Послъгването вреди на здравето

Честността е от полза както за физическото, така и за психическото здраве
Обновена: 7 авг 2012 16:30 | 7 авг 2012 16:30,
4
Послъгването вреди на здравето
източник: Reuters

Да бъдем по-честни и откровени е важно не само за вътрешното ни спокойствие, но и за здравословното ни състояние. Психолози откриват, че лъженето влияе върху физическото и психическото ни здраве. 

Екип учени от университета в Нотр Дам провежда 10-седмичен експеримент сред 110 души на възраст от 18 до 71 години, за да установи връзката между здравето и проявата на искреност и почтеност. 
 
Всяка седмица участниците посещават лаборатория, с цел проследяване на състоянието им и провеждане на тест с полиграф, оценяващ броя на изречени лъжи, големи и по-дребни.
 
Статистиката сочи, че американците лъжат средно около 11 пъти на седмица. Идеята на експеримента е да разберем дали здравето се подобрява, ако живеем по-честно, пояснява Анита Кели, професор по психология в университета в Нотр Дам в щата Индиана.
 
Установява се, че участниците могат целенасочено и драстично да намалят броя лъжи на ден, което от своя страна е свързано със значително по-добро здраве.
 
За целите на изследването, половината от доброволците се въздържат от лъжи в рамките на 10 седмици. Останалата част от участниците, която играе ролята на контролна група, не получава такива инструкции. През периода на проучването, връзката между по-малкото лъжи и подобряване на здравословното състояние е значително по-силна при хората от първата група, откриват учените.
 
Например, при участниците, които казват три дребни лъжи по-малко на седмица, се отчитат по-нисък брой оплаквания, свързани с физическото и менталното здраве. По този начин се подобряват и личните им и социални взаимоотношения. 
 
Подобни са резултатите, ако се ограничава и изричането на по-големи лъжи.
 
Проучването бе представено по време на среща на 120-ия конгрес на Американската психологическа асоциация.
 
Друго, наскоро проведено проучване на Калифорнийския университет в Сан Диего пък откри, че ако по-често прощаваме, понижаваме вредния ефект на стреса. Хората, които успяват да се справят с гнева си, породен от чужда грешка, се предпазват от рязко повишаване на кръвното налягане. Известно е, че то е рисков фактор за получаване на инфаркт или инсулт. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


4
Още по темата: здравелъжачестност
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
4
 
! Отговори
до 2 преди 11 години
да, ама първо му скрий пушката ...
2
0
 
4
 
! Отговори
глупости преди 11 години
Е кво ,сега за да бъда по-здрава трябва да кажа на мъжа ми ,че му изневерявам ли ?!
1
1
 
11
 
! Отговори
sar преди 11 години
zna4i deputatite sa mnogo bolni