Въпреки упадъка на Русия, Европа не очаква ера на по-голяма сигурност

Твърдения, че Русия е загубила войната, са все още преждевременни
6 яну 2023 17:30, Нели Христова
186
Въпреки упадъка на Русия, Европа не очаква ера на по-голяма сигурност
Снимка: БГНЕС

Войната в Украйна вече доказа, че почти всички предположения са погрешни, и сега Европа се чуди какво все още може да се предполага.

Февруарското нахлуване беше изненадващо във всяко отношение: за онези, които смятаха, че Москва не е достатъчно луда, за да се опита да осъществи такъв мащабен и безразсъден план; за онези, които смятаха, че руските военни ще преминат безпроблемно през страна с 40 милиона души население и след 10 дни ще провеждат операции по ликвидиране на последствията; и за онези, които смятаха, че руснаците разполагат с технически и разузнавателни възможности да направят нещо повече от случайно бомбардиране на цивилни райони със старомодна артилерия, която кремълските военни са усъвършенствали още от Грозни в Чечения през 90-те години на миналия век. И накрая, за онези, които смятаха, че размахването на ядрената сабя е парадокс през 2022 г. - че не е възможно да заплашваш хората с ядрени оръжия, защото унищожението, което те ще донесат, ще бъде пълно, за всички на планетата.

Въпреки това до края на 2022 г. Европа се сблъска с редица неизвестни, които не можеше да си представи през януари. Накратко: армия, някога смятана за третата най-страховита в света, нахлу в по-малката си съседка, която допреди година се отличаваше предимно с ИТ и селско стопанство.

Русия похарчи милиарди евро за привидна модернизация на въоръжените си сили, но се оказа, че това до голяма степен е фарс. Тя откри, че веригите ѝ за доставки не работят на няколко десетки километра от собствената ѝ граница; че оценката ѝ за Украйна като нация, която отчаяно се опитва да се освободи от собствения си "нацизъм", е изкривен продукт на преценката на подчинени на един президент - Владимир Путин – на когото се казваше това, което искаше да чуе в изолацията на пандемията.

Русия се сблъска и със Запада, който далеч не беше разединен и колеблив, а напротив - с удоволствие изпрати част от боеприпасите си на източната граница. Западните силни на деня може да се почувстват изненадани и от факта, че червените линии на Русия изглежда се променят постоянно, тъй като Москва осъзнава колко ограничени са неядрените ѝ възможности. Нищо от това не трябваше да се случва. И така, след като обаче се случи, какво прави Европа и за какво се подготвя?

Ключът е в това колко неочаквано обединен се оказа Западът. Въпреки разногласията по отношение на Ирак и Сирия и частичното нежелание да се изразходват 2% от БВП за сигурност - нещо, което САЩ отдавна изискват от членовете на НАТО - Европа и САЩ разговарят с еднакъв темп по отношение на Украйна. Понякога Вашингтон застава на по-предпазлива позиция, а има и автократични изключения като Унгария. Но промяната е в посока на единство, а не на различие. И това е голямата изненада.

Твърдения, че Русия е загубила войната, са все още преждевременни. Все още има променливи, които могат да доведат до патова ситуация в полза на Москва или дори до обрат. Възможно е НАТО да загуби търпение или хъс по отношение на доставките на оръжие и да потърси по-удобно икономическо решение, отколкото дългосрочна сигурност, настоявайки за неизгоден за Киев мир. Но засега това изглежда малко вероятно.

Русия се е укрепила на източния бряг на река Днепър в Южна Украйна и има предимството, че фронтовите линии на Донецк и Луганск на изток са по-близо до руската граница. Предизвикателствата обаче са огромни: лошо обучените и принудително призовани войници са 70 000 от силите на фронтовата линия - и това е според благосклонната оценка на Путин, който се бори за боеприпаси и е обект на редовни и открити вътрешни критики за веригата на доставки през зимата.

Украйна е на своя територия, духът е все още висок, а западните оръжия продължават да пристигат.

Перспективата за руско поражение може да се разглежда в по-широк план. Руските въоръжени сили ще се нуждаят от десетилетия, за да си възвърнат дори подобие на статут, равен на този на НАТО. Това е може би най-голямата загуба за Кремъл: дългогодишните усилия, използвани за възстановяване на репутацията на Москва като умен, асиметричен враг с конвенционални подкрепящи сили, се изпариха за около шест месеца лошо управление.

Въпросът за ядрената сила все още е актуален, най-вече защото Путин обича да се позовава на него редовно. Но дори и в този случай заплахата от страна на Русия е отслабнала. Първо, НАТО изпрати недвусмислени сигнали за конвенционалното опустошение, което нейните сили биха причинили, ако бъде разположено каквото и да е ядрено устройство. Второ, някогашните съюзници на Русия, Индия и Китай, бързо оцениха последователните руски поражения и публично осъдиха ядрената реторика на Москва. И накрая, пред Москва остава един въпрос, чийто отговор никой не иска да знае: ако веригите за доставка на дизелово гориво за бойните автомобили, които са на 60 километра от руската граница, не работят, тогава как могат да бъдат сигурни, че "бутонът" ще сработи, ако един побеснял Путин го натисне? Няма по-голяма опасност за една ядрена сила от това да разкрие, че нейните стратегически ракети и потенциал за ответен удар не работят.

Въпреки този осезаем упадък на Русия, Европа не очаква ера на по-голяма сигурност. Призивите за увеличаване на разходите за отбрана са по-силни и по-разпространени, дори и да идват в момент, когато Русия, която десетилетия наред определяше европейската сигурност, се оказва по-малко заплашителна. Европа започва да осъзнава, че не може да разчита на Съединените щати - и на техните луди колебания между политическите полюси - за собствената си сигурност.

Междувременно хиляди невинни украинци загиват в резултат на егоистичния и погрешен опит на Путин да възроди царската империя. В по-широк план авторитаризмът е разобличен като катастрофална система, от която могат да избухнат войни.

И все пак от това бедствие произлезе нещо добро. Европа вече знае, че трябва спешно да се откаже от зависимостта си от руския газ и от въглеводородите като цяло в дългосрочен план, тъй като икономическата зависимост от изкопаемите горива на диктаторите не може да доведе до дългосрочна стабилност.

В продължение на повече от 70 години Русия и Западът държаха света в плен на взаимно гарантирано унищожение. Това беше мир, основан на страха. Това поражда и една не толкова плашеща перспектива: че Русия - подобно на много автокрации преди нея - може да изчезне, увредена от собствената си вътрешна зависимост от страха.

Сегашното предизвикателство пред Европа е да се справи с Русия, която се намира в състояние на отрицание с изгледи да премине в състояние на контролиран упадък. След като подцени потенциала на Москва за нанасяне на злини, сега Европа трябва да внимава да не надцени нейния потенциал като заплаха.

Ник Патън Уолш, редактор "Международна сигурност" в CNN

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


186
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен Не е важно каква ти е заплатата номинално, а каква и е покупателната и способност. В Индия има заплати по 7 долараа и какво от това? В Германия с заплата от 2000 Евро ще пукнат от глад.
53
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Магазините в Русия са пълни с хранителни продукти , с изтекъл срок на годност Справка в ютюб - ''Хрюши против '' и други подобни активисти На руснаците им е писнало от храни с изтекъл срок че чак бяха излезли на протест пред магазините с плакати ''Стига сте ни тровили '' Корупцията там е повсеместна - магазинът плаща подкупи на ''Роспотребнадзор '' и продължава да трови хората и да трупа печалби Това е положението с '' пълните руски магазини '' Който не вярва -дал съм линк в ютюб
52
8
 
9
 
! Отговори
Тираджията Z преди 1 година
Гладна Европа хоро не играе
51
3
 
4
 
! Отговори
Мошмул преди 1 година
западен много загниващ!
50
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ха ха Мойто момче, *** си и затова се излагаш. Русия обработва по каналния ред ежегодно по над 4 милиона молби за гражданство. Само от Украйна миналата година в Украйна са приели над 4 милиона и петстотин хиляди украински бежанци. Но имат и ред други бежанци. Виж там, който ти прави опорките - Сорос ли или някой друг, сменете си шаблоните за пропагандистките ти коментари.
49
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А междувременно в Германия нагъват националното немско ястие дюнер.
48
6
 
11
 
! Отговори
Путин преди 1 година
си пази редовната армия за Европа и Босфора....
47
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тука май все още има перковци дето си мислят че западът загнива а Русия цъфти --- В Германия 2000 евро минимална заплата , в Русия -200 евро За справка ... Даже ние , най-бедната страна в ЕВ имаме по висок стандарт от страната на изкуфелия пенсионер Путин
46
3
 
6
 
! Отговори
Вервам само преди 1 година
На Тъкър Карлсън, Волгин и Сидеров!
45
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Упадък а магазините в Русия пълни с продукти.Електрониката и колите от Китай заливат пазара.Живота си тече по добре и от преди,фалит на Русия няма вече една година.Що се отнася до войната в Украина там много малко са редовните руски войски.Предимно пандизчии и наемници се бият срещу бандеровците.Редовните руски войски са си в Русия по военните окръзи.
44
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германия също дава на Украйна зенитно -ракетен комплекс Пейтриот Ако САЩ и Европа дадат на Украйна и настъпателни оръжия , не ги виждам тия парцаливи дагестанци и други събрани от всички азиатски републики бедняци как ще бягат обратно към Азия Няма да си вземат даже и откраднатите от украинските домове кафеварки и тостери ...
43
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Въпреки упадъка на Русия..." ало пропагандисти смешни, статийката ви трябваше да започне с "Въпреки упадъка на Европа, там все още се мислят за кой знае какво..." В своето око греда не види, дири осил в чуждото.
42
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вие самите чувате ли се как се изразявате? Западът с УДОВОЛСТВИЕ изпращал оръжие на Украйна. Не се и съмнявам, че някой изпитва огромно удоволствие от цялата тази работа. Дълго чакано удоволствие. Но бъдете честни поне към себе си и не се правете на възмутени.
41
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Офффф, по средата се сетих да прескоча тази безсмислица и да видя че става дума за CNN.... От CNN да вземат да имтервюират някои американски генерали с различно мнение от това на някакъв журналист. Картинката е съвсем друга...
40
10
 
7
 
! Отговори
ха ха преди 1 година
Емигрантите и те бягат на запад а не в русия Така че статията е доста точна
39
7
 
12
 
! Отговори
русофилче преди 1 година
Аз смятам, че Европа е силно заблЮдена за "упадъка" на Русия!
38
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вие изобщо,чувте ли се кво говорите и пишете?Европа на мигранти,гета мързеливи,ЛГБТ,Грета Тумбата,без ресурси,без производство,щотуу го изнесоха в Китай.Европа на Клаус Шваабата и Урсула,тя ли ще просперира?Та до 20г белите ще са малцинство.
37
8
 
13
 
! Отговори
търкам очи преди 1 година
Бе този от СНН явно има мозъчна диарррия. Виж какво става в Германия по Нова година, тогава говори за упадък! Европа я няма вече. Факт. Марионетките са подарили всичко на САЩ и треперят за физическото си оцеляване, че идва Видов ден.
36
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Беше с червена вратовръзка, сега е със синя, при подписването на кaпитyлацията ще е със синьожълта!
35
7
 
9
 
! Отговори
ама преди 1 година
Истината никога не се казва затова руските бля дове са в тинята