За какво й трябват на Турция руски зенитно-ракетни комплекси?

Турските власти засега не се огъват пред шантажа на Вашингтон
29 май 2019 21:30, Елка Василева
131
За какво й трябват на Турция руски зенитно-ракетни комплекси?
Снимка: архив, Reuters

Една страна купува от друга комплект отбранителни оръжия, за да брани въздушното си пространство - тук няма нищо ново. Вече от няколко месеца обаче Вашингтон се опитва в ултимативна форма да принуди турското ръководство да откаже сделката. Защото не бивало страна членка на НАТО да се обвързва с каквито и да било военнотехнически споразумения с Русия, пише Станислав Иванов, в. "Независимая газета".

Мнозина политици и политолози внушават на масовата публика, че едва ли ще има нова "студена война", но всъщност стратегическата стабилност в света се изправя пред все по-сериозни изпитания. Постигнатите някога договори между САЩ и Русия и споразуменията за съкращаване на ракетно-ядрените и други оръжия са на ръба на провала, те трябва да бъдат осъвременени, а срокът им - удължен.

Редица фактори налагат Русия да реагира - модернизацията на оръжейните системи на САЩ, разширяването на НАТО в източна посока, разполагането на американски военни обекти в Европа и създаването на европейска ПРО, ограничителните санкции на Запада и т. н.

При това положение покупката на зенитни ракетни комплекси (ЗРК) С-400 от Турция се разглежда от Вашингтон и Брюксел едва ли не като предателство. САЩ настояват да бъде анулирана с формалния аргумент, че руските ЗРК били уж несъвместими със стандартите на НАТО и можело да породят проблеми със сигурността във въздушното пространство на алианса.

"Към края на първата седмица от юни 2019 г. Анкара трябва да анулира многомилиардната сделка с Русия и вместо нея да купи американски системи за ПРО "Пейтриът", в противен случай я заплашва изключване от проектопрограмата за съвместно със САЩ производство на изтребители бомбардировачи F-35, американски ограничителни санкции и съответната реакция от страна на НАТО", заяви Държавният департамент.

Турските власти засега не се огъват пред шантажа на Вашингтон; има данни, че дори са изпратили пилотна група военнослужещи за обучение в Русия. Все още обаче е рано да се говори, че Анкара е взела окончателно решение за С-400. Под натиска на САЩ или ако получи по-изгодна оферта от съюзнички в НАТО Реджеп Тайип Ердоган може и да разтрогне сделката.

Решението на Анкара за С-400 не бе мотивирано от военна необходимост, а продиктувано от политически съображения. Президентът на Турция се опита да извлече максимални дивиденти от противопоставянето между Москва и Вашингтон и да изгради в страната си един вид алтернатива на натовските системи за ПВО.

Днес във въздушното пространство на Турция няма що-годе сериозни потенциални или вероятни противници измежду съседните държави. През последните години турските ПВО и ВВС и сателитите им от сирийската въоръжена опозиция и радикалните ислямистки групировки свалиха едва няколко самолета, хеликоптера и дрона от ВВС на Сирия и на Русия.

Последвалите договорености между Анкара и Москва за сътрудничество в рамките на процеса от Астана и подялба на сферите на влияние в Сирия сведоха до нула възможността за нови нарушения на турското въздушно пространство от страна на сирийските или руските ВВС. Пък и трудно бихме предположили, че Анкара ще дръзне да използва С-400 срещу страната доставчик на тези ЗРК или срещу регионалния й съюзник в Дамаск.

Конкуренцията и съперничеството на Анкара с Техеран в борбата за лидерство в мюсюлманския свят, за влияние в Сирия и региона едва ли може да предизвикат открит въоръжен конфликт между тях. Властите в Турция и в Иран преценяват реално силите си и разбират, че открит въоръжен конфликт би могъл да доведе до смяна на управляващите режими и на местните елити. Анкара и Техеран ще се ограничат най-вероятно с подкрепа за противоборстващите сили в Сирия, предпочитайки и занапред да водят там прокси-война с ръцете на своите сателити (радикалните сунитски и съответно шиитски групировки).

Съществуващото и до днес напрежение в турско-гръцките отношения заради нерешения кипърски конфликт също не налага това направление да бъде укрепено със ЗРК С-400, тъй като Гърция е съюзничка на Турция в НАТО. Едва ли е необходимо въздушното пространство на Турция да бъде защитавано и откъм Грузия или Армения. Тбилиси е сигурен партньор на Анкара в региона, а Ереван е съюзник на Русия и член на ОДКС (Организацията на Договора за колективна сигурност).

Остава само конспиративната версия: Ердоган цели да се защити от евентуални нови опити за въоръжен преврат. Регионалните избори в страната показаха нарастващото недоверие на повечето хора в Турция към управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и лично към Ердоган. ПСР претърпя загуби в двата центъра на местния политически живот - в Анкара и Истанбул.

Затова, хипотетично погледнато, Ердоган може да разположи тези ЗРК край въздушните бази на турските ВВС, за да изключи възможността от неразрешено излитане на бойни самолети. Част от зенитните комплекси може би се предвижда да прикриват Анкара и президентския дворец. Ердоган се надява С-400 да се окажат по-сигурни от "Пейтриът", наложи ли се да отразяват атаки на турски пилоти, обучени от американски инструктори и при това летящи със самолети американско производство.

Не бива да забравяме, че дори властите в Турция да одобрят сделката окончателно, ще се наложи турското военно командване и заинтересованите ведомства в Русия да вложат доста време и сериозни усилия, за да бъдат поставени С-400 на бойно дежурство и да се използват успешно дълго време след това. Няма да е много лесно и създаването на условия за настаняване и обучение на турските военни, изпращани на курсове в Руската федерация.

Става ясно, че дори при положително решение за покупката на руски С-400 от страна на Анкара ще трябва турските и руските власти да положат значителни усилия, за да бъде осъществено и технически подсигурено това безпрецедентно от политическо и военно гледище споразумение по линия на военнотехническото сътрудничество. Дано не се повтори историята с руските самолети Сухой Суперджет-100, когато поради липса на резервни части и сервизна поддръжка скоро се наложи мексиканска компания да разглоби съвсем изправни лайнери от този тип, за да ремонтира излезлите от строя. От 22-те бройки, купени от Мексико в Русия, към средата на 2019 г. остават в експлоатация само 15. Затова на практика всички европейски въздушни превозвачи (Ирландия, Белгия, Словения и т. н.) се отказаха да купуват и експлоатират подобни машини. Под предлогq че конструкцията на Суперджет включва елементи американско производство, Вашингтон блокира и доставките на такива самолети в Иран.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


131
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
4
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А защо Гърция може да купи С300 , а Турция не може С400 .
28
6
 
25
 
! Отговори
Хахахахахаха преди 4 години
Вместо да ми шляпате анонимни минуси, може ли да напишете на кого са продали Ф-22 реднеците, моля?Освен Израел, искат да си го купят още Австралия и Япония, ама реднеците не продават. И то не е защото Австралия, Япония и Израел могат да го изполват спещу тях.
27
31
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
С400 е по съвършена от Пейтриът-Пейтриът е аналог на С-300, а иначе американците имат THAAD, която е по-добра от С-400.
26
3
 
12
 
! Отговори
Хахахахахаха преди 4 години
Само за пример, Израел много иска да купи Ф-22 защото му трябват срещу арабите и има пари, но САЩ вместо да му продадат нов изтребител му оказват морална подкрепа, като си местят посолството в Ерусалим и правят други мизepии на арабите. Не, че е малко, но и те не си продават съвременните технологии. Просто има неща с които никой не търгува дори за всичките пари на света.
25
12
 
37
 
! Отговори
ХХХ преди 4 години
Това е Турция , а не България ! Турция си имат интереси и ги бранят докато България прави каквото им нареди дори и Турция !
24
8
 
18
 
! Отговори
Хахахахахаха преди 4 години
До Манджата Американците ти продават същото, което ползват и те самите. И на кого са продали Ф-22 реднеците, че ми е интересно, моля???Ф-35 е приет на въоръжение в усаняшката армия колкото да го пробутат за експорт, след някоя и друга година като си произведат достатъчно Ф-22 за тях, ще пробутат използваните таралясници Ф-35 на някоя колониална държава като нас, а те ще си карат новите Ф-22.
23
15
 
24
 
! Отговори
Fenasi Kerim преди 4 години
До WtfТурция има големи финансови проблеми. И тези проблеми ще се задълбочават. Турция произвежда но е зависима от вноса на суровини отвън. Има огромна корупция и шуробаджанащина както в Бг. И тук не са виновни американците или други. Да сложиш зет си за финансов министър и да очакваш чужди инвестици е меко казано глупаво.
22
21
 
18
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Турчоляка ще възстановява Османската империя, то е ясно. Без проблем ще стигнат пак до Виена, ако се понапънат. Не случайно им правим таманета, табиети, целуваме ръка и се кланяме.
21
0
 
2
 
! Отговори
За нищо ! преди 4 години
За нищо !
20
9
 
36
 
! Отговори
Wtf преди 4 години
Да не забравяме,че Турция е в Г-20 , а за миналата година дори беше 7-*** икономика в света. Със или без санкция трудно ще ги съборят, особено със партньори като Русия. А и ако руското е по добро що да се кривим? Нима е грешка да искаш най доброто за страната си
19
7
 
47
 
! Отговори
Хаха преди 4 години
Страни като Китай, Русия и Турция са си самодостатъчни и никакви санкции не ще ги фалират. Може би моментно ще повлияе на икономиката, но чрез определени финансови лостове видяхме, че всички с наложени санкции продължават своята политика. САЩ не могат да се борят срещу всички и да вярват, че ще спечелят
18
3
 
24
 
! Отговори
като Фъ 16 преди 4 години
Е...много ясно..... за краварите няма далавера от тази сделка......
17
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ердоган купува руско оръжие като благодарност, че руснаците да го предупредили за преврата 5 часа по-рано.Самият преврат беше организиран от ЦРУ и според мен съвсем скоро ще последва втори или някакъв атентат лично срещу него. Американците държат ядрени боеприпаси в базата в Инджирлик, и ако той се сближи прекалено с руснаците, ще им се наложи да ги местят. Ако това стане...Ердоган е сигурен пътник.
16
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защото Ердоган дразни всички - и мюсюлмани, и християни.
15
2
 
46
 
! Отговори
Fenasi Kerim преди 4 години
За С400 вече една част от сумата е платена. Платена с руски рубли колкото и да не вярват някои. Мисля че ще купят и Пейтриът за да не ядосат Тръмп. Аз не разбирам от оръжия, ПВО и т.нт но поне гледам турски телевизии (не сериали а предавания с участието на бивши военни и тнт) и според тях С400 е по съвършена от Пейтриът. Освен това говореха за някакви кодове на Нато и както разбрах ако имаш проблем със САЩ Пейтриът просто могат да бъдат изключени от янките и да не стават за нищо.
14
2
 
27
 
! Отговори
За какво ли... преди 4 години
Ами, ще си разработят на тази база, собствени комплекси.Турците са хитри търговци, и си знаят интереса!
13
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
О, изобщо нямат да си мръднат и пръста дори. На никой не му пука за нас, Просто виждат, че нямаме политици, а *** слуги. Използват ни като територия само.
12
6
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До СТРАНДЖАТААКО ТЕ НАПАДНЕ ТУРЦИЯ САЩ ЩЕ ЛЕТИ ОКЕАНА ДА ТЕ СПАСИ И ДОКАТО ПРИЛЕТИ ОТ ТЕБ И ПЕПЕЛ НЯМА ДА ОСТАНЕ
11
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Лудият Тръмпел вижда голям зор с още по-лудият Ердоган от доста време.
10
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименДали е добре времето ще покаже, сега добре погледни на картата, че се намираш точно между Турция и Русия с гол *** , а краварите са на 12 часа път от оня край на океана. Или и ти си учил много география и си мислиш че столица на Китай е Виетнам.

Спонсорирани публикации