Евродепутат предлага: ЕС - част от новия "световен ред, основан на империи"

За да се защити, Евросъюзът трябва да е силов, а не мирен проект
Обновена: 26 окт 2019 18:35 | 26 окт 2019 18:30, Екип на Investor.bg
178
Евродепутат предлага: ЕС - част от новия "световен ред, основан на империи"
Снимка: БТА, архив

Както всички "империи“, ЕС в крайна сметка може да се разпадне. Но външният натиск върху европейските държави прави по-голяма вероятността те да овладеят различията си и да продължат да се държат заедно. ЕС беше наричан мирен проект. В съвременния свят той е по-скоро силов проект - и с право.

Във Великобритания и САЩ идеята, че ЕС може да изяви претенции да бъде суперсила, обикновено се третира или като нелепа, или като застрашителна, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.

Така че, когато наскоро Ги Верхофстад, виден член на Европейския парламент, издигна аргумента ЕС да бъде част от нововъзникващия "световен ред, основан на империи“, имаше предсказуема реакция.

На конференцията на консерваторите в Обединеното кралство неговите думи, взети от реч пред либералдемократите (техни врагове, които са срещу Brexit), бяха посочени като пример за опасните имперски амбиции на ЕС - и доказателство, че напускането на съюза е единствената безопасна опция за Великобритания.

Верхофстад може да си позволи да бъде арогантен. Но в този случай той също така се оказва прав. Възходът на Китай и Индия, и политиката "Америка преди всичко” на президента на САЩ Доналд Тръмп правят по-важно от всякога европейските държави да защитават своите интереси заедно.

Някога ЕС мечтаеше целият свят да премине към основаваща се на закона система, подобна на тази в съюза. Но световен ред, оформен от Китай на Си Дзинпин и Америка на Тръмп, ще се основава на силата, а не на правилата. Избухването на световната търговска война подчертава, че малките европейски държави вече не могат да разчитат на международни правила, за да се защитят. Те се нуждаят от мащаба и влиянието на ЕС.

Изборът на бившия белгийски премиер Верхофстад на думата „империя“ - с нейните конотации за завоюване - беше неподходящ. ЕС е империя, която работи чрез покани. Никой не е принуждаван да се присъедини. И въпреки трудностите с Brexit, всеки член е свободен да напусне. По-точно би било да се каже, че ЕС може и трябва да се стреми да бъде суперсила - една от четирите или пет основни световни сили, способни да формират глобалния ред.

Този стремеж е напълно постижим. Всъщност във важни аспекти той вече бе постигнат. Наскоро Европейският съд постанови, че отделните страни могат да изискват от Facebook да свали клеветническо съдържание на глобална основа.

Решението на Съда беше взето в отговор на жалба от австрийски политик и предизвика незабавен и загрижен отговор от Facebook. Ако това беше просто решение на австрийски съд, калифорнийският интернет гигант би могъл да го пренебрегне. Европейският съд обаче властва над пазар от над 500 милиона души в сравнение с 9-те милиона в Австрия. Амбициите на Facebook за дигиталната валута Libra също ще бъдат оформени от решения, взети в Брюксел. Решенията на ЕС - добри или лоши - променят поведението на най-големите световни компании, от Силиконовата долина до Южен Китай.

Целият анализ четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


178
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
0
 
4
 
! Отговори
Верно преди 4 години
До Край"Тези които не искат и не могат да се бият никога в историята на света не са успявали.Даже не са оцелявали."Азбучна истина.Обаче най-добре са от една нация,дето кара другите да се бият в тяхна полза без да го съзнават!Е това е да си от най-хитрите на света!Сещате се за кои става дума.
60
0
 
3
 
! Отговори
Факт преди 4 години
До АнонименВойните са толкова контролируеми,колкото и революциите.Защото ги предизвикват едни и същи хора.Няма да казвам кои,щото трият и банват.Сещате се.
59
2
 
1
 
! Отговори
Край преди 4 години
Тези които не искат и не могат да се бият никога в историята на света не са успявали. Даже не са оцелявали.
58
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като войната е много по-контролируема от революцията.
57
3
 
7
 
! Отговори
Мда преди 4 години
Вероятността ЕС да стане империя е по-малка,отколкото да се разпадне.Много по-малка.Каква империя може да се получи от 500млн. съюз,който не може сам себе си да защити от ислямското нашествие и е тотално манипулиран от външна сила(САЩ)???Най-малкото империята трябва да е суверенна,да сте видели зависима империя?
56
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до край,ЕС ти е дал свобода, оди се бий за ресурси като не ти харесва тука. Да те видим колко време ще изкараш в Турция или Китай, па и в Русия.
55
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Капитализмът се развива циклично с кризи. Чакаме поредна рецесия. На капитализма му трябват нови пазари за да изпълни формулата пари-стока-пари прим. Дори, когато става дума за човешки ресурс формулата е същата.Какво произвеждат и къде ще го продават като има свръхпроизводство?! Капиталът е свръхконцентриран в ръцете на шепа старчоци. Младите наследници нямат качествата на бащите си. На 50 години елитът трябва да се сменя. Как по-точно ще стане това?! С война?!
54
3
 
2
 
! Отговори
Край преди 4 години
Сегашния ЕС е структурата с най-голямата бюрокрация която историята и света са виждали. ЕС е без военна а от там и без политическа тежест. Империите /САЩ Русия Китай/ пък Турция се бият за ресурсите на близкия изток ЕС само храни бежанците от там и се моли да и доставят газ.
53
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Миналото, настоящето и бъдещето принадлежат на капитализма. За съжаление България не по своя воля беше вкарана в най-малоумния експеримент за всички времена и вече 30 години берем плодовете. Още поне 30 години няма да се оправим защото българското самосъзнание беше увредено.
52
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Винаги може да стане по-зле.
51
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ЕС е поредната мъчителна утопия родена от европейския "гений".Като стана дума за гений, живеем във време на капиталистически империализъм, както е писал Карл Маркс.Дори да не ги забелязвате протестите в целия свят ще ескалират. Рано или късно, осъзнато или не, този ред наречен капиталистически империализъм ще се срине. В известен смисъл Социалистическия блок омекотяваше прехода към по справедлива социална система, но светът иска да стане по трудния начин.
50
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нещо, но само подобно. Римската империя е съществувала чрез терора, какво трябва да стане, в цяла Европа да властва терор ли? Плюс това има десетки държави с многовековна история, нашата дори е хилядолетна, как така някой костюмар ще дойде и ще ми каже, че вече няма България, а нещо друго. ЕС в сегашния вариант е най-правилния формат, само има нужда да се донастрои и толкова.
49
0
 
1
 
! Отговори
Край преди 4 години
Ами съществувало е римската империя е била нещо подобно.
48
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до Край,такова нещо няма да съществува никога. Ако е било възможно е щяло да се реализира досега.
47
5
 
2
 
! Отговори
Край преди 4 години
Най0големия проблем за реализирането на Европейски съединени щати е езика. ЕС трябва да намери заместител на английския - *** и ефикасен като него но общ и задължителен за всички страни в ЕС.проекта ЕСПЕРАНТО ще се възроди.
46
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Науката била за ***, много интересно твърдение :DDDDDD
45
6
 
3
 
! Отговори
Край преди 4 години
Пред ЕС има два пътя. Постепенно заличаване на националните държави и претопяване на народностите на базата на общ език религия и култура единна армия и външна политика - Нещо като Европейски съединени щати. ИЛИ Разпад. За нас българите първото е по-добре. Също и за повечето народи в ЕС. Всеки един от тях е малък на фона на света.Даже и Германия и Франция по отделно са джуджета.
44
2
 
2
 
! Отговори
Слав Караславов преди 4 години
"За да се защити, Евросъюзът трябва да е силов, а не мирен проект"------------------------------------------------------------------------------------------За да се защитава и ексестира ЕС трябва да се преустрои, предстоят му сериозни реформи.ЕС със сегашните институции и безкрайната бюрокрация, липса на концепция за развитие през следващите 30-40 години, приоритет на политическите решения без оглед на икономическите посдедствия е обречен на бавна смърт. Каво да кажем за театъра "Брекзит"?
43
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Лоу Даун 48Ееееее, не обиждай избирателите на БСП де!
42
5
 
3
 
! Отговори
Лоу Даун преди 4 години
Изборите могат да интересуват само някой пенсионер с отдавна отминал сексуален живот.