Полша се кани да настигне Германия икономически след 20 г.

Преди 16 г. Полша беше една от най-бедните страни в ЕС
27 фев 2020 23:09, Елка Василева
70
Полша се кани да настигне Германия икономически след 20 г.
Ярослав Качински. Снимка: архив, БГНЕС

До 2040 г. Полша и Германия ще се изравнят икономически, убеден е лидерът на полските консерватори Ярослав Качински. Но дали амбициозните цели са постижими?

През януари в Берлин мнозина останаха слисани, когато Ярослав Качински, лидер на управляващата в Полша партия "Право и справедливост" (ПиС) каза, че през следващите 20 години икономиките на страните от Централна и Източна Европа ще настигнат тези на Запада. Качински прогнозира, че до 2033-а година Полша ще достигне средната стойност на европейския брутен вътрешен продукт (БВП) и през 2040-а ще настигне Германия.

Към този момент Федералната република е шампион с БВП над 3 000 милиарда евро, докато Полша, дългогодишен бенефициент на финансови помощи от ЕС, генерира само около 500 милиарда. С оглед на факта, че икономическият успех на Полша се дължи до голяма степен на тесните ѝ връзки с Германия и на плащанията по различни пера от ЕС, прогнозата на Качински трябва да бъде разгледана по-внимателно, пише Дойче веле.

Да, можем!

"До известна степен тези изказвания са само политическа реторика, отправена към електората на ПиС преди президентските избори през май", смята полският икономист Александър Лашек. "Без политически реформи ще бъде трудно да се достигне европейската средна стойност на БВП до 2033-а година, но с малко късмет може и да стане. Да настигнем обаче Германия? Това е невъзможно", казва Лашек.

Не всички обаче споделят това мнение. През 2019-а Варшавското училище по икономика изчисли, че ако Полша продължи да поддържа същите темпове на растеж като тези от 1990-а до 2018-а година, страната би могла да настигне Германия след 21 години (т.е. именно през 2040-а). Хана Годлевска-Майковска, преподавател в училището, посочва, че през 2015-а Полша е настигнала Гърция по ниво на БВП на глава от населението, а тази година ще изпревари Португалия.

Когато преди почти 16 години Полша се присъедини към ЕС, тя беше една от най-бедните страни в Общността - само Латвия бе по-назад. Безработицата бе 19 процента, а средният месечен доход - само 510 евро.

Оттогава икономиката на страната нараства с около четири процента годишно - три пъти повече от средния ръст в останалите страни от ЕС. През 2004-а полският БВП възлизаше на 44 процента от средния за ЕС, а през 2018-а - на  67 на сто.

Разликите остават

В доклад на консултантската агенция "Маккинзи" се отбелязва, че производителността в Полша се увеличава с четири процента годишно: от 13 евро на час през 2004-а е достигнала до 21 евро през 2018-а. В Западна Европа обаче тази стойност е средно около 40 евро. Експертите от агенцията смятат, че ако Полша увеличи производителността си до това ниво, икономиката й може да нарасне двойно.

Големи разлики съществуват и при заплатите. През 2015-а за един работен час в ЕС се плащат средно 25 евро, а в Полша - само 8,60. Така тя се превръща в една от от шестте "най-евтини" страни в Общността, изчислява Емилия Скрок, икономист в Световната банка. "Уеднаквяването със заплатите в Германия става само много бавно. Производителността и реалните заплати в Германия са много по-обвързани, отколкото в Полша", посочва Скрок. В Полша производителността се е увеличила с 51 процента от 2000-та до 2016-а, но заплатите са нараснали едва с 33 процента.

С чужда помощ и със собствени усилия

Според Полския икономически институт Полша вече е получила или ще получи в близко бъдеще 164 милиарда евро от еврофондовете, което е приблизително двойно повече от актуалния държавен бюджет. "За нас това беше нещо като план "Маршал". Тези средства помогнаха за извършването на повечето инфраструктурни дейности от 2004-а насам", казва Пьотр Арак, директор на института. Според него в бъдеще Полша може да заеме лидерска позиция на европейския пазар в производството на козметика и фармацевтични продукти. Въздухоплаването е още една от перспективните сфери, след като полската държавна авиокомпания "LOT" купи германската "Condor" и планира изграждането на ново голямо летище близо до столицата.

Анализите на консултантската агенция "Маккинзи" съдържат два възможни сценария за икономическо развитие до 2030-а. В първия случай икономиката на Полша ще нараства с около три процента годишно и така за десет години полският брутен вътрешен продукт ще се увеличи с около 190 милиона евро. Вторият сценарий предвижда пет процента годишен растеж. Но за да се реализира, ще са необходими както повече кадри на пазара на труда, които да допринесат за увеличаването на производителността, така и повече инвестиции. Само така икономиката на Полша би могла да достигне 900 милиарда евро до 2030-а.

От "Маккинзи" отбелязват, че и двата сценария са свързани с многобройни рискове: намаляване на хората в трудоспособна възраст, отпадане на помощите от ЕС по-рано от предвиденото или отлив на чуждестранните инвестиции. Ръстът на производителността би могъл да се забави и ако не се подобрят образователната система и обменът между фирмите и учебните заведения.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Фашистката върхушка в Щатите, начело с Тръмп, използва и насъсква поляците срещу съседите им. Полша се превръща във все по-голяма опасност за интересите на Франция, Германия и Русия. Историята се повтаря. Или както казваме ние българите: "да би мирно седяло, не би чудо видяло".
20
1
 
4
 
! Отговори
Русия преди 4 години
Кой ся разпространявал фалшиви новини?
19
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами като си нямат БСП, ГЕРБ, ДПС и сандокуз патриоти, пък и хич не се кланят на Москва нещата им се получават. Може и да стигнат Германия.
18
3
 
9
 
! Отговори
DivockХампарцомян преди 4 години
Турция пуснала бежанците да минават свободно към нас. Извънредни новини!
17
2
 
1
 
! Отговори
V преди 4 години
Единственото предимство на Полша е в земеделието заради глобалното затопляне .За да настигне Полша Германия трябва да вдигне и мрз то и цените на имотите като в Германия.Да намали обществените разходи и цените на енергията .Най вероятно ще трябва да увеличи данъците и да намали печалбите на чорбаджиите .Тва не е лесно ;)
16
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Парите на поляците им идват от Европа,а не падат от дървото или от друг континент,а Германия внася най-голямата вноска в ЕС,та толкова за поляците!
15
0
 
1
 
! Отговори
Серджия преди 4 години
Абе, не че съм серджия, но ако на мен ми кажат така... Ако германците, спите ли?
14
3
 
11
 
! Отговори
Ива преди 4 години
8-10 години - сега бейбибумърите излизат в пенсия - Германците имат около 60% по-малка генерация която влиза на пазара на труда и те не са расли в нищета за да работят яко...Кажи речи няма кой да замести излизащите в пенсия - а и умните и работливите не растат по-дърветата... да не говорим че импортират милиони неггрррооииди и араби, които живеят от социални помощи... Полша ще е доняколко години много по-добре икономически, а и белите хора ще бягат от Франция, ШВеция и Германия...
13
3
 
17
 
! Отговори
До Анонимен 13 преди 4 години
Ти си нямаш представа от Полша, поляците, икономиката им и постиженията им. Усвояват европари, но не ги крадът като нашите.
12
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До безаналогови 11Този, който не чете или не слуша русофилите НЕ Е ЧОВЕК! Не може да си русофоб и да смяташ, че имаш нещо човешко! Въобще това се отнася за всички "фоби"!!! ИСТИНСКИ ЧОВЕК не може да мрази другите хора.............Така че не се примазвай към хомо сапиенса!
11
3
 
2
 
! Отговори
Ами...да преди 4 години
Възможно е. Добро географско положение....добре развит туризъм. Няма да ме учуди ,ако се случи.
10
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хо-хо-хо-хо-хо...........я виж ти на тия полячета докъде им стигна самочувствието, зад което няма НИКАКВО ПОКРИТИЕ! Нещастници.....никога не са представлявали нещо особенно и ако ес-чето не им подхвърли 200 милиарда евро НИЩО НЯМАШЕ И ДА ПОСТИГНЕ! Тя И НИКОГА НЯМА ДА ПОСТИГНЕ НЕЩО, защото ако още малко продължи да се дръвчи на Русия и Германия, ще дочака и третото си разделяне!!! Или полячетата не помнят, че на два пъти ОСТАВАХА БЕЗ ДЪРЖАВА...............от много акъл!!
9
13
 
10
 
! Отговори
Този е луд преди 4 години
Този на амфет ли е на какво е не може да стигне германците , нека да отидат 4 млн бежанци в Полша да видя какво ще им се случи , когато измислят колата и постигнат такъв връх във всички приложни и теоретични науки да дойде и да звънне на Бойко :) демек никога
8
6
 
10
 
! Отговори
безаналогови преди 4 години
това е разликата между руската губерния бг и нямащата нищо общо с Рф ПОЛША! Какво да им чете лъжите на рософилите човек
7
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако не Германия Полша щеше да е по-зле от България.А вместо да благодарят на германците, те постоянно се обаждат за репарации !
6
5
 
8
 
! Отговори
ЕДИН преди 4 години
То и 10 ноември не са си представяли нашите родители, ама се е случил.И никой не може да каже, че светът ще си остане само в това положение и няма да има нова промяна в политиките. А, тоя се размечтал да стига германците.
5
10
 
8
 
! Отговори
Един преди 4 години
Ораторстване, също като нашите политици. Май, много си повярваха, че са голяма работа.Но така е, като са послушни на Америка и нейно протеже, един вид клин между Русия и Германия, ще дрънкат глупости за да дразнят, хем германците, хем руснаците.Америка им налива парички СЕГА, но УТРЕ дали нещата пак ще са така ??? И тоя надъхан, тръгнал да говори за след 20 г., след 20 г. може пак да са в един отбор с руснаците. Знае ли човек, то колелото на историята се върти и се повтаря ли, повтаря.
4
7
 
15
 
! Отговори
Гледачка преди 4 години
И Аз това чакам, за да си купя Полски Мерцедес!
3
5
 
16
 
! Отговори
1 преди 4 години
Според НСИ,за развитието на нашата икономика,ние отдавна сме задминали Германия.
2
17
 
11
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 4 години
Качински е Л.у.д за връзване. След 1000 години полаките няма да могат да настигнат германеца. Отровно джудже е Качинката.