива на алкохола. Важно е да е безплатен. И музиката да върви.
84
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Датчанина е соц. тарикат. Обича некой чужденец да му работи или в стопанството или във фирмата. Винаги обича безкрайния купон , но да му плаща сметката немеца. В бита си не блести с комфорт и лукс както немеца. Колата не му блести като на немеца. Той е нещо като гърка. Ако гърка на обят спира работа и е в дълъг сън следобет. Датчанина спи до обят и тогава става за работа.след 18ч. Почва пиячката.
83
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 81Нямам намерение да падам до твойто ниво - но все пак 45 години социализъм направиха БГ дупката която е в момента. Още по-лошото е че същите соц величия продължиха да управляват и след прехода. Това само потвърждава тезата ми че соца е зло. Ако за 30 години обаче не си намерил начин да изкарваш честно пари проблема си е твой - не.е нужно да хейтиш другите които са Ок.
82
3
 
9
 
! Отговори
фори преди 4 години
Пропукват се дебелите глави нашите псевдо-политици и бизнесмени, а не социалната държава в Дания.
81
2
 
9
 
! Отговори
До Анонимен 79 преди 4 години
къде са парите в прехождащата 30 години не-социалистическа България, мpъxльo?от какъв зор демократичната държава национализира парите в частните фондове и закрива частни банки, минали проверка от нейния и финансов надзор месец по-рано? за да може хората, които работят в големи частни фирми, гледани под лупа от корумпираната държавна администрация, да плащат субсидии на партии, къщи в Барселона, да пълнят офшорни сметки, и да изхранват вас, тpoлещите михлюзи, дето цитират тачър и пиночет.
80
2
 
6
 
! Отговори
някой преди 4 години
Брей, не бях чувал досега жив човек да е доволен, че плаща големи данъци!А съм говорил със много шведи...
79
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Всичко на социализма е супер само че в един момент парите свършват"Маргарет Тачър
78
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 77Не забравяй, че тази :консумация" също така създава и още работа.
77
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Дания нещата са премерени. Не са в корупцията като при нас. Но са масово в Социалните грижи. Може жена да няма брак и мъж до нея , но ако е с три деца е силно подпомогната от държавата. Просто живота и е уреден и без да работи. Това , че консумират четрима не им прави впечатление.
76
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Просто предното поколение си поживя леко и безотговорно и остави младите да им плащат борчовете."С един ТРИЛИОН датски крони ("само" 200 млрд. евро), не им ги мисли "борчовете".
75
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименПенсионерката не чисти къщи, а държавата и чисти стаятя.
74
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нормално, то всяка система се разпада в момента която почнеш да храниш и издържаш няколко милиона мусуганета които не искат да работят и живеят на твои гръб.
73
5
 
29
 
! Отговори
дед Мароз преди 4 години
Социализмът свършва, когато свършат парите на другите!
72
7
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А тая недоволна пенсионерка що не се смени с някоя нашенска баба. Да види как не само на майка си къщата, ами още 5 къщи ще чисти само и само да докара някой лев към "огромната" си пенсия. А 92 годишната и майка ще става в 5 да ходи да човърка с мотичка нивата, че иначе глаааааддд! Не знаят те как се живее по света и си мислят, че да изчистиш 1 къща веднъж седмично е драма.
71
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До кзводаВъййй... Много си умен, баце :)
70
17
 
28
 
! Отговори
извода преди 4 години
Социализмът е противоестествена форма на живот.Колкото повече се бавят, толкова по-разрушителна ще е лавината след това.Правилната политика е да се наблюдават явленията и да се изпуща напрежението.Просто предното поколение си поживя леко и безотговорно и остави младите да им плащат борчовете. Както сега средното поколение все още плаща мечтите на предните поколения, но кагато дойде време до тях, няма да има кой да им подаде ръка.
69
19
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 65Всичко си имат в САЩ и Япония, и пенсии и социална политика и адекватен жизнен стандарт, а в *** има само завист, злоба и намръщени "граждани".
68
10
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Отказва да чисти, понеже я мързи и е под нивото и, а не че държавата би спечелила. Довчера държавата е правила това (сигурно с работници-имигранти), днес тази тази датска принцеска трябва да се поизцапа. Ще се разплача от мъка. Дания е много враждебна към имигрантите и измисля какво ли не, за да построи високи стени. Те какво си мислеха, че няма да застареят ли? Сега трябва да си размърдат дъртите трътки и да си чистят.
67
2
 
38
 
! Отговори
One Man Army преди 4 години
В България такива проблеми няма. Тук масово се укриват данъци, особено от т.нар. бизнесмени + слаба икономика. Да му мислят датчаните.