След като РСМ замрази цените на хляба, рафтовете останаха празни

Как държавите в ЕС се борят с инфлацията в търговските вериги?
26 мар 2023 23:20, Йоана Цонева
87
След като РСМ замрази цените на хляба, рафтовете останаха празни
Снимка: БГНЕС

Инфлацията не само у нас, а в цяла Европа отстъпва твърде бавно. Това е и причината правителствата в цяла Европа да търсят начини за поевтиняване на стоките.

Един от добрите примери е този във Франция. Преди десетина дни правителството там подписа “съглашение против инфлацията” с част от търговските вериги. В него се включиха френски и чужди магазини, въпреки че очакваните загуби за тях се измерват в стотици милиони евро, съобщи "24 часа".

Мерките включват подбор на стоки от първа необходимост, които се продават на допустимо най-ниската цена. Изборът им остава на самите вериги и ще варира в различните магазини. Всички намалени стоки ще носят специфичен етикет в цветовете на френското знаме.

Хърватия създаде платформа, на която големите вериги да публикуват цените си. Но въпреки очакванията на инициативата се отзоваха само 3 от 10 големи търговски вериги

Дали това дава резултат, не е ясно, но според министъра на икономиката Давор Филипович държавата била готова на всякакви мерки – от изготвянето на черни списъци на търговци до замразяване на цените. Всъщност хърватското правителство в края на миналата година вече въведе таван на цените на основни хранителни стоки, сред които олио, прясно мляко, брашно, захар, кайма.

У нас също вече има подобен сайт. Като друга мярка правителството се кани да сложи таван на надценките на основни хранителни стоки, но тъй като за това трябват законодателни промени, очевидно ще се чака да минат изборите.

В Словакия веригите обаче доброволно наложиха таван на цените на 400 стоки. Тази мярка, ще трае 3 месеца.  В магазините до тези продукти има надпис: “Гаранция против инфлацията”.

Още по темата
В Северна Македония също има таван на цените, но засега той обхваща само три стоки – хляб, ориз и яйца.  В началото на месеца съседите ни замразиха първо цената на хляба. Твърдата цена, на която се продаваше, е 33 денара, или един български лев. Част от рафтовете обаче веднага останаха празни. Хлебарите  твърдят, че разходите им не позволяват да продават продукцията си на тази цена. Но въпреки това миналата седмица властите в Скопие замразиха цените и на ориза и яйцата. Правителството възнамерява да сложи таван и на цените на брашното и захарта, но междувременно те са почнали да поевтиняват.

Миналата година унгарското правителство също наложи таван на цените на захар, мляко, брашно и някои видове месо, като по-късно към тях бяха добавени картофи и яйца. Според министъра на земеделието Ищван Над тази мярка работи, защото “клиентите купуват повече от продуктите, които могат да получат на по-достъпна цена”. В действителност обаче Унгария има най-високата инфлация в ЕС, достигаща през февруари 26%, и тя започна да се ускорява в края на 2022 г., когато пикът в повечето страни членки беше вече минал.

В Испания също имаше идеи за таван на цените на потребителските стоки, но срещна отпор от търговци и земеделски производители.  Но държавата прие нулева ДДС ставка върху някои основни хранителни стоки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
16
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като производител ви казвам, че ако държавата ми сложи ограничение на надценката, на мига хлопвам кепенците, сменям държавата, и вероятно никога няма да се върна. Да си произвежда който ще!
36
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Добре бе другари, ако държавата фиксира заплатите ви, и те са по-ниски от разходите ви да стигнете до работното място, ще продължите ли да ходите на работа? Защо очаквате хлебарите, или който и да е, да работи на загуба? Затваря хлебарницата и си търси друго поприще. Ако няма наблизо, отива по-далеч. На кого му се умира от глад?
35
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много ясно, че така ще стане. Само болшевишките тикви не могат да го вдянат.
34
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всяка държавна намеса на пазара, неизбежно води до глад и мизерия.
33
3
 
4
 
! Отговори
До 31 преди 1 година
Просто хлебарите не могат да си позволят брашното, а то пък се изнася на пазари, където няма комунизъм.
32
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кой тогава изяжда хляба? Нали уж е скъп и хората нямали пари?
31
2
 
8
 
! Отговори
Пекарев преди 1 година
Вече не се издържана тия ниски цени!
30
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И, къде отива тогава хляба. Фалирали са им пекарните или какво? Всички спекуланти и платени медии повтарят едно. Ако си хлебар, ще продаваш ли на по-малка надценка или ще останеш без никакво препитание? Не виждам бедни хлебари. Но...има и друг вариант - гладни бунтове. Тогава само до "политика" ще ви е. Няма и Народен съд да има.
29
2
 
10
 
! Отговори
Абориген преди 1 година
Моля ви вдигнете цените ! Не е нормално в БГ да са толкова ниски а на запад хората да страдат и да умират от глад !
28
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Славуца изстреля ли им космонафто или още прави ракетата?
27
3
 
11
 
! Отговори
Бойко преди 1 година
Спасението от глада е филия с мас. Най- евтиният сандвич....!
26
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Рафтовете останаха празни за 3 дни, след това си се върна всичко както преди, само цената вече беше 1 лев. 2 компании се опитаха да правят своеволия, глобиха ги с 60000е и отново са на пазара. Дръжавата им субвенционира производствените разходи, те се опитаха да прецакат системата. Ми, не им успя там.
25
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Асфалтът не се яде, но пълни чекмедже.
24
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За спекулата не знам, ама има един Банкянския алхимик, който превръща асфалта се чисто злато - самородно, на кюлчета.
23
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да не забравяме все пак че 95 % от борсите на едро, както и почти 100 % от хлебопроизводството, месопреработването и млекопреработването се държат от фирми на ГЕРБ и ДПС. Именно те спекулативно надуват цените за да саботират Промяната.
22
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само вдигането на доходите може да укроти инфлацията в България и да сведе до средните нива в ЕС, които сега са високи, но не колкото в България.
21
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ей, тия лоши Кирчо и Кокорчо бе ...всеки ден вдигат цените, нищо че Мафията ги свали още на петия месец. А добрата Тиква от Банкя 12 години непрекъснато обикаляше с Жипката (най-вече по села и паланки, защото в София го беше страх да си покаже носа, дори с 32-*** гавази охрана) и щом срещнеше някъде висока цена - на момента я сваляше. Моменталически.
20
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тиквата ако дойде на власт комунизма ще се върне и всичко ще стане почти без пари.
19
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Връщайте кУманизЪму. Радев немедленио да издаде Указ и да свали всички цени.
18
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Във всички държави в Европа има висока инфлация. В по-богатите държави като Франция и Германия, инфлацията е висока, но по-ниска от средната за ЕС, а в по-бедните като България, инфлацията е по-висока от средната за ЕС.