Швейцария и пряката демокрация: Мръсните тайни на страната

В началото на 1980-те години властите са задържали повече от 60 000 души
6 окт 2019 18:23,
94
Швейцария и пряката демокрация: Мръсните тайни на страната
Снимка: архив Reuters

Мнозина с право се възхищават на Швейцария. Това се дължи не само на безспорните природни красоти, които тя притежава, но и на факта, че някога бедната селска държава отдавна се е превърнала в индустриализирана страна, в която преуспяват както повечето швейцарци, така и многото чужденци, които междувременно съставляват една четвърт от населението. Предприемачите и инвеститорите оценяват правната сигурност. А в много други страни завиждат на швейцарците заради пряката демокрация.

В международен план страната, която неизменно поддържа своя неутралитет, посредничи в различни конфликти по света, приела е организации като ООН, Червения кръст и Световната търговска организация, така или иначе се радва на отлична репутация. Швейцария е смятана за лоното на мирното и консенсусно многоезично съвместно съществуване, социалното равенство и международното хуманитарно право.

Разбира се не всичко е перфектно. Отново и отново на швейцарците им се налага да си задават неприятни въпроси, пише Йоханес Ритер за Frankfurter Allgemeine Zeitung. Например, каква е била връзката на Швейцария с преследването на евреи по времето на националсоциализма в Германия, или каква е била ролята на държавата в случаите на откъсвани от семействата им и предоставяни на чужди домакинства деца, т.нар. Verdingkinder.

Тежки нарушения на човешките права

Освен това независима комисия установи безпрецедентни нарушения на човешките права в Швейцария през 20-и век, пише DW. В началото на 1980-те години властите са задържали повече от 60 000 души, чието поведение не съответствало на преобладаващите буржоазни ценности и морал. Например, всеки, който е бил смятан за „мързелив“, „разпуснат“ или „пияница“, е можело да бъде изпратен в затвор или психиатрия без официална присъда. Не рядко се е стигало до тежки посегателства - от принудителни стерилизации и осиновявания до сексуални злоупотреби и изтезания.

Как е могло в държава като Швейцария, която никога не е била възприемана като тоталитарна и несправедлива държава, в продължение на десетилетия да се извършват подобни злодеяния?

За да разберем отговора на този въпрос трябва да вникнем в разбиранията на швейцарците за това какво е право.
Докато в Германия основният закон и неговият защитник, Федералният конституционен съд, са непоклатимата мярка за правовата държава, швейцарското право възниква пряко от волята на народа. По-висша инстанция от волята на народа не съществува. Ето защо всяка обикновена инициатива, предприета от гражданите, автоматично става част от конституцията на Швейцария.

Тук я няма институцията на конституционния съд. В съзнанието на швейцарците дори не присъства идеята решенията на народа да бъдат преразглеждани от съдебната власт, или дори коригирани. Гражданите имат последната дума. Върховният съд в Лозана, чиито съдии се избират от парламента на принципа на пропорционалното партийно представителство, също е сравнително безсилен. Това разбиране за закона дава известна възможност за произвол. Решенията да бъдат вкарвани в затвора хора, кривнали от правия път - прелюбодейците, мързеливите, пияниците и т.н. - са вземани от общинските председатели, т.е. от хора, които са били избрани от народа и следователно го представляват. Така те не се отклоняват от общото разбиране за това какво е правилно. През периода Бидермайер основна морална ценност е била сдържаността, която не е включвала прояви на толерантност. Освен това швейцарците имат силна вяра в своите институции, именно защото знаят, че те имат последната дума. Въпреки това много хора не се знаели колко брутална и нечовешка понякога е ставала атмосферата в институциите. Но и не са се опитвали да разберат.

В огледалото

Швейцарците смятат себе си за “нация на волята”, обединена не от общи етнически корени или общ език, а преди всичко от реална или въображаема външна заплаха. Като сравнително малка държава Швейцария винаги е трябвало да демонстрира единство, за да утвърди себе си. И онези, които са се отклонявали от тази норма, са предизвиквали възмущение и са били застрашени да бъдат отхвърлени от обществото. От малките общини през кантоните до федералното правителство: швейцарците мислят от позицията на колектива, чието благополучие зависи от личния принос на всеки един гражданин. Личните свободи и достойнства на индивида остават на заден план.

Швейцарците твърде късно и бавно започнаха да осмислят тъмните глави от своята история. Това може да е свързано с факта, че заради елементите на пряка демокрация в политическата система, всеки трябва да се чувства отговорен. Много по-лесно е да посочиш с пръст „онези там горе“. Но в Швейцария “онези там горе” всъщност са народът. А да накараш народа да погледне в огледалото, в което ще види своите грешки, е още по-трудно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Швейцарската репутация е като качествата на англииската трева.Прави се лесно.Но взима 500-600 години.Същото е и кредитния рейтинг.
58
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво стана с Христо Бисеров, честния демократ от СДС и депутат от ДПС, осъдиха ли го. Демократичната Швейцария с мощната си индустрия и икономика която произвежда всичко и машини, коли, самолети, космическа техника, перални, кафеварки и каквото се седиш и швейцарски айфони и компютри и телевизори 4К 5К и 8К, до парите на честния демократ Христо Бисеров, до неговите няколко милиончета ли беше опряла?
57
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Швейцарците са много свързанис обществото. Те например са войници, които сидържат снаражението в къщи и оръжието също. Само Израел се доближава до тозимодел.И както богатството на Швейцария са швейцрците, тъй и проклятието на България са българите.
56
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Двама българи в Швейцария се обзаложили, който пръв види дупка на пътя, другият да му купи каса бира. И до днес не се е случило! А тук се обзалагаме за обратното!
55
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много ме дразни българския матерял, като се изхожда. Те разсъждават от тяхната мошеническа точка и са готови да окалят всеки!Швейцарците за последните 350-400 години са изградили следния имидж в Европа. Хора безкрайно честни, верни и надеждни. Които живеят във високи планини и 2-3000 бойци, подходящо въоръжени могат да защитават страната.Личната охрана на френския крал са швейцарци, които са се отеглили по време на френската революция след заповед.Встикана се охранява от швейцарци.Що ли?
54
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А в Германия конституционно ислямисти режат глави. А в България конституционно роми убиват пенсионери. Швейцарския модел ми харесва повече. Народа решава всичко. Никакъв конституционен съд не трябва. Парламент също не ни трябва
53
2
 
5
 
! Отговори
В 21 век преди 4 години
И поради тези извращения в миналото сега в Швейцария главните закони засягащи човешкото достойнство,война и др. се обсъждат и приемат от правителството,парламента и Президента,а не чрез референдуми!Лошото е ,че с децата са като Норвегия,също така не обичат Българите за разлика от тъмните!
52
1
 
6
 
! Отговори
Б Борисов преди 4 години
Абе от България по убаво няма бе, не разбрахте ли? Тука сте търпеливи роби и затова сте добре ! Независими сте, от вас нищо не зависи!
51
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Браво на Швейцария!
50
2
 
10
 
! Отговори
Скептик преди 4 години
Статия от типа "И на Запад се живее зле". Ами пишете че в Норвегия са горили вещици допреди 200 години, стерилизацията е била широко разпространена в целия Скандинавски свят, за погромите при гражданската война в Испания и за сегашния геноцид, разоряване и изселване на милиони...
49
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
не разбрах къде е тъмното миналоШвейцария ми харесва още повече след прочетеното.
48
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хората си живеят в илюзии. Фактите са следните: Жените придобиват пълно право да гласуват в Швейцария на федерално ниво през 1971. А на местно ниво чак до 1991ва година не са имали навсякъде право на глас. Изводи: 1. България не е задължително да чака Западът и да копира. Не всичко което правят е хубаво и не всичко е за подражаване. България може да бъде лидер, а не овца. 2. И без евроатлантическите ценности Швейцария стана една преуспяла страна. Обаче сега тези "ценности" могат да я затрият
47
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никаква толерантност на мен ми звучи отлично! Или либералите смятат да съсипят и Швейцария????
46
0
 
7
 
! Отговори
Гробокопач преди 4 години
Все едно Аамед Доган я е писал тая статия. Той казваше, яе Българите не са дорасли да се урпавляват ярез референдуми, затва е добре да ги управлява той Аамедаа, или транскрибирано в посока София-област, Бойко паша;))) Всъщност швейцарският модел е много близо до Българският Саракт. И да,може да се управлява една страна чрез референдуми,когато има високо съзнание за лична отговорност,последващата го политическа зрялост и най-важното,изповядването на по-голяма част от населението на общи ценности!
45
8
 
3
 
! Отговори
9сд преди 4 години
Тия са сбирщина от всякакви националности, каква нация може да са
44
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 13Той точно немския сорос е писал тази статия.
43
1
 
10
 
! Отговори
Totenkopf преди 4 години
Тая статия или е писана от истински малоuмник, или превеждана от такъв. Нивото ви е отчайващо ниско.
42
4
 
6
 
! Отговори
Хасан швейцарец преди 4 години
Поздрави от Швейцария. Тук сме си добре и не ни пука за другите. Имаме си швейцарски часовници които са ултра качествени, но не се продават на бедни.
41
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Швейцария е преди всичко земеделска страна. Това банково дело, часовници, шоколади е част от дейността на земидилците. Там няма ТКЗС да работиш за надница. Всичко е частно с ясни имена на даващия продукта и услугата. Само с едно качество и то е на световно ниво.
40
0
 
22
 
! Отговори
13 преди 4 години
Това в държави като България, където мафията и сорос управляват, е невъзможно. Тук първата воля на народа е политиците да се пратят в затвора доживот, а ромите да им се отнеме гражданството и да се екстрадират извън държавата. Ако някой политик с повече гласове го предложи, най-вероятно няма да го видим повече.