Защо котките са като визитка на Турция? Тя ли е прародината им?

Отначало те се използвали за борба срещу гризачите
12 авг 2019 17:15, Елка Василева
46
Защо котките са като визитка на Турция? Тя ли е прародината им?
Снимка: архив, Reuters

Често в разговор приятели и колеги от чужбина, особено тези, които за пръв път посещават Истанбул, са ме питали защо има толкова много котки по улиците на мегаполиса. Наистина ли турците много ги обичат, откъде идва тази обич, какво се прави за тях, къде живеят, как се изхранват?

Сигурно няма друг град в Европа, в който необезпокоявани от хората и превозните средства да се разхождат по улиците толкова много улични котки, пише Нахиде Дениз за БТА.

В Кадъкьой, който бе включен сред "50-те най-колоритни квартали на света" и е посещаван от над половин милион души дневно, котките си влизат свободно в заведенията, сядат на ниските табуретки по тротоарите досущ като клиенти или дремят в лятната жега пред вратите на къщите.

Обичайна гледка по улиците са паничките с вода и храна, не липсват и къщички, оцветени в различни цветове, за подслон на уличните котки. "Stray Cat" се нарича един от популярните хотели в Истанбул. В разговор с турци те ще ви впечатлят с познанията си за живота и навиците на котките, нещо, което може да направят хора, които обичат четириногите животни, представляващи един вид визитната картичка на турците.

Много причини - от фетишизирането им в исляма като свещени животни- религиозни текстове разказват за привързаността на пророка Мохамед към котките или как едно котка го е спасила от змия, до манталитета на турците се изтъкват като причина за слабостта или привързаността на турците като цяло към котките.

Много разпространена е легендата, която гласи, че "ако убиете една котка, за да ви прости Аллах, ще трябва да построите една джамия".

Тези дни се прибави и още едно твърдение, което за разлика от другите има научна стойност. Учени, анализирали ДНК на котките, твърдят, че прародината им е Турция.

Според учените преди 10 хиляди години започнало разселването на котките от днешните земи на Турция към всички континенти на света без Антарктида. Твърди се, че отначало котките се използвали от земеделските стопани за борба срещу гризачите. Около 2500 години преди новата ера котките достигат до остров Кипър.

Вероятно този факт предопределя огромния брой на котките, които обитават двете части на разделения остров, като надхвърлят в пъти населението и на едната и на другата част. Въпреки че островът е разделен вече близо половин столетие, привързаността към котките и грижите за тях са обща черта на жителите им.

Пак според учените в последвалите столетия чрез хората котките се преселили в България и Румъния, а също в Египет.

В Османската империя котките са били на особена почит заради унищожаването на гризачите, размножили се много особено след построяването на канализацията на града.

В османските дворци живеели ценни породи, служели за талисмани или дошли като ценни дарове.

След разпадането на Османската империя четириногите обитатели на сараите и кьошковете плъзват по улиците, настаняват се в джамиите, в заведенията, превръщат се в талисмани, формират у жителите на града едно присъщо само на мегаполиса отношение към котките. За разлика от днешните жители котките може да се каже, че са по-късметлии, защото живеят по-охолно, и да търсите, няма да откриете мършави котки край Босфора...

Мнозина помнят снимката на американския президент Барак Обама при посещението му през 2007 г., в "Света София" с котката талисман на 15-вековния храм, която обиколи света и създаде един непознат дотогава имидж на Истанбул.

През 2017 г. един турски документален "Кеди" /котка на турски/ предизвика истински фурор, тъй като чрез една трогателна история авторката Джейда Торун разказа за бездомните котки на Истанбул и хората, които се грижат всеотдайно за тях. Филмът събра 2,7 млн. долара приходи в САЩ и бе обявен на трето място за най-гледан чуждестранен документален филм.

Сайтът Истанбулските котки във Facebook има над 66 хиляди потребители, в него може да се прочетат от интересни по-интересни котешки разкази, разкази на хора, които отглеждат десетки животни, живеят и се грижат за тях. В Instragram стотици хиляди снимки са запечатали фантастични пози на четириногите любимци, много от които имат славата на звезди като от екрана.

Изродиха котка с цезарово сечение!

Новината дойде от Университета Юзюнджю йъл в град Ван, чийто символ е елитната порода Вански котки, които са под закрилата на местните власти. Към университета е създаден Център за проучване и разпространение на ванските котки.

Екип начело с проф. д-р Абзуллах Кая преди няколко дни е извършил операция с цезарово сечение, за да изроди котката Назлъ, която се сдобила с десет котета.

Според учения това е първата интервенция с цезарово сечение, извършена върху котка в 20-годишното съществуване на Центъра.

"Това беше изненада за нас и същевременно бе постигнат рекорд, защото една котка обикновено ражда четири, най-много до седем котета. Много трудно е за майката-котка да храни едновременно 10 рожби, поради което прилагаме специална програма за отглеждането им, дадохме ги на други котки да ги кърмят", каза ученият.

Турската ванска котка е една от най-нежните и красиви породи домашни котки. Те имат грациозни тела, покрити с копринено мека бяла козина, която единствено на главата и на опашката е червено-кафява. Очите им могат да бъдат сини, оранжеви или разноцветни, като комбинацията бяла козина и сини очи не води до глухота.

Цената на отделно животно достига до 15 хиляди турски лири.

През 2004 г. в Турция бе приет закон за домашните животни, който гарантира живота на котките в града и улеснява жителите в грижите за тях. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още по темата: Турциякотки
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Полезен материал но на половина.
21
17
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Само да ви припомня Турция не е била империя никога . И при 2500 г също. Тя се появява като държава с писмеността си 1923г.от Кемал Ататюрк. Който идва от Гърция и Албания. И не е от Османската Империя.
20
13
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Много полезно" материалче,когото не интересува никого.
19
14
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Затова в Истанбул е джамия до джамия, щото сигурно редовно някоя котка бива убивана по непредпазливост. толкова много джамии не бях виждал. ако ги наредиш една до друга сигурно ще заемат място, колкото София
18
2
 
54
 
! Отговори
юбералес преди 4 години
Домашната котка идва от източните провинции на днешна Турция, които преди 2500г. са били в центъра на Персийската империя. Те - персийците одомашяват котката и затова е известна по света като персийска котка. Ползването на котките в домовете в Персия е било масово. Няма как исляма в последствие да не подкрепи привързаността на хората в този район на земята към котките. В Европа също е имало котки, но те остават диви и до днес, а европееца набляга на одомашяване на кучето. Аз предпочитам котката.
17
4
 
34
 
! Отговори
До кака Ели преди 4 години
Вместо да седиш и да цъкаш минуси на всички коментари, недей да пишеш безумни заглавия на подготвяните от Нахиде материали.Съвет: Ако следващият материал е за лалетата, не изтупвай гръмко заглавие от рода на А дали националният символ на Турция е клониран от първите извънземни в континентална Анадола!?!
16
9
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами да си турят котка на знамето, бе!
15
11
 
37
 
! Отговори
Аз съм изрод преди 4 години
Аз като дете (малко момченце) съм убивал към 4,5 котки, на едно малко коте помня хвърлих един камък на *** му и тя се сплеска и то пред едно момиченце което ми беше приятелче, тя галеше друго котенце (надявам се да не съм и оставил травми в живота)... Сега разбирам, че страшни изродщини съм правил... Сега се отнасям с изключително уважение към котките и са ми любимите животни!
14
4
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Благодаря за историческата справка.Сега остава да ни светнете за османското име на първия фараон.
13
4
 
38
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Причината е религиозна, то е очевидно.
12
7
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Котките са на 10000 години но прародина им е Турция която заедно с османската империя общо нямат и 700? Днесбг дръжте ни в течение с вашите открития
11
14
 
41
 
! Отговори
noFreeman преди 4 години
пълен смях, че от сегашна Турция са преминали в Египет... та Турция е създадена 4 години преди да ни пороби... млада млада изкуствено създадена страна... но това е друга тема!
10
24
 
43
 
! Отговори
А бе преди 4 години
Не знам за котките, но Турция не беше ли родина на амчъказлиите, домузите и хюмнетата?
9
2
 
62
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
През Средновековието католиците избиват котките защото ги свързват със Сатаната след което милиони умират от Чyмaта.
8
26
 
34
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
Ако турчин прдерасин търси мъжка компания,взима случайна котка в ръцете си и я носи из града и така намира желания любовник,вЪзелинчето е безплатно. За бУлгари 50% намаление ще има от цената.....хау посдрафи от Норуей
7
5
 
55
 
! Отговори
Fenasi Kerim преди 4 години
Да убиеш котка е голям грях. Голям грях е също да изхвърлиш котката на чуждо място дори да не я искаш у дома. Ако убиеш котка трябва да построиш джамия. Така казват възрастните. Има турска поговорка която гласи: Красотата на жената е простряното пране на двора. А красотата на къщата е котката.
6
0
 
43
 
! Отговори
ГРАД КОЗЛОДУЙ преди 4 години
МИНЕТЕ ПОКРАЙ ПОДЛЕЗА НА ПЛИСКА ТАМ ИМА ЕДИН КЛОШАР ОКОЛО НЕГО 4 КУЧЕТА И ПЕТ КОТКИ
5
8
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Звучи ми като въпрос.Вярвате ли в задгробния живот.Ами НЕ!-:)
4
1
 
43
 
! Отговори
Знайте за да знаете! преди 4 години
Не всяко мяукащо е визтка на Турция а котката на град В А Н с едно око з е л е н и друго със син цвят
3
27
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Щото са коварни, затва.