След спечелено дело от българка: Как се плаща на болногледачките в Европа?

Повечето жени идват от бедни страни
4 юли 2021 22:30, Нели Христова
31
След спечелено дело от българка: Как се плаща на болногледачките в Европа?
Снимка: Pixabay

Българка, която гледа възрастен човек в Германия, спечели знаково дело. Съдът определи, че ѝ се полага заплащане и за времето, в което тя не работи активно, а е на разположение. Как плащат в някои европейски страни?

Изабела Марчинек знае от личен опит: “Полските болногледачи бягат от Германия към Швейцария”. Липсата на почивка и неплатените извънредни часове в Германия са част от ежедневието. В Швейцария Марчинек се грижи за 93-годишна жена, а уговореното време от 42 часа на седмица се спазва, пишат от DW.

Добрите условия, в които Изабела Марничек работи, са резултат от едно знаково съдебно дело, спечелено през 2015 година от полска болногледачка. Работодателят ѝ тогава бил осъден да ѝ плати 13 000 швейцарски франка за извънредния труд.

Едно дело в Германия също вече е на път да промени бранша. На 24 юни 2021 година Федералният трудов съд реши, че работещите в тази сфера, а те са предимно жени от Източна Европа, трябва да получават поне минимално заплащане и за часовете, в които не са активно заети с работа, но са на разположение. Голяма част от тях живеят в дома на възрастните хора, за които се грижат, и трябва да са готови да реагират по всяко време. Казусът засяга между 100 000 и 300 000 германски семейства, в които има възрастни и болни хора.

Как е в Швейцария?

След съдебното решение през 2015 година швейцарските власти разработиха стандартизиран трудов договор за бранша. Той регулира работното време: 44 часа седмично, право на почивка - един пълен и още един половин работен ден на седмица, както и заплащането за допълнителните часове, в които болногледачите трябва да са на разположение през нощта - от 25 до 50 процента от почасовото заплащане, в зависимост от състоянието на човека, за когото се грижат.

Отделните кантони обаче са отговорни за прилагането на този стандартизиран трудов договор, а част от тях не са приели новите правила, казва Елвира Вигерс от синдиката vpod. През последните няколко години около десет други съдебни дела засилиха обществения интерес и информираност за сектора. Но все още има много проблеми, каза Вигерс, например с неплатени извънредни часове. „В края на краищата се наложи разбирането, че готовността за реакция по всяко време трябва да бъде възнаградена“, казва тя.

Семействата, които се възползват от услугите на болногледачи в Швейцария, плащат повече, отколкото тези в Германия. Само таксата за посредническите фирми е между 3800 и 6700 евро. В Швейцария, където стандартът на живот е по-висок от този в Германия, заплатите на болногледачите също са по-добри – те получават между 2100 и 2400 евро чисти пари.

Изабела Марчинек е наета без посредническа фирма. “През първите два месеца в Швейцария снимах списъка с часовете, в които съм работила, и ги пращах по мейл на властите”, разказва 58-годишната полякиня.

В Австрия болногледачите са самонаети лица

Болногледачите в частните домове в Австрия са около 60 000. След като беше приет Законът за болногледачите през 2007 година, почти всички в този бранш работят като самоосигуряващи се лица. Понастоящем болногледачите в частните домове са осигурени и регистрирани, но като самонаети лица те нямат право на заплащане за извънреден труд или за време, в което са на разположение. Работните места се осигуряват чрез посреднически агенции, които имат твърде голяма власт и определят заплащането. Дневните ставки за болногледачи варират между 50 и 80 евро бруто. За гледане на възрастни хора се плащат от 2400 до 3000 евро на месец. Семействата получават финансова подкрепа от държавата, ако доходите на лицата, които имат нужда от подобна услуга, са прекалено ниски.

В Германия често разглеждат австрийския модел като пример. “Грижите в домашни условия в повечето случаи не са възможни с класически трудови договори“, казва Даниел Шльор от Обединението на болногледачите. “Нашата правна система в момента не предлага решение за хората, които живеят и работят на едно и също място. Спешно имаме нужда от алтернатива, подобна на тази в Австрия“, смята той.  

Но според Волфганг Мацал, който е професор по трудово и социално право във Виенския университет, австрийският модел не може да служи за подражание. Ако следваш нечии нареждания, “значи си служител, а не предприемач“, обяснява Мацал, цитирайки съответното решение на австрийския Върховен съд от 2011 година. "Намирам за скандално, че решение на Върховния съд по този въпрос чисто и просто се игнорира", казва още той.

Браншът се възползва от различния стандарт на живот в Европа

Все още на много места в Европа услугите за гледане на възрастни и болни хора се базират на разликите в заплащането на отделните държави. И търсенето се насочва към все по-бедни страни: “Първо имаше жени от Чехия и Полша, след това румънки и българки, а сега вече се търси персонал от Молдова и Украйна“, разказват познавачи на бранша.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тук никое правителство не се замисли за възрастните хора. С мизерните пенсии не могат да направят нищо, мизерните старчески домове не стават за нищо, частните пък са от скъпи по-скъпи и пак със съмнително обслужване на хората. Държавата я няма никаква, а населението застарява.
20
0
 
2
 
! Отговори
Евроциник преди 2 години
Кога ще започнат да идват германките тук да гледат болни български бабички?
19
3
 
2
 
! Отговори
мангела меркел преди 2 години
явно е с Българско гражданство а не Българка в германия неофицялно Българите са считани за врагове от германското правителство,не случайно от почти 500000 души БГ-граждани в германия 75%-80% са малцинства от България.Ако беше Българка нямаше да бъде допуснато да излезе статия в медийте за нея.
18
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В други медии излезе интересен анализ. По решението на съда всъщност гледачите трябва да получават по 12000 евро на месец. Звучи супер. А кой може да плаща такива пари? Накрая просто този бранш ще изчезне и заетите в него ще виснат на помощи. То и аз може да искам заплата по 2, защото трябва да работя извънредно, но в крайна сметка цената, която клиентите плащат, дава границата докъде е изгодно да ми се плаща. Ако изработвам по 2000, то няма как да взимам 10000.
17
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 17 Mdaa.. ////// за Швейцария нямаш понятие с извинение! Заплата от 2100? такава няма! Първо се заплаща във франкове. Второ камериерката в хотела която е от Португалия взима само 4400 CHF и това е минималната заплата, защото с 2100? не можеш да преживееш месеца! Аз като сам оставям в migro-то по 60 до 80 cHF при покупка на всеки два дни и това е евтино в сравнение с COOP-а плюс хотел плюс паркинг плюс влак! Много глупости се говорят за Швейцария като красива страна, но по красива от Българи
16
0
 
7
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 2 години
Преди седмица се върнах от екскурзия в Швейцария. Курс 1 евро за 1,05 шв. франка. Цени на стоки: кофичка кис. мляко - 2,2 фр., хляб 500 гр. - 4,8 фр., 1 яйце 0,75 фр., 1 кг. свински пържоли - над 20, 1 кг говеждо гони 40, бутилка уиски 0,7 л - 24 фр. Кайсии, праскови 1 кг. - 6 фр., ябълки кило - 3,8 фр., домати кило - 4 фр., краставица - 1,95 фр.Бедна ви е фантазията хора, каква скъпотия е там. Сравнено с Германия (Мюнхен) там е 2 пъти по-скъпо. Кой разбрал - разбрал, благодаря за вниманието.
15
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това е социалната система на демократичния запад! Чужди слуги да бършат з.-части на остарелите там хора! В България социална система няма и за това се грижат членове от семейството! Помислете кое е по хуманно - да се грижиш за родителите си като отплата за това, което са направили за теб или да ги оставиш в ръцете на чужди хора! Направете социална система, но истинска хуманистична! Това ще бъде истинска демокрация!
14
0
 
15
 
! Отговори
една преди 2 години
ако в България заплатите бяха ниво, хората нямаше да са принудени са работят в чужбина.
13
3
 
2
 
! Отговори
един преди 2 години
До Христо Христов------------------------ Tи скачай за комунизма. Умните и образованите хора няма да скачаме. Ти и при комунизма ще си беден.
12
3
 
4
 
! Отговори
Mdaa.. преди 2 години
В Швейцария 2100 евро са нищо.. само една вода малка е 3 евро , кроасан - 3.. така че не се лъжете че е по хубаво спрямо България. Същата ***. Може би просто е по чисто ..
11
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най-лошата работа.
10
1
 
32
 
! Отговори
+++ преди 2 години
До 13 парите определятКак не те е срам бе.Ходят жените по чубина да работят като роби за да изхранят децата си,за да им усигурят по добър живот.Живот който такива като теб не могат да осигурят,а са длъжни, след като са ги създали.Вместо да седите по кръчмите и да чакате жените ви да ви изпратят кървавите пари работете.Аман от комплексари.
9
30
 
20
 
! Отговори
парите определят преди 2 години
През комунизма българките си разтваряха краката само в България. През демокрацията българките имат възможността да си разтварят краката пред целия свят. Дебелия чичко с парите определя.
8
11
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре, че България влезе в ЕС, за да могат българите да чистят *** на европейските пенсионери.
7
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В старческия дом в бг санитарката е на 2 часа работен ден или около 100 лева за месеца, и още 300 лева пенсия.
6
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В бг не плащат и 300 долара и никой не го е грижа.
5
19
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако беше малко по-умна щеше да си разтваря краката и да изкарва много повече кеш. Може пък да е гpoзнa и да не става за тези неща, да не я съдим.
4
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Българите навсякъде ги третират по-долно от колониалната им и3мет. Докато тук не започнете да увеличавате заплатите на хората и всички крадливи политици и бизнесмени вкарате затвора, все ще е тази ск0тска идилия.Моя позната работи в болница като медицинска сестра в отделение за недоносени в ОК и шефката й от Малайзия я беше назначила на банд 4!? Иначе и най-простия и мързелив филипинец почва от банд 5. При кандидатстване за друго място естествено никакви положителни препоръки.
3
18
 
17
 
! Отговори
Metallica преди 2 години
Аз може да съм металист, даже слушам дет и блек метъл от много години, просто Металика ми е първата група. Искам да ви попитам, вие бихте ли оставили майка си и баща си на други хора ???????????????? АЗ НИКОГА !!!!!! Грижих се за мама до последния и дъх, голям човек беше, еродиран, доцент по математика, накрая беше много зле, никога не я оставих, сам се грижех за нея. Това е разликата между българи и "запада", ние се грижиме за родители си, а те ги оставят на чужди хора.
2
2
 
29
 
! Отговори
ми що бе преди 2 години
Там нали имат социална система която се грижи за хората, Германия такова е това. Защо наемат слуги от бедни мизерстващи страни като България да им гледат старците? Кранкенкасата що не плаща по 3хил еврп на местни студенти и стажанти да се грижат за старците?