70% от французите не одобряват Макрон: Защо президентът спря да ги слуша?

Пенсионната реформа вече не е най-големият проблем
19 юни 2023 21:45, Нели Христова
57
70% от французите не одобряват Макрон: Защо президентът спря да ги слуша?
Снимка: БГНЕС

Докато Франция отбелязваше края на Втората световна война в Европа този месец, Еманюел Макрон изглеждаше като изолирана фигура на почти празния булевард "Шанз-Елизе", заобиколен от стоманени бариери за сигурност, които не позволяваха на никого да се доближи до него на близко разстояние.

За пръв път по заповед на полицията френският народ не беше допуснат до голяма зона, където се провеждаше официалното възпоменание за освобождението на 8 май. Шест години след първата си президентска победа и една година след като спечели втори мандат в Елисейския дворец, Макрон едва ли може да се покаже на публично място, без да бъде освиркан или обиден.

Най-младият френски президент, който някога олицетворяваше надеждата, триумфално победи крайната десница и твърдеше, че е разчупил политическия калъп, като се е издигнал над традиционните разделения, от обект на възхищение се превърна в обект на презрение. Решението на Макрон да прокара увеличаване на пенсионната възраст от 62 на 64 години, въпреки огромната опозиция, предизвика безпрецедентен гняв в цялата страна - повечето от тях насочени към самия президент.

Това не е първият случай, в който френски президент се сблъсква с народния гняв: Никола Саркози, Франсоа Оланд и Жак Ширак навремето също са били публично обиждани. Но нито един от тях не е преживял такъв мащабен срив на рейтинга. Повече от 70 % от избирателите не одобряват Макрон.

Присъствах на някои от неотдавнашните протести и разбирам защо толкова голяма част от разочарованието е насочено лично към президента. Силата на чувствата не е нито непропорционална, нито несправедлива. Предизборният лозунг на Макрон през 2017 г. беше, че Франция се нуждае от държавен глава, "подобен на Юпитер", като Юпитер е "не просто бог, а цар на боговете". На поста си той надлежно упражняваше властта отгоре надолу и по силно егоцентричен начин. Трудно е да се откъсне това от инстинкта да му се търси лична отговорност за действията на правителството.

По въпроса за пенсиите хората продължават да са основателно възмутени, че правителството умишлено ги е дезинформирало за минималната сума, която ще получават при пенсиониране. Няма друга алтернатива - каза Макрон. И все пак, както показаха икономистите, имаше алтернативни начини за финансиране на пенсионната система. Но Макрон се прочу с това, че след избирането си премахна френския данък върху богатството и намали корпоративните данъци - решения, които сега се поемат от работещото население. "Президентът на богатите", както го наричат, повече от всякога се възприема като техен най-добър съюзник.

Но пенсионната реформа вече не е най-големият проблем. Начинът, по който се процедираше с нейното одобрение в закона, и лошото отношение към нейните противници обясняват защо 65% от анкетираните в неотдавнашно проучване заявиха, че смятат Макрон за "брутален". Неговата арогантност накара хората не само да се обидят, но и да са готови да заключат, че той си е поставил за цел да демонтира основни стълбове на френската система за социална защита.

Макрон няма мнозинство в парламента, така че постигна своето само чрез позоваване на конституционни изключения. Член 49.3, който позволява на изпълнителната власт да приема закони без гласуване в парламента, беше искрата, която разпали пожара. Едва ли той е бил изненадан, че пренебрегването на милионите хора, които бяха излезли на улицата (78% бяха изразили несъгласието си с използването на член 49.3), ще бъде изтълкувано като провокация.

Глухотата на Макрон към обществените настроения също изглежда пресметната: в навечерието на едни от най-големите национални стачки през март той се включи в дневен телевизионен блок, където средната възраст на аудиторията е 68 години попита: "Мислите ли, че ми харесва да правя тази реформа?". Клипът се разпространи като вирус и дори млади TikTokers имитираха покровителствения му тон.

Полицейската бруталност засили антимакроновските настроения до такава степен, че 77% от хората вече казват, че смятат президента за "авторитарен". Кадри, на които полицаи бият невъоръжени протестиращи, обиждат ги или се шегуват с вредите, които могат да им причинят, станаха популярни. Стотиците произволни задържания след всеки протест, които не са довели до съдебно преследване, бяха осъдени от официалния орган за надзор на гражданските свободи, който предположи, че властите умишлено са използвали полицейска тактика за сплашване, за да обезкуражат законно протестиращите.

Въпреки този жестоко репресивен климат, тълпите се увеличаваха, защото хората знаеха, че пренебрегвайки възраженията на мнозинството, Макрон предава и едно от основните си обещания. През май 2022 г. той беше преизбран с подкрепата на много леви хора, които не го подкрепиха на първия тур, но бяха призовани да гласуват на втория тур, за да не допуснат крайнодясната му претендентка Марин Льо Пен да вземе властта. В победната си реч той призна това, като заяви, че резултатът "ме задължава". Той знае много добре, че не е избран, за да приложи неолиберална програма, която може да разруши основни елементи от заветния социален модел на Франция. Няма по-голям знак за презрението му към онези, които му помогнаха да се върне на власт, от готовността му да прокара такава непопулярна реформа, подкрепена от полицейска бруталност.

Остават четири години до края на президентството му, а Макрон призовава за "помирение и единство" - но успява само да затвърди впечатлението, че не го интересува какво мислят французите. В телевизионно интервю миналата седмица той отстояваше твърдо позицията си, като отново категорично отхвърли всякакви предположения, че е преценил ситуацията погрешно. Запитан дали разбира защо хората смятат, че е проявил пренебрежение към тях, той изнесе лекция на водещия относно значението на понятието "пренебрежение".

Рохая Диало, „Гардиън“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
70% от децата не одобряват родителите си. Понеже ги карат да учат и им дават малко пари за джобни.
20
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
"Споменатото по-горе е невъзможно да стане в Русия" - ти май никога не си бил в Русия. Вземи поне на екскурзия отиди. Като турист даже ще се пробват да те цакат със стари невалидни пари. Като си го написал това, все едно ми описа Русия. Само дето в Русия са по-бедни хората отколкото в САЩ.
19
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Бааатткоо, французите са горд народ, не са като БайГанювците, за какво "посолство" говорите, че слушал някой от тях? 70% от българите слушат руското посолство, случайност ли е тогава, че сме най-бедната страна в ЕС и с най-висока корупция?
18
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Като всеки ляв държавник неминуемо се дъни и стига дъното. На баболюбчето Макрон му изтече времето
17
2
 
10
 
! Отговори
Майстора преди 10 месеца
ДЪРЖАВАТА СЛУЖИ НА НАСЕЛЕНИЕТО! Правителството обслужва ИНТЕРЕСИТЕ НА НАРОДА! Това е! Ако се движат СРЕЩУ ЖЕЛАНИЯТА НА МНОЗИНСТВОТО, ТОВА Е ДИКТАТУРА! ТОЛКОЗ!
16
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В статията викат "триумфално победи крайната десница", пък русофилите в страни като България го мразят под диктовка от външни влияния. Ха сега де! Кой ли брани фашистите? Хахахах!
15
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
На фейчето на Родшилдови ,дето се е оженил за баба му за пaрлама,му нашoкaха рЕпата Саудитска Арабия .Хахаха
14
1
 
7
 
! Отговори
Иван преди 10 месеца
До Се ла ви... Абсолютно точно! Из цяла Европа се приложи същата рецепта.
13
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Ялaй бaбa, ялa ялa...
12
2
 
5
 
! Отговори
Защото му е преди 10 месеца
Втори мандат
11
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
3aщoтo и тoй cлyшa caмo Пocoлcтвoтo...
10
2
 
6
 
! Отговори
Boss преди 10 месеца
Абе, шо стана с гордите франсета и борбата им срещу пенсионната реформа? Май я поеха, макар и кандърма...
9
1
 
22
 
! Отговори
Се ла ви... преди 10 месеца
Бабиния е политическата бухалка на ментора си който го издигна на този пост - Ротшилд . Макрон е ИЗБОРЪТ на Ротшилд за президент на Франция , което означава че Макаронестия ще е на този пост докато Евреина не реши друго. Някой наивник да не би да мисли че купуването на гласове и фалшифицирането на избори е само нашенски Български патент.? Мнооого преди нас са го измислили и го прилагат успешно в целия Демократичния свят... Да слушаш простолюдието в такава ситуация е напълно безсмислено .
8
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
защото е политик еднодневка, като Кицата, Кокорча или подмяната, дон Чалгаре и ред други
7
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Е то да е само той. Урсула - едва ли я харесват и 5%, Шолц и той не се радва на популярност в Германия и за разлика от Меркел не можеш да му видиш очите. Но пък 2-та зелени Хабек и Аналена - тях не можеш да ги свалиш от ефира. А и те колко са "обичани"... Силно подозирам, че и из други европейски страни е същото, особено тези които са демократично настъпани от Вашингтон.
6
2
 
6
 
! Отговори
Олимпий Панов преди 10 месеца
Макроненко бегай при братята укри да им урежеш пенсиите!
5
2
 
11
 
! Отговори
70% преди 10 месеца
От европейците не одобряват ЕП ама ко от тва
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
От този резултат,правим обосновано предположение че от франсетата тридесет процента са гepoнтoфuли.
3
3
 
13
 
! Отговори
ФАЩ преди 10 месеца
Важно е, какво ще каже посолствоТО!
2
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Президента Макрон,спря да ги слуша франсетата,защото " властта" е в ръцете му! Това " политиката" е жена! Както и да се извърти," центъра" и идва от различен ъгъл! Ама пак е " тя"!-:) Демокрация демокрация,ама щом е в Ущърб на хората.Еми няма как да го приемат!!