Nonument – групата, която иска да запази Бузлуджа жива

Томшич и Брицелж Барага връщат към живота забравени места
1 авг 2019 18:47, Нели Христова
43
 Nonument – групата, която иска да запази Бузлуджа жива
Снимки: Reuters

Когато е едва на 14 години, Янко Върхунч прекарва всяка събота в Любляна, карайки парен локомотив. 

"Трябваше да се записваме,  да проверяваме всички вагони, а след това да разговаряме с работниците. Питах машиниста дали огънят е достатъчно силен и кондуктора, дали сме продали достатъчно билети “, спомня си вече 84-годишният мъж пред The Guardian.

Близо 30 месеца Върхунч и още 20 деца били готови да подкарат влака на така наречената "Пионерска железница“.

"Преместихме влака на централната гара в Любляна. Машинистът се оттегли и остави останалото на нас. И точно така, едно от децата падна на релсите и изгуби крак“, разказва възрастният мъж.

"Пионерската железница“ отваря през 1984 година. Тя е една от много, които Съветският съюз създава, за да поддържа интереса на младите към технологията и да ги подготви за бъдещите им професии на инженери. Но работи едва няколко години. До момента, в който Югославия не се отделя от СССР.  През 1954 г. е затворена напълно.

Днес от нея няма и следа, освен в спомените на няколко живи пионерчета.

"На нейно място има само велоалея“, казва Нежа Томшич, координатор в музея по История на влаковете. Тя и нейният колега Мартин Брицелж Барага са измислили нов термин за такива обекти – nonument (незнайци).

Това са архитектурни обекти и инфраструктури от 20-ти век, които са изоставени, нежелани или забравени.
Томшич и Брицелж Барага, заедно с международен екип от изследователи и артисти, създават  база данни с близо 120 такива места из цяла Европа, проучвайки карти и архиви в различни градове. Тази година те ще публикуват и книга.

Целта им е проста – да поддържат историческите монументи живи.

Една вечер, с помощта на фенери и звукова инсталация, Томшич и Брицелж Барага успяват да възстановят "Пионерската железница“. Група танцьори пресъздават влак, носейки светещи тръби, а зрителите чуват в слушалките си историите на живите пионерчета, като Върхунч.

"Какъв беше чарът на железницата? Че не познавахме нищо друго – можехме да се социализираме там, имахме толкова много приятели“, казва един от тях.

Фани Рижнар остава в парния локомотив до края.

"До десет вечерта стояхме там с ръководителя на гарата. Плачех през цялото време. Плачех докато се прибрах. А после и късно вечерта и заспах плачейки. Когато ми отнеха железницата, отнеха и част от мен.

"Пионерската железница“ следва съдбата на много монументи из цяла Източна Европа. Най-често, те се намират на места, преминали през силно политическо и социално напрежение.

"Те въплъщават определен вид конфликт, който все още живее в обществото и често заради това не са съхранявани.  - обяснява Брицелж Барага. - И често, както се случва в Югославия и някои други бивши социалистически страни, те са оставени на разрухата.“

Но преди да обърне поглед към Източна Европа, дуото, чиято група носи името Nonument, вдъхват живот на изоставен фонтан в Балтимор, Мериленд, на площад "МакКелдин“. Той става основно място за сбирки на протестиращи, след като е отворен през 1982 година. Група от чернокожи жени протестират там в продължение на седмици през 2001 година, а през 2011 г. там се провеждат протестите след смъртта на Фреди Грей. Години наред общината крояла планове да го разруши. През 2015 г. решението било взето.

Лиса Морен, професор по визуални изкуства в университета в Мериленд, била една от многото активисти, които се противопоставили на решението за разрушение на фонтана. Заедно с Nonument тя интервюирала хора, за да събере спомените им за емблематичното място. Групата пък пресъздала фонтана с 3D модел.

През 2016 година, монументът бил официално разрушен, но благодарение на интервютата на морен и 3D модела на Nonument е създадено приложение, което може да покаже на всеки, как е изглеждало мястото и да разкаже историята му.

"Важно е да се знае, че Балтимор е имал малко парченце модернизъм през 20-ти век. Тези неща наистина избледняват в паметта. Хората забравят, че е бил тук“, казва Морен.

Следващият проект на Nonument е Бузлуджа

През пролетта Томшич и Брицелж Барага пристигат в страната ни, за да документират причудливия монумент, изоставен в началото на 80-те. Помага им и група експерти от Кипър.  Те фотографират паметника и земята около него с дронове и сканират с лазери интериора. Използвайки процес на проучване и събиране на данни, известен като фотограметрия и много мощни компютри, групата, ръководена от Георгиос Артопулос, ще създаде дигитален модел на паметника, който ще може да бъде пресъздаден с очила за виртуална реалност и смартфони.

Въпреки охраната, която трябва да предотвратява разграбването на Бузлуджа, паметникът се разпада. Силните ветрове и снежните бури ускоряват процеса.

"Моята специалност е архитектура и съм виждал много бетон през живота си. Но това беше бетонът в най-лошо състояние, който някога съм виждал. Не можеше да издържи на условията на средата“, казва Артопулос.

Тази есен Nonument ще направят своята артистична проява на Бузлуджа, а по-късно ще бъде пуснат и виртуалния модел на монумента.  Нито Томшич, нито Брицелж Барага са сигурни, че паметникът ще бъде запазен, но се надяват, че работата им ще помогне да се съхрани историята на мястото.

"Дори и да бъде унищожено, както се случи с фонтана в на МакКелдин, ние ще сме го съхранили дигитално, така че хората все още ще могат да виждат тази красива структура“, казва Брицелж Барага.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кого лъжете, че при социализма се било живеело добре материално? На нашите им се налагаше да приготвят по 500буркана зимнина, компоти и консерви, за да изкарат зимата. Е, тогава всички бяхме еднакво бедни и нямаше на кой да завиждаш. Освен на тези, които работеха в Либия, Сирия или Коми. Те имаха лада без вноска, шоколадoви яйца от корекома, видео VHS. А нашите с по 180лв заплата се чудеха какво по-напред.
20
1
 
3
 
! Отговори
Да бе да преди 4 години
До Анонимен1944 България е била 6 500 000 за 45 године с мъки и без право да напускаш България се умеличаваме с 2 млиона.От осбождението до 1944 година българия нараства двоино като са имали право ба идат в която искат страна.За ДС и селски тарикат-партиици може и да е било добре защото си бяха пълни некадарници.
19
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Преди 1989 г. у нас беше изградена система на здравеопазване, за която днес можем само да мечтаем!
18
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
България беше 9 милиона, при демокрацията намаля на 5 милиона?
17
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 11На какво основание твърдиш, че при соца българите били материаЛно добре? При соца нашите нямаха нито кола, нито жилище. За първи път излязохме в чужбина лятото на 1989 до ЧССР. Даваха ни да обменим по 50лв за леи, форинти и крони. Абсолютна мизерия. Нашите след работа ходеха да копаят фъстъци, за да си докарат някой лев допълнителен доход.
16
3
 
2
 
! Отговори
Демокрацията преди 4 години
Бедност, висока смъртност, най-много пушачи и най-кратко живеещи хора
15
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки който е живял при социализма ще ви каже, че тогава се живееше много по-добре.
14
1
 
3
 
! Отговори
Да бе да преди 4 години
До АнонименДа бе да дарения,всичко беше ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
13
2
 
4
 
! Отговори
Накратко преди 4 години
До АнонименА кои са му плюсове на социализма.Лично първия ви го каза че е недоносче.Наскоро един привърженик на соца ми вика ,абе ти се научи да мериш с мултицет.Пълен шок.Завършили сме електротехникум.
12
0
 
0
 
! Отговори
ГМ преди 4 години
Какво значение комунизъм или не? Магистралите след 1 година използване вече можеш да хванеш морска болест! Та нали нашите родители са го строили! Комунизмът - светлото бъдеще на цялото човечество!
11
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
При соца българите живееха материално най-добре. Друг е въпроса дали това наистина беше добро за хората и дали го заслужаваха, но това е един от най-успешните периоди в историята на България, особено сравнен с днешната мизерия и упадък при демокрацията. От Бузлуджа може да се направи музей на социализма и да се покаже там с всичките му предимства и недостатъци.
10
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Безперспективна работа. За да се поддържа това чудо, всяка година трябва да се наливат по 10милиона. Евентуални туристи и билетчета не могат да покрият дори заплатите на персонала.
9
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Слави ще ммести бузлуджанската чиния в учиндол.
8
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тази сграда е и под закрила на Юнеско.20 бележити художници са работили по мозайката,а народа участва в строителството с дарения и труд.Сградата не е просто партийна,а също и за 1300 годишнината на България,открита е 1981 г. - 1300 години от битката при Онгъла на прабългарите с византийците,в която българите побеждават и затвърждават държавата си и получават официално признание от византийците.
7
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Руското НЛО да си заминава. Някой искаше 400М за реставрация на нещото...
6
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скоро идва Слави и ще сложи в ред нещата!!
5
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Бутай с багера тая бангия!!
4
3
 
4
 
! Отговори
вампириte преди 4 години
Дано се качите в чинията и ви закара до луната без прави на връщане комондета !!!
3
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Югославия никога не е била част от от СССР, че да се отделя?. Не само това, но и от 48ма е неутрална между НАТО и Варшавският пакт.Връщайте парите на поръчителят на статията. Най-малкото можеше да я прочетете преведена преди публикация.
2
1
 
8
 
! Отговори
Розова шишарка преди 4 години
Хронологията в тази статия е под всякаква критика. Открито 1984 закрито 1954??? Завръщане в бъдещето ще е това нещо. Още Бузлуджа не е изоставена 1980г а 10 години по-късно. Има млади хора, които ще ви повярват, след това доказвайте, че нямате сестра.