Къде германските пенсионери прекарват старините си?

Германия предлага много алтернативи, но и България е примамлива
5 ное 2019 07:10, Нели Христова
60
Къде германските пенсионери прекарват старините си?
Снимка: Pixabay

Около 17,5 милиона души в Германия са на възраст над 65 години. Много от тях избират да прекарат пенсионните си години в чужбина, напр. в България. А какви възможности предлага самата Германия за живот на старини?

В Германия над 20 процента от населението на страната са хора на възраст над 65 години - около 17,5 милиона души. Ако не им стига пенсията, някои от тях могат спокойно да живеят добре в чужбина. А в самата Германия има различни възможности за живот на старини, пишат от DW.

Домовете за възрастни хора

По последни данни в Германия има 14 500 домове за възрастни хора. Те са основно три типа: в първия обитателите сами поддържат домакинството си, могат да се обслужват сами и имат нужда само от минимална помощ; във втория жителите също нямат нужда от особена помощ, но могат да разчитат на почистване, предоставяне на храна и на съдействие при воденето на домакинството; в третия тип домове се полагат стационарни грижи за безпомощните хора, които могат да разчитат на 24-часова помощ. Третият тип домове са особено разпространени.

Само пет процента от тези домове са общински, дейността на над половината от домовете се финансира от благотворителни организации. Средната стойност на месечната издръжка в такъв дом е 1 700 евро.

Пенсионерите често плащат сами за престоя си, а част от разходите се покриват от застраховки. Размерът на личната вноска зависи от финансовото положение на човека. Но във всеки случай престоят дори и в не твърде скъп дом за възрастни хора в Германия излиза най-малко хиляда евро месечно - още повече, че пенсионерите трябва сами да покриват и разходите за ремонт на тези заведения и тяхното обслужване.

Специално оборудвани жилища

В последните десетилетия има големи промени във формите за живот на възрастните германци. Огромното мнозинство  - 2,6 милиона от общо 3,4 милиона имащи нужда от специални грижи - живеят самостоятелно и изобщо не мислят да се местят в дом. Оптималното решение е в построените специално за възрастни хора жилищни комплекси, където съществува възможността за безбариерно придвижване. Там всеки разполага със свой апартамент, където са създадени условия за комфорта и сигурността на възрастния човек. Всички стаи са разположени на едно ниво: няма нито стълбища, нито прагове. Ваните или душкабините са снабдени със специални седалки и подлакътници.

По правило тези комплекси се строят в райони с добра инфраструктура, на пешеходно разстояние от аптеки, супермаркети и поликлиники. Но живеенето в такъв комплекс определено не е евтино - излиза средно 1 500 евро месечно. Но може да стигне и до няколко хиляди.

Да разчиташ на асистент

Алтернатива за пребиваването в дом за възрастни хора може да бъде и оставането в самостоятелно жилище (специално оборудвано, адаптирано към потребностите), в което могат да се получават всички необходими услуги чрез службите, предоставящи асистенти за обгрижване на възрастни хора - медицински заведения, социални организации, фирми за почистване.

Тук не става въпрос за редовните контролни посещения на социалните и медицинските работници, а за нещо повече: асистентът помага на възрастния човек и в домакинството, било то за почистване, пране или гладене, като в такива домове се доставя и храна. В тези жилища има бутони за спешно повикване на медицински персонал. Помощ може да бъде потърсена по всяко време на денонощието.

В този вид жилищни комплекси нерядко се създават обществени пространства, в които съседите могат да си общуват, да обсъждат последните новини, да поиграят заедно, да пеят и свирят. Целта е да не скучаят самотните хора, да не се затварят между четири стени и да не губят вкуса към живота. И в тези комплекси месечният наем излиза към 1 500 евро - поне.

Общежития за възрастни хора

Има и още един вариант: няколко самотни пенсионери, обединени от общите си възгледи и интереси, наемат жилище и живеят в него заедно - като семейство. Всеки има отделна стая, където може да се уедини, ако иска. А желаещите да си общуват се събират в кухнята или в хола, за да готвят или гледат телевизия заедно, обменят информация, разговарят, организират си празници.

Тези общежития за възрастни хора стават все по-популярни в Германия. Това е разбираемо: техните обитатели се чувстват част от общество, на което можеш да разчиташ за подкрепа, и в което никой не се чувства изоставен на произвола на съдбата. Да не говорим, че тази форма на живеене помага да се спестят немалко пари.

Под един покрив със студент

"Жилище срещу помощ" - така се нарича концепцията, разпространена в последните десетилетия в много германски градове. Идеята е следната: човек, останал сам на старини и живеещ в къща или в апартамент с по-голяма площ, дава част от жилището си на студенти, които участват само в плащането на режийните разноски. Всичко останало е безплатно, но при условие, че квартирантът помага за воденето на домакинството: пазарува, чисти, разхожда кучето.

Количеството работни часове зависи от квадратурата на заеманата площ. Пример: ако ползва стая от 15 квадратни метра, студентът трябва да отработи 15 часа месечно. На фона на постоянно увеличаващите се наеми в големите германски градове, този вид общежития се радват на все по-голямо търсене.

Далеч от Германия

Дори и с малка пенсия от порядъка на хиляда евро месено, възрастните германци пак биха могли да тънат в лукс – но далеч от родината, информира „Меркур" и посочва къде има такива възможности.

На първо място е Прага, която не е само любимо място за посещение на туристите, но има какво да предложи и в ценови план. Там хиляда евро са достатъчни да си наемеш жилище близо до Стария град и да живееш добре. А и не е далеч от Германия. България също е атрактивна: София заема второто място, като изрично се подчертава, че градът предлага много културни събития. Авторите на информацията са изчислили, че 688 евро месечно са напълно достатъчни за добър живот в София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
15
 
! Отговори
26 преди 4 години
Питам защото мен лично не ме интересува "Къде германските пенсионери прекарват старините си?" Някак си, посвой начин, съм заинтересован за бългаските.
32
0
 
3
 
! Отговори
запознат преди 4 години
До Deutschland uberalesСамо за протокола - определно не знаеш немски. Пише се Deutschland über alles
31
1
 
7
 
! Отговори
Ютуб коментари преди 4 години
Ето най популярните коментари в ютуб под темата за немски пенсионери които са искали да си купят имот в бг.Erstmal über 50 Jahre für den Papa-Staat gearbeitet und jetzt in Rente reicht das Geld nicht mal um in Deutschland zu wohnenПревод с гугл транслейт:Първо работи над 50 години за татковата държава, а сега в пенсия, парите дори не стигат, за да живеят в Германия
30
1
 
5
 
! Отговори
до 26 преди 4 години
Българските си предпочитаха соца. Така че, не питай.
29
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До 15Направо умирам от смях като видя мнения като неговото на преобладаващо позитивни гласове. Тук някои хора определено искат да си повярват, че глупостите които си мислят са верни. Не знам, може и това да им помага по-лено да приемат реалността. Истината е, че в германските градове е невъобразимо по-сигурно от почти навясякъде в света. Престъпленията са рядкост, камо ли за тежки като изнасилвания и убийства.
28
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 19Че нашият "социализъм" да не би да беше по-калпав?Строеше се "тежко машиностроене" - с древни машини и технологии от Съюза, но прим..те от "работническо-селската" бяха наградени с жителство, панелки и "работа в завода" на дотации, където се размотаваха по цял ден и взимаха три пъти по-висока заплата "инджинеро". Работеха малцина, и донякъде закърпваха не собственото си положение, а рахатлъка на тунеядците.Важното беше да си член на БКП!Тъкмо тунеядците сега са "соцносталгиците"
27
3
 
27
 
! Отговори
до 26 преди 4 години
Ами българските пенсионери, особено тези с ранно пенсиониране от пожарната също си живеят добре - един дори е успял да спести за имение в Калиорния, остров в Гърция и вила в Барселона-
26
1
 
4
 
! Отговори
Чужденец преди 4 години
До Анонимен 17fake news!Истината е 1300 на семейство.
25
3
 
7
 
! Отговори
Чужденец преди 4 години
Щваен семейстов получават около 1300 евро на месец общо двамата. 1700 дере кожи там, ама нали трябва да има за навлеците, вклщчително и за наш'те роми..
24
1
 
20
 
! Отговори
До 15 преди 4 години
Не знам откъде черпиш тази "информация". От звездите или от неразредения спирт. В малките градчета на Германия, кратуно, още можеш да си береш цветя и взимаш зеленчуци, като плащаш в една касичка, неохранявана и ненаблюдавана от никой. Сигурен съм, че ако у твое село има нещо такова, ще си от първите, които ще се пуснат да ограбят касичката за ракия.
23
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А българските!?
22
1
 
20
 
! Отговори
Deutschland uberales преди 4 години
На топло и сухо- това искат и го получават немските пенсионери с повече парици и се търкалят по плажовете на Канарските и Балеарските острови докато пукнат.Едни други по мизерни,предимно от Източната част се пробаха у нас да живеят,но бяха прогонени за нула време изпохапани от глутниците подивяли *** по селата или ограбени от скитащи орди номади.
21
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вундабаааа!
20
1
 
4
 
! Отговори
Do3 преди 4 години
Много сте дразнеща с това,,***".От коя паланка си,с какво образование си с този,,богат речник"?
19
4
 
26
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 4 години
Много от тях избират да прекарат пенсионните си години в чужбина, напр. в БългарияИ да допълня -забравихте да напишете -Платена Статия от БГ Правителството!! Тук идват най бедните германци- хора нямащи никакъв шанс в Германия и чувстващи се като у дома си сред още по големи бедняци!!
18
15
 
6
 
! Отговори
:) преди 4 години
Не е верно! Пенсиите в Германия са по 5-10 000 евро! И това са долната граница. В нета пишат лъжи за некви си 700-1000 евро. Толкова получават ама за ден. А живеят в старчески домове поради каприз!
17
5
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В бг ще им е мизерия. Не дай Боже да ти потрябва доктор или линейка. Дойдоха времена в които започват да разбират хората как са изиграни от Горбачов и богатите евреи зад Рейгън.Социализма караше западняците да наблягат над социалните придобивки и да поддържат средна класа и по добро разпределяне на благата .Следващите поколения ще се усетят и ще дойде време за революции.Лошото е че нашият живот беше продаден.
16
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Германците завинаги са номер едно в Европа. Дори след бруталното унижение след ВСВ пак са номер едно, Русия победителката едва крета и ако не са германците да ми изкупят каза и петрола Русия отдавна щеше да е дала фира.
15
21
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пишете глупости - средната пенсия в Германия за мъжете е около 3200 евро, а за жените около 2600 евро.
14
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По нашето черноморие вече има малко немски пенсионери, живеещи под наем, или закупили малки жилища. Тук са по принуда, иначе вероятно биха желали да си живеят в Германия.

Спонсорирани публикации